ZÁŘÍ 2021

Naše školka, pěkná školka,

rádi do ní chodíme.

Pěkně si tam pohrajeme

a potom se učíme.

Sluníčko nám pěkně svítí,

do té naši školičky,

usmívá se, nakukuje, na ty hodné dětičky.


První měsíc ve školičce nám uběhl jako voda. Do školičky už většinou chodíme bez slzičky. A začal nám barevný podzim. Každý den se hezky přivítáme naši společnou oblíbenou říkankou („Dobrý den,…“). Oblíbili jsme si tanec s hudbou „Kuli, kulička“, malování s vodovými barvami, zpívání oblíbených písní u klavíru a dětskými nástroji a stavění z kostek, legohraní, vláčkodráha, autodráha. Objevili jsme, co skrývá naše zahrada, vyzkoušeli jsme si naše prolézačky, skluzavky, pískoviště, altán, dopravní hřiště. Také už jsme se toho spoustu naučili, seznámili jsme se navzájem, máme nové kamarády a snažíme se být samostatní.

Velice jsme si užili sportovní den na školní zahradě, vyzkoušeli jsme si spoustu stanovišť – badminton, hokejbal, golf, překážkovou dráhu, basketbal, lukostřelbu, kuličky a masáž malými míčky. Také jsme si v rámci projektu „Malí přírodovědci“ vyzkoušeli postavit hnízdo pro ptáčky z větví a listů, to byla zábava.

Příští měsíc se můžeme těšit na pana fotografa, přijdou za námi také kamarádi ze základní školy a přečtou nám pohádky před usínáním.

Tak se mějte všichni hezky, Vaše paní učitelky Veronika a Zdeňka


Zapsala: Veronika Šmehlíková, Zdeňka Hrabovská

Říjen 2021

Ovoce a zelenina,

to je zdraví, to je síla!

Kdo jí mrkev, ředkvičky,

ten je zdravý celičký.

Vyletěl si pyšný drak,

vyletěl až do oblak.

Z vysoka se dívá na svět,

strašil by a neví jak.


Tak nám uběhl zase měsíc říjen, kouzelný podzim ve Štěňátku. Říjen nás hodně lákal každý den do kouzelné, barevné přírody. Zúčastnili jsme se akce v Discgolfu na školní zahradě, kde jsme si vyzkoušeli hod diskem do dálky na cíl. Také jsme využili poslední záchvěvy babího léta a vyrazili jsme na prolézačky, průlezky a dopravní hřiště na naší školní zahradě. Využili jsme i altán na školní zahradě, ve kterém jsme objevili kouzelnou truhlu plnou dřevěnou kostek a postavili jsme si městečko dle naší fantazie.

Moc nás potěšili rodiče, kteří společně s námi vyrobili a donesli do školičky bramboráčky. Každý byl originální a krásný, a proto jsme si zasloužili i odměnu (diplomy, omalovánku, tetovačku, sladkost). Také nás navštívil pan fotograf, to se těšíme na krásné fotky!

Přišli za námi velké děti ze základní školy a před odpočinkem nám četli pohádky „to se nám pěkně odpočívalo a usínalo!“

Nadále budeme co nejvíce pozorovat změny v podzimní přírodě kolem nás. Těšíme se v měsíci listopadu na návštěvu velké tělocvičny v základní škole, kde si zacvičíme na velkém nářadí a náčiní.

Posíláme pozdrav ze Štěňátka a těšíme se zase za měsíc!

Vaše paní učitelky a děti ze Štěňátka


Zapsala: Zdeňka Hrabovská, Veronika Šmehlíková

Listopad 2021

Odkud ten náš holub letí?

Letím z lesa, milé děti,

vrků, vrků, vrků.

Cos tam viděl, holoubku!

Perníkovou chaloupku u černého smrku.

Viděls také Mařenku?

Jakpak by ne, holenku!

Viděl jsem ji, s Jeníkem

krmili se perníkem.


A když z okna na zahradu

vystrčila baba bradu,

nebáli se, holoubku?

Kdepak! Zamkli chaloupku

na cukrový klíč –

a už byli pryč!Měsíc listopad jsme si užili. Napadl i první sníh. Naučili jsme se spoustu zajímavostí o životě zvířátek v lesech a na poli, o jejich přípravě na zimu. Dozvěděli jsme se vše o ochraně našeho zdraví proti bacilům, zvládáme už pojmenovat některé části našeho těla. Také jsme si užili týden plný pohádek. Zahráli jsme si pohádky O Červené karkulce, Šípkové Růžence, O třech kůzlátkách a pohádku O budce a zvířátkách.


