září 2022

ZÁŘÍ 2022 - TŘÍDA ŠŤĚŇÁTKO


Ty a já, my oba procházíme se,

my jsme dobří kamarádi,

my se máme stále rádi,

ty a já, my oba pohladíme se.


Po prázdninách jsme se všichni přivítali a moc jsme se na sebe těšili. Ve třídě máme nové kamarády, které jsme se snažili zapojit do našich hrátek. I když bylo ze začátku trochu slziček a maminky z toho byly malinko smutné, vše jsme překonali. Štěňátko ukázalo dětem, že je ve školce hezky a príma!

Děti si našly svoje oblíbené hračky ve třídě, baví je tvoření, cvičení, zpívání a hry řízené paní učitelkou. Naučily se jména některých kamarádů, své značky, seznamují se s prostorami a okolím školky, bezpečností v ní podle třídních pravidel: kapičkové, stolečkové, košťátkové, měsíčkové a želvičkové. Učí se pozdravit, poděkovat, požádat…, ale taky objevovat nové věci okolo sebe (proměny přírody, přechod léta a podzimu, hry a konstruování s Montessori pomůckami: „Dílna pro začátečníky“, péče o koutek živé přírody…).

Máme toho spoustu před sebou. Už se těšíme, co nového objevíme a naučíme se příští měsíc.

Děkujeme rodičům za setkání na první třídní informační schůzce, za trpělivost při adaptování dětí ve školce, skvělou spolupráci při přípravě narozeninových oslav, opravě nábytku v naší třídě, estetizaci třídy, doplnění her, donášku cenných materiálů pro tvořivou práci, kopírování metodických listů a zapojení se do společné akce třídy: „DRAK - MRAK“. Nadšené dětské tváře a krásná dračí výzdoba třídy mluví za vše. Přijďte se podívat! Těšíme se na další spolupráci!

Vaše děti a paní učitelky.

Zapsala Mirka Augustýnková, Veronika Šmehlíková.Akce plánované na říjen 2022:

  • „DRAK - MRAK“ - hry a vyhodnocení akce - 7. 10. 2022

  • „Zdravá výživa“ - prožitkové hry s ovocem a zeleninou - 3. - 14. 10. 2022

viz tabulka na dveřích třídy

  • objednávka publikací firmy SIDUS - do 14. 10. 2022

  • „Chemie v kuchyni“ - pečení, pokusy v Montessori třídě – 21. 10. 2022

říjen 2022

ŘÍJEN 2022 - TŘÍDA ŠŤĚŇÁTKO


„Podzim je tu, podzim je tu,

chystají se draci k letu,

až odletí s vlaštovkami,

zůstanem tu bez nich sami.“


Podzim je tady a děti s chutí objevovaly jeho rozmanitost, barevnost a pestrost.

Začaly podzimní zahrádkou se Štěňátkem, kde ovoce a zeleninu poznávaly, třídily, porovnávaly, ochutnávaly. Mňam to bylo dobré, vyzkoušely si prakticky udělat ovocné jednohubky, pracovat s mixérem - výroba smoothie, nasušily si jablíčka. Ví, co je zdravé, jak důležité jsou vitamíny pro naše zdraví.

Naučily se poznávat první znaky podzimu v didaktických hrách, písničkách, říkadlech s pohyby, pohádkách a hlavně při tvořivých činnostech. Pozorovaly rozmary a střídání podzimního počasí. Nejraději měly podzimní sluneční paprsky, které lákaly ke hrám na školní zahradě: brouzdání v listí, proměny barev na listech, stromech i v celém okolí, sbíraly přírodniny, pečovaly o školní záhon, hrabaly listí. Práce s hráběmi ukázala dětem, jak náročná je práce na podzim s listím. Zajímavý byl pokus s lentilkami - tvoření barevné duhy připomínal i mísení podzimních barev v přírodě.

Říjen byl plný zážitků. Dětem se líbila akce „Drak - Mrak“ s dramatizací o pyšném drakovi, soutěžením ve stavbě dračích ocásků pro draky „Kruháčka, Čtveráčka a Trojúhelňáčka“ a následným vyhodnocením vyrobených draků dětí s rodiči.

Velkou výzvou byla akce „Chemie v kuchyni“. Děti si mohly společně upéct zdravé mrkvové rohlíčky. Začaly s přípravami: loupání, strouhání mrkve, vážení surovin, přípravou těsta, hnětení, válení, stáčení povidel do rohlíčku a následné pečení v dětské kuchyňce. Pozorovaly, jak rohlíčky v troubě nabývají, krásně voní, oválely je ve vanilkovém cukru a pak už jen závěrečná ochutnávka. Byly úžasné! Můžete si je zkusit doma podle receptu:

40 dkg hladké mouky, 20 dkg jemně nastrouhané mrkve, 25 dkg másla, 1 vejce, 1 prášek do pečiva, špetka soli. Zpracovat v těsto, rozdělit je na 6 dílů. Každý vyválet do kruhu, který rozkrojíme na 8 trojúhelníčků. Na kraj položíme povidla, trojúhelník těsta stáčíme ke špičce, až vznikne rohlíček. Pečeme na pečícím papíře, nepomazané rohlíčky šup do trouby. Pečeme na 180 stupních asi 20 minut. Vlažné oválíme ve vanilkovém cukru a pak přejeme dobrou chuť!

Super byly oslavy narozenin, svátků, které nám připravili naši kamarádi s rodiči. Nápaditost rodičů se cení! Děkujeme.

