Září 2023

„Kamarád, kamarád,

to je ten, koho mám rád.

pomůže mi, poradí,

po vláskách mě pohladí,

všichni jsme tu kamarádi,

protože se máme rádi.“


Hurá za Štěňátkem!!!


Zdravíme všechny a hlásíme se ze třídy Štěňátko! A už jsme se tu všichni sešli!


Máme nové kamarády, zvykáme si na sebe i na dospěláky – paní učitelky a paní asistentku. Paní učitelky nám všechno rády vysvětlují, povídáme si a dozvídáme se nové věci.


Seznámili jsme se se třídou, hernou, umývárnou, šatnou, prostředím naší školní zahrady. Vyřádili jsme se na průlezkách, skluzavkách, houpačkách, tvořili jsme v pískovišti a pečovali o školní záhon.


Nejvíce legrace si užijeme při tanci, zpěvu, cvičení a taky při zapojení svých rukou u tvoření, malování a hraní na dětské hudební nástroje.


Babí léto je u konce a my se zase ozveme za měsíc, ale to už nastane ten pravý barevný podzim.

  

23. 10. 2023 navštívíme s p. učitelkami dopoledne tělocvičnu v ZŠ Fr. Formana, využijeme cvičební úbor, který nám maminky připraví do pytlíku v šatně.


Těšíme se na společné podzimní tvoření - s Vámi rodiči - odpolední akce na konci měsíce října: 30. 10. 2023 od 15. 00 hod. v naší třídě Štěňátko.Děti ze Štěňátka a paní učitelky.


      Zapsala: Zdeňka Hrabovská, Mirka Augustýnková 

Říjen 2023

„Podzim je tu, podzim je tu,

chystají se draci k letu.

Až odletí s vlaštovkami,

zůstanem tu bez nich sami.“


Milí rodiče,


už jsme tady a hlásíme se z naší třídy Štěňátko. Měsíc říjen utekl jako voda a my jsme toho spoustu s kamarády zažili a naučili se nové říkadla, písničky a hry o podzimu.


Kouzelný podzim byl pro nás opravdu „kouzelný“, plný barev a prožitků.

Ochutnali jsme dobrůtky z podzimní zahrádky, připravili jsme si spolu s paní učitelkami ovocné jednohubky, pomerančový džus a zeleninový salát. Už víme, že ovoce a zelenina, to je zdraví, to je síla.


Navštívili jsme tělocvičnu v ZŠ F. Formana. To jsme se vyřádili. Na ribstolech, s míči, s padákem a ten velký prostor ke sportování, to bylo něco!!!


Nejvíce nás potěšilo, když do naší třídy přišli maminky a tatínkové na akci: „Podzimní tvoření“. Vyzkoušeli jsme si míchání barev, tisk podzimních listů  na papír za pomocí štětců, válečků a temperových barev.


Moc děkujeme i paní učitelky - mamince od naší kamarádky Izabelky, která si pro nás hry a pokusy s barvičkami připravila. Odměnila nás barevnými balónky.


V měsíci listopad se těšíme znovu na návštěvu velké tělocvičny – 27. 11. a na velké kamarády ze ZŠ F. Formana, kteří nám přijdou číst pohádky před odpočinkem. 

Už se budeme moc těšit, na akci s rodiči – „Mámo, táto, pojď mi pomáhat“ – odpoledne 30. 11. od 15.00 hodin v naší třídě!!!Děti ze Štěňátka a paní učitelky.


           Zapsala Zdeňka Hrabovská, Mirka Augustýnková 

Listopad 2023

„Veverka, čiperka,

Sedí v rudém kožíšku,

Ráda má jadérka,

Ze šišek a oříšků.

Skoč, veverko, skoč!

S námi se zatoč!“


Milí rodiče,


hlásíme se opět ze Štěňátka. V měsíci listopadu jsme si užili spoustu rozmanitostí podzimní přírody a pozorovali změny v ní.


Seznámili jsme se se životem zvířat v lese a na poli a s jejich přípravou na zimu. Chránili jsme své zdraví před nemocemi – s paní učitelkami jsme si užili „Čajovnu u Štěňátka“, kde jsme vnímali vůni bylinek, připravili čaje (meduňkový, bezinkový). Motivací nám byl nemocný medvídek, o kterého jsme se výborně postarali. Náš bylinkový čaj, podzimní postýlka a relaxační cvičení ho znovu postavili na nohy. Jako medicínu, jsme ochutnali náš předem připravený cibulový sirup a u čajíčku bylo slyšet hlasité pomlaskávání. Maminky, můžeme si čaj i sirup udělat doma! 