Se sněhem jsme si na školní zahradě užili spoustu legrace. Stavěli jsme iglú a první malé sněhuláky. Vydali jsme se zasportovat do velké tělocvičny v Základní škole F. Formana. Pokusili jsme se hodit míč do koše, užili jsme si překážkovou dráhu, hrátky s míčem, zdatně jsme vystoupili na žebřiny.


Oslavili jsme společně svátky a narozeniny od kamarádů. Děkujeme všem rodičům za vaši spolupráci a za zakoupení soubor her pro děti k nadaci fondu SIDUS.


Těšíme se na další spolupráci s vámi, rodiči. Prosíme Vás, aby jste přinesli do 13. 12. 2021 cukroví (se spotřební lhůtou-koupené), jmelí, vánoční ozdoby, větvičky do vázy, vánoční hvězdu, oříšky, ovoce (i sušené). Předem moc děkujeme.V prosinci se těšíme na Vánoční focení (2. 12. 2021), příchod Mikuláše (3. 12. 2021), návštěvu tělocvičny (15. 12. 2021) a na Vánoční den (16. 12. 2021).


Všechny Vás zdravíme a posíláme pozdrav ze školky – děti a paní učitelky ze štěňátka.

Zapsala: Veronika Šmehlíková, Zdeňka Hrabovská


prosinec 2021

A už zase po roce,

blíží se nám Vánoce.

Slavnostní zvonečky zvoní,

z kuchyně cukroví voní.

A je věc dávno jistá,

Ježíšek dárky nám chystá,

protože zase po roce

blíží se hezké Vánoce.


Kouzelný prosinec nám utekl jako voda. Zase jsme si ho moc užili, už z nás jsou velcí kamarádi a těšíme se na sebe do školky. Společně jsme se naučili něco nového o tom, jak to vypadá v zimě v lese a na poli a připravovali jsme se na Vánoce. Než jsme se naděli, už u nás byl taky Mikuláš, čert a anděl. Byli jsme všichni moc hodní a šikovní, a tak nám donesl sladkou nadílku, to bylo radosti. Naučili a vyzkoušeli jsme si spoustu krásných tradic spjatých s Vánocemi, ozdobili jsme si náš stromeček, vyrobili jsme si hezké ozdoby do naší třídy, naučili jsme se pár koled, rozkrojili jsme si jablíčko a našli v něm hvězdičku, pouštěli jsme si lodičky a paní učitelky nám také zapálily prskavky. Společně jsme poté oslavili ve školce Vánoce. Netrpělivě jsme čekali, jestli Ježíšek do školky přijde, psali a hlavně kreslili jsme mu obrázky, aby nám donesl nějaké hračky a on nám naše přání vyplnil a přinesl do školky spoustu dárků, se kterými si teď rádi hrajeme a prozkoumáváme je.

V prosinci nám také napadl sníh a my jsme si tak konečně mohli hrát na zahradě se sněhem, to bylo zábavy! Postavili jsme spoustu sněhuláků, a vyzkoušeli si malovat do sněhu.

V měsíci lednu se můžeme těšit opět na návštěvu tělocvičny (19. 1. 2022), naučíme se zase něco nového o zimě a určitě zase zažijeme spoustu legrace.


Milí rodiče, děkujeme Vám za spolupráci při přípravě vánočního dnu v naší třídě, velmi si toho vážíme.

Přejeme Vám všem krásný a úspěšný nový rok! Vaše děti a paní učitelky.


Zapsala: Šmehlíková Veronika


leden 2022

Zamrzly rybníky, napadl sníh,

na kopci za domem je slyšet smích.

To děti sáňkují, spolu si hrají,

jiskřičky radosti v očičkách mají.


Huboval vrabčák na zimu,

škoda, že nemám peřinu.

Zebou mě nohy,

studí mě nos,

protože skáču i v zimě bos.


V lednu jsme se toho zase spoustu dozvěděli a naučili. Povídali jsme si o zimě a jejich znacích, zimních sportech, zvířátkách v lese a na poli v zimě a pomoci zvířátkům a ptáčkům. Vyrobili jsme ptáčkům závěsná krmítka se zrníčky. Začali jsme se učit o vesmíru.