Zapsala Mirka Augustýnková, Veronika Šmehlíková


Akce plánované na listopad 2022:

- 3. 11. fotografování v MŠ - vánoční téma

- 15. 11. exkurze do „Světa techniky“ - Dolní oblast Vítkovice

- 21. 11. návštěva loutkového divadla v Ostravě

LISTOPAD 2022

LISTOPAD 2022 - TŘÍDA ŠŤĚŇÁTKO


„Když padaj deště kapičky,

kapi, kapi, kap,

tak vezneme si deštníčky,

tak, no právě tak.

Proč, proč, proč asi

padá nám deštík na vlasy,

proč, proč, proč asi

prší nám na vlasy.“


Listopad je za námi a my jsme plní dojmů a zážitků. Bylo toho opravdu mnoho, tak hezky popořadě, abychom na něco nezapomněli.

V listopadu děti objevovaly tajemství lesa a pole. Poznávaly, která zvířata volně žijí v přírodě, kdo se v lese o ně stará, jaké stromy, keře a přírodniny tam rostou. Motivací jim byla veverka Agátka, která dostala žalud jako odměnu, za splněný úkol dětmi. Veverka si nasbírala s pomocí dětí zásobu na zimu. Pomocí kaštanů děti tvořily obrazce, pozorovaly pokus s šiškou, staraly se o klíčící se žalud, malovaly les očima dětí, tvořily z plastelíny volně žijící zvířata, dramatizovaly pohádku „Boudo, budko“, „O Budulínkovi“, O Koblížkovi“, hrály pexeso a hledaly stíny zvířat. Kouzelná byla i hra s tuší a klovatinou, kdy děti pozorovaly barevné proměny podzimního listí. Pohybově ztvárňovaly pohyby zvířat a rády hrály hry Na ježka, Na hříbky, s motorickým padákem… No bylo toho spoustu.

Listopadové poznání pokračovalo v tématu „Štěňátko a pohádky“, to bylo pro děti nejbližší. Hry, tvoření, tančení, čtení podle obrázkových knížek, výstava nejoblíbenějších pohádkových knih dětí z domova, využití kulis, kostýmu a pohádkových čepiček k dramatizaci, bylo všechno príma. Děti poznají pohádky pro nejmenší, oblíbená byla Červená Karkulka, Perníková chaloupka, O Šípkové Růžence, snaží se poznat vlastnosti pohádkových postav a taky poučení z pohádky, její moudro pro život.

V listopadu děti jely na exkurzi do „Světa techniky“ v Dolní oblasti Vítkovice. Námětové hry v dětském světě byly pro děti nejvíce lákavé: v obchodě, u lékaře, zubaře, v nahrávacím studiu, jako kameramani, ve vodním světě, u automobilového koutku, krmení domácích zvířat, hry s kostkami, prolézání bludištěm…. Dětský svět byl super!

Zážitkem byla i cesta do loutkového divadla v Ostravě, kde děti viděly úžasnou, veselou pohádku „Utíkej, myško, utíkej“. Výborná inspirace pro rodinnou akci!


Zapsala Mirka Augustýnková, Veronika Šmehlíková


Akce plánované na prosinec 2022:

- 1. 12. Čertí školka

- 2. 12. Andělská školka

- 5. 12. Mikulášská nadílka v MŠ

- 15. 12. návštěva tělocvičny v ZŠ F. Formana

- 20. 12. „Vánoční den u Štěňátka“

PROSINEC 2022

Sněží, sněží, mráz kolem běží,

zima je kočičce srst se jí ježí.

Fouká, fouká, bílá je louka,

zima je pejskovi ke kamnům kouká.


Měsíc prosinec nám opět rychle utekl. Hodně jsme se toho zase naučili a užili si při tom spoustu legrace. Hned na začátku měsíce proběhla u nás ve třídě „čertí a andělská školka“. Stali jsme se malými, hodnými čertíky a plnili jsme spoustu zábavných čertích úkolů, zdolávali překážkovou dráhu, tancovali a vařili čertí guláš. Další den jsme už byli hodnými anděly. Čarovali jsme, úspěšně jsme plnili andělské úkoly a povedlo se nám dokonce rozjasnit andělské hvězdičky. Dále jsme tancovali, tvořili anděly z PET víček, zpívali a psali andělská přání.

V prosinci za námi také přišel Mikuláš. Viděli jsme, jak se prochází pod okny, zazpívali jsme mu a zarecitovali básničku a on nám pak nechal za dveřmi mikulášskou nadílku. To bylo radosti! Pak už jsme se pilně připravovali na Vánoce. Společně jsme si vyzdobili naši třídu, ozdobili jsme stromeček a vyzkoušeli jsme si spoustu vánočních zvyků a tradic. Také jsme si ve školce zapalovali každý týden adventní svíčku a netrpělivě čekali, až přijde Ježíšek.

Navštívily nás také děti ze základní školy a společně s námi si zazpívali vánoční koledy. Moc se nám společné zpívání líbilo a teď už se těšíme, až se zase vydáme do jejich školy my, a to do školní tělocvičny. V prosinci jsme měli ve školce také vánoční den. Přišel za námi Ježíšek a nechal nám ve školce spoustu dárků. Moc se nám líbí, rádi si teď s nimi hrajeme.

Tak se mějte hezky, Vaše děti a paní učitelky


Akce plánované na měsíc leden:

  • 26. 1. 2023 – Tělocvična v ZŠ F. Formana


Zapsala: Veronika Šmehlíková