V „Pohádkovém kolotoči“ nás přivítal kašpárek, s kterým jsme si zahráli na divadlo. O Červené Karkulce, O Šípkové Růžence, O budce v poli… Někteří dokážeme měnit hlas podle postavy z pohádky, naučili jsme se stavět divadelní kulisy, využívat denní potřeby a hračky jako rekvizity Poučili jsme se z moudrosti pohádek.


Moc nás potěšilo, když nám rodiče dovolili přinést si svoji nejoblíbenější pohádkovou knihu, plyšáka z domova. Zážitkem pro nás byla i návštěva kamarádů ze ZŠ F. Formana, kteří nám četli pohádky před spaním. To se nám usínalo!!! Jako doma u maminky.


Přichází nejkrásnější měsíc v roce – prosinec. Těšíme se na Mikulášskou nadílku“ – 5. 12., netradiční tvoření s rodiči: „Zimní a vánoční ozdoba“ – 8. 12., „Koledování s kamarády“ ze ZŠ F. Formana – 19. 12. a na „Vánoční den u Štěňátka“ – dopoledne – 20.12.


Děti ze Štěňátka a paní učitelky.

 Zapsala: Zdeňka Hrabovská, Mirka Augustýnková 

Prosinec 2023

„Já mám z Vánoc nejraději,

 když se doma všichni smějí.

 Když se kapři mrskají,

 a prskavky prskají.“


Zdravíme všechny a hlásíme se ze třídy Štěňátko!


Nejkrásnější a zároveň poslední měsíc v roce – prosinec nám utekl jako voda.

Přinesl nám sníh a spoustu prožitků, zážitků a překvapení.

Hned na začátku měsíce jsme společně tvořili z vaty, papíru, knoflíků a větviček

jsme našeho sněhuláka, kterého jsme odnesli na výstavku s názvem „Zimní radovánky“ v naší školičce.

Tímto zveme všechny rodiče, aby se zašli s námi podívat na výstavu, co všechno překvapivého vyrobili i naši kamarádi z jiných tříd.

Navštívil nás v naší školičce Mikuláš a nadělil nám balíček se spoustou dobrot.

Společně jsme vyráběli s rodiči zimní a vánoční ozdoby, které se nám moc zdařily. Paní učitelky byly nadšené, jak šikovní jsme byli s rodiči, jaké krásné vánoční ozdoby jsme vyrobili, i svítící s použitím netradičního materiálu a fantazie. Všichni jsme byli odměněni sladkou odměnou. A paní učitelky vytvořily výstavku našich ozdob v naší třídě, kterou všichni, co k nám přišli do třídy „ Štěňátko“ moc obdivovali.

Před Vánocemi nás navštívili kamarádi ze ZŠ Formana. Zazpívali jsme si s nimi známé koledy, s doprovodem paní učitelky na klavír a my jsme při tom zpívali a hráli na dětské hudební nástroje. I to byl pro nás krásný zážitek.

Připravovali jsme se na „ Vánoční den“ a těšili se na Ježíška. I naše maminky se zapojily do vánočních příprav.

A na Vánoce Ježíšek opravdu do školičky přišel a donesl nám spoustu nových hraček. To bylo radosti.

Ještě že jsme si stihli s hračkami pohrát, protože pak už nás čekaly vánoční prázdniny.

V lednu 15. 1. navštívíme tělocvičnu v ZŠ Formana a 16. 1. nás navštíví zubní dentista. Na konci měsíce ledna se zase ozveme.


Vaše děti a paní učitelky ze „ Štěňátka“.

  Zapsala: Zdeňka Hrabovská, Bc. Markéta Ulbrichová

Leden 2024

„Mrzne a mrzne a mrzne,

  ten kdo se neschová zmrzne.

  Ten kdo se neschová rychle a hned,

  bude z něj rampouch, vločka a led.“


Vánoční prázdniny utekly jako voda a my jsme se opět těšili do školky. Paní učitelky pro nás připravily bezva nápad, přinést si hračky a hry z domova, které jsme dostali o Vánocích pod stromečkem. Jú, to bylo zajímavých hraček! Při její prezentaci jsme se dozvěděli, co která hračka dovede, co umí a dokáže sama předvést. 