Také jsme se naučili mimo jiné píseň o vrabci, tanec o vrabcích a sýkorkách, zahráli jsme si divadlo s pohádkovými čepičkami O rukavičce, vyzkoušeli jsme si také zajímavé pokusy s ledem. Byla se za námi podívat paní spisovatelka Lenka Rožnovská, která nám představila svou knihu „Já štěně“. Byla moc hezká, dokonce jsme si i vyrobili papírové štěňátko.

Venku nám napadl sníh, hned jsme toho využili, stavěli jsme ze sněhu sněhuláky a použili jsme k tomu i lopaty.

Také jsme si zasportovali v tělocvičně v základní škole. To bylo zase zábavy! Využili jsme trampolíny, žebřiny, hráli jsme si s míčem, trénovali jsme hod do koše a cvičili na překážkové dráze. Měli jsme ve Štěňátku zimní olympiádu, zkusili jsme si ztvárnit spoustu sportů, hodně nás zaujal sport „curling“.

Milí rodiče, doneste, prosím, svým dětem masku, kostým na karneval, který nás čeká v únoru.


V měsíci únoru se těšíme na:

  • Na cestu do Vesmíru – návštěvu do Snoezelenu v MŠ (relaxační místnosti s poslechem hudby, hrou na netradiční hudební nástroje) – 3. 2. 2022

  • Tělocvičnu v ZŠ – 9. 2. 2022

  • Karnevalové veselí – 24. 2. 2022


Tak zase příští měsíc, vaše paní učitelky Zdeňka a Veronika a děti ze Štěňátka


Zapsala: Veronika Šmehlíková, Zdeňka Hrabovskáúnor 2022

Víte-li pak milé děti, jak se k hvězdám nejlíp letí.

Jak se letí do oblak, rychleji než šíp a pták.

Jakpak jinak jakpak jinak nežli naší raketou. (hra na raketu – píseň s pohybem)


Žlutá, to je sluníčko,

zelená je tráva.

Červená je jablíčko,

už to umím, sláva!

Modrá, to je obloha,

hnědá, to je hlína,

když si ruce umažeš,

tak je na nich špína.

Když si ruce umyješ, tak jsou zase čisté,

teď už spoustu barev znám, to je zcela jisté.


Měsíc únor je zase za námi a my jsme si ho náramně užili. Hned v prvních dnech jsme se společně učili o vesmíru, také jsme se naučili poznávat barvy a tvary a vyzkoušeli jsme si, co už umíme a známe (říkanka s pohybem – Barvy).

V únoru jsme si byli v tělocvičně v základní škole zasportovat. Vydáme se tam také 9. 3. 2022, máme to tam rádi. Venku na naší zahradě jsme zahlédli první posly jara – sněženky, to bylo radosti. Za malou chvíli už přivítáme společně jaro.

I my jsme se zapojili do výzdoby v naší školní galerii – „Už vím jak na to“ (povolání, řemesla), tvořili jsme kadeřnici z různého materiálu. V měsíci březnu se tam s vámi společně podíváme.

Moc se těšíme na karnevalové veselí, které se uskuteční 10. 3. 2022 v naší třídě Štěňátko v dopoledních hodinách. Těšíme se, až si užijeme den plný soutěží, tanců a až se ukážeme v našich maskách a kostýmech.


Tak se mějte moc hezky, Vaše paní učitelky Veronika a Zdeňka

Zapsala: Veronika Šmehlíková, Zdeňka Hrabovská

březen 2022

Táta včera na venku,

našel první sněženku.

Vedle petrklíč,

zima už je pryč!


Po vydařeném karnevalovém veselí jsme všichni společně přivítali jaro. Naučili jsme se poznávat květiny, pozorovali jsme změny v přírodě, jak voní jaro (čichali jsme k fialkám) a dozvěděli jsme se, co s sebou všechno přináší jaro. Povídali jsme si o tom, kde pracuje maminka a tatínek a jaké jsou další povolání. Dozvěděli jsme se, že každá práce všech je důležitá a bez práce nejsou koláče. Zjistili jsme také, s čím pracují naše tety v MŠ a jak se o nás starají. Paní učitelky nám také přiblížily pravidla o bezpečnosti na cestě, venku-i cesta má svá pravidla-není hřiště (dopravní prostředky, reflexní prvky, dopravní značky).

Také nás navštívil agronom-zemědělec Ondra. Společně jsme si užili den plný zábavy. Dozvěděli jsme se, co potřebují rostliny k životu, jak se starat o rostliny na poli, využití zemědělských strojů, jaké suroviny se vyrábí z určitých plodin a společně jsme si zasadili řeřichu a hrášek. Také jsme si sami připravili pomazánku. Nastrouhali jsme si mrkev a udělali jsme si jednohubky s mrkvovou pomazánkou. Dozvěděli jsme se spoustu nových informací.

Těšíme se už na společné velikonoční zdobení a na svátky jara.

Co nás ještě čeká:

  • 6. 4. – Tělocvična ZŠ

  • 13. 4. – Velikonoční zdobení společně s rodiči

  • 19. – 22. 4. – Projektový týden – Zvířata ve městě – ptáci

Všechny Vás zdravíme, Vaše děti a paní učitelky

Zapsala: Veronika Šmehlíková, Zdeňka Hrabovská


duben 2022

Na jaře na jaře, čáp jede v kočáře

hej hopy, hej hopy, hej hopy hop.

Čáp veze sluníčko,

točí se kolečko,

hej hopy, hej hopy, hej hopy hop.


Hody hody, doprovody,

dejte vejce malovaný,

nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý.

Slepička Vám snese jiný.


To nám to zase uteklo a máme tady další měsíc. V dubnu jsme společně oslavili svátky jara – připravovali jsme se na Velikonoce. Musíme se pochválit a taky naši maminku a tatínka za krásně nazdobená vajíčka. Také jsme se toho spoustu naučili o životě ptáčků ve městě. Společně sledujeme hnízdění sýkorky na naší zahradě v budce. V budce máme videokameru, a tak hezky a nerušeně sledujeme sýkorky při jejich vývoji. Navštívili jsme třídu Ferda mravenec a zhlédli jsme krátkou hudebně pohybovou aktivitu dětí z Ferďásků – ptačí tanec. Vyzkoušeli jsme si olejovými pastely vymalovat ptačí obrysy a poznávali jsme ptáčky podle zvuku.

Také naše Země slaví svátek a prosí o čistotu. Jako malí ochránci přírody jsme třídili odpadky a naučili jsme se, do jakých barev popelnic je vyhazovat. Dozvěděli jsme se také, co naší planetě Zemi škodí a co jí dělá naopak šťastnou.

V dubnu jsme také navštívili tělocvičnu v ZŠ F. Formana. To bylo zase zábavy! I v květnu se chystáme do tělocvičny – vyrazíme 11. 5. a 18. 5. 2022. V květnu nás také navštíví cvičitelé dravců na naší školní zahradě – 19. 5. 2022.

Tak se mějte hezky, Vaše děti a paní učitelky


Zapsala: Veronika Šmehlíková, Zdeňka Hrabovská

KVĚTEN 2022

Sluníčko

Hřej sluníčko hřej,

hory doly krej.

Povýskoč si výše, na té naší střeše.

Kolo udělej, kolo udělej.


Mamince

Jedna, to je málo, dvě – to už je víc,

tři pusinky od maminky, stojí za tisíc.


V květnu jsme zažili zase spoustu dobrodružství. Sluníčko nás lákalo do přírody. Užili jsme si školní zahradu, hráli jsme si v altánu, v domečku na školní zahradě.

Společně jsme připravili naším maminkám překvapení k jejich svátku – přáníčko v srdíčku a vyrobili jsme maminkám šperk. Také jsme se učili o rodině, povídali jsme si, kde máma s tátou pracují a jak pomáháme doma rodičům. Dozvěděli jsme se o mláďatech (jak se jmenují rodiče daného mláděte)a jejich péči o ně a zopakovali jsme si, jaké jsou znaky jara.

Opět jsme byli v tělocvičně v ZŠ F. Formana – moc nás baví házet míčem do koše a hrát fotbal. Zahráli jsme si také spoustu pohybových her – Na jelena, vyvolávaná, pohybovou hru - ovečky a vlci. Využili jsme také žebřiny.

Měli jsme také spoustu oslav svátků a narozenin kamarádů.


Co nás čeká v měsíci červen:

  • Tělocvična v ZŠ F. Formana (8. 6. 2022)

  • Akce na školní zahradě – oslava MDD ve spolupráci se spolkem rodičů Duhovka (31. 5. 2022)

  • Fotografování tříd (16. 6. 2022)

  • Výlet do Dinoparku (28. 6. 2022)


Tak se mějte krásně a užívejte si sluníčka - Vaše děti a paní učitelky

Zapsala: Veronika Šmehlíková, Zdeňka Hrabovská