V lednu začal projekt „Děti, které vědí“, který nás učí, jak se chovat bezpečně, že prevence je důležitá a chrání naše zdraví. Pracovali jsme s příběhem „Nebezpečná petarda“. Vyprávění nás poučilo, jak se chovat venku, když je okolo nás plno nástrah a nebezpečných věcí. Také pokračování: „Nebezpečí v zimě“ - koulování, zmrzlý sníh, náledí na chodnících, zimní sporty a hry…- nám na povídkách a prožitkových hrách přiblížily, jak být venku opatrní, ať jsou naše zimní hrátky bez nehod a úrazu!


To jsme si mohli vyzkoušet přímo venku. Hrátky se sněhem byly super! Stavěli jsme sněhové iglú s pomocí lopat, na suchém bílém sněhu jsme vyzkoušeli andělíčky, pozorovali jsme rampouchy… Na nedalekém kopci v blízkosti školičky jsme trénovali jízdu na lopatách a závěrečná soutěžní jízda ukázala naše kvality.


 A že máme rádi pohyb, jsme dokázali při cvičení v tělocvičně v ZŠ F. Formana. Připadali jsme si jako velcí školáci. Cvičili jsme na kruzích, žíněnce, s míči, létajícími talíři. A ten velký prostor k vyběhání, tomu nejde nikdy odolat!


Naši třídu navštívil dentální preventista. Beseda byla poučná, názorná, teď už víme, jak se o zoubky správně starat. Naučit se držet zubní kartáček nám sice dalo chvíli zabrat, ale maminky to s námi rády docvičí.


A na co se těšíme v únoru? Že nám maminky připraví masku pro „Karneval ve Štěňátku“ - 8. 2. 2024 - bližší informace viz plakát v šatně dětí a znovu „Hurá do tělocvičny“ - 19. 2. 2024.


Děkujeme rodičům za výbornou spolupráci a projevenou aktivitu při pololetních konzultacích.

Zdraví děti ze Štěňátka a paní učitelky.

  Zapsala: Mirka Augustýnková

Únor 2024

„Haló pane Karnevale,

račte dále, račte dále,

všechno máme na míru

z krepového papíru.“


A máme tady zase únor, i přestože nenapadal žádný sníh, jsme si tento měsíc náramně užili. Na začátku měsíce jsme začali oblíbené téma „Karneval“. Naše třída díky paní učitelkám i maminkám, které přinesli věci na výzdobu, se proměnila v karnevalový ráj.  Maminky i tatínci nám sehnali karnevalové masky, které jsme mohli předvést jedno odpoledne i s rodiči v naší třídě. Celou akci jsme si bezvadně užili. Nabitý program obsahoval spoustu soutěží, ve kterých soutěžili i rodiče, taky jsme hodně tancovali a zobali samé dobroty! Po povedeném karnevalu jsme se nadále tomuto tématu věnovali a naučili jsme se spoustu nových věcí, jako například: barvy, tvary a počty, na kterých ještě bude potřeba zapracovat. 


Následující dva týdny jsme se věnovali tématu „Zima v lese a na poli“, kde jsme se naučili něco nového. Povídali jsme o ptáčcích, paní učitelky nám přinesli nové modely, na kterých byl QR kód, který po načtení vydával zvuky daného ptáčka. Júúú, to bylo zajímavé! Dozvěděli jsme se, co jedí zvířátka v zimě, a jak se k nim chovat a pomoct jim přečkat zimu.  Dokonce jsme si zahráli i pohádku „Strom v zimě“, která se nám moc povedla. Bohužel nám počasí zhatilo plánovanou procházku do lesa, kde jsme měli do krmelce zvířátkům nasypat dobroty. 


A na co se těšíme v březnu? Do naší oblíbené tělocvičny v ZŠ F. Formana, kterou navštívíme již 4.3. Také na Velikonoční dílny - 25.3. od 15h, při kterých si užijeme další odpoledne s rodiči. 


Děkujeme rodičům za výbornou spolupráci při přípravě karnevalu a zakoupení pracovních sešitů, kterým jste přispěli nemocným dětem prostřednictvím Fondu Sidus. 


Zdraví děti ze Štěňátka a paní učitelky.

Zapsala: Tereza Girgašová

Březen 2024

Přišlo jaro se sluníčkem, 

zem otvírá zlatým klíčkem. 

První roste sněženka,

malá bílá květinka.

Druhý zase petrklíček,

nese s sebou zlatý klíček.

Fialenka voňavá,

hezkou vůni rozdává.

Pampeliška střapatá,

celá je jak ze zlata. 


Milí rodiče, zdravíme vás ze Štěňátka! Měsíc březen nám utekl, jako voda. Hned na začátku jsme navštívili oblíbenou tělocvičnu na ZŠ F. Formana. Také jsme si povídali o lidském těle. Poté byli jarní prázdniny, takže v naší třídě byli kamarádi i z jiných tříd.


Následně jsme pracovali na projektu s názvem „Hledáme chytré hlavičky“, který se zaměřuje na rozvoj logického myšlení u dětí. Jak dobře víte, zaúkolovali jsme i vás rodiče a moc děkujeme těm, kteří se na projektu podíleli a donesli nám krásné výrobky! Na výrobky naší i ostatních tříd se můžete přijít podívat do galerie MŠ. Júú! 


Dále ve školce jsme probírali téma jaro. Konečně! Na interaktivní tabuli jsme se učili jarní květinky, které jsme počítali a seřazovali podle velikosti. V rámci jarního tématu se ve školce konalo“ Jarní focení“.


Na co jsme se těšili úplně nejvíc? Přece na Velikonoce! V naší třídě jsme měli velikonoční tvoření s rodiči. Tímto bychom chtěli moc poděkovat paní Matouškové za organizaci a za krásné, nápadité výrobky, které jsme si mohli s maminkami a tatínky vyrobit. Bylo to krásné ukončení měsíce březen! 


A na co se můžete těšit v dubnu?  V plánu máme další společnou akci s vámi rodiči a to už 10. dubna – Herní odpoledne v rámci naše zmiňovaného projektu „Hledáme chytré hlavičky“. Dále nás čeká naše oblíbená tělocvična 22.4.


Děkujeme za velkou účast při velikonočním tvoření a těšíme se na další výbornou spolupráce! 


Zdraví děti ze Štěňátka a paní učitelky.

Zapsala: Bc. Tereza Girgašová 

Duben 2024

Na jaře, na jaře,

čáp jede v kočáře.

Hej-hopy, hej-hopy,

hej-hopy-hop. 

Čáp veze sluníčko, 

točí se kolečko.

Hej-hopy, hej-hopy,

hej-hopy-hop. 


Milí rodiče, zdravíme vás ze Štěňátka! Máme za námi velmi pestrý duben, ve kterém jsme se naučili spoustu nových věcí. Júúú! 


Hned ze začátku měsíce, jsme si užili „Herní odpoledne“ s vámi rodiči. Maminky, tatínci, babičky i dědečkové si s námi lámali hlavu, nad logickými hrami, které jsme dostali v rámci našeho, již několikrát zmiňovaného projektu „Hledáme chytré hlavičky“. To bylo super!


Kromě jara, jsme se nově naučili i mláďátka všech domácích zvířat. Poslouchali a hádali jsme zvuky zvířat, a dokonce jsme pro ně stavěli i domečky.  Na naší oblíbené interaktivní tabuli jsme se učili ve výukovém programu „Barevné kamínky“ na téma „Zvířata z Farmy“. Po zvířátkách, jako správní lidi, jsme třídili odpad a učili se, co do jaké popelnice patří. Povídali si o naši Zemi, jak ji chránit a co nedělat, abychom jí neuškodili. A poslední týden v dubnu jsme si povídali o dopravních prostředcích a pravidlech silničního provozu. Jako správní záchranáři, policajti a hasiči, jsme se v tělocvičně zdokonalovali v kondici! Využili jsme také naše dopravní hřiště, co máme na zahradě školky, půjčili jsme si odrážedla a užili jsme si dopoledne plné zábavy! Na konci měsíce jsme se dočkali krásného jarního počasí a vyšli si na přírodovědnou procházku do Bělského lesa. 


Chcete vědět, co nás čeká v květnu? To bude teda nabitý měsíc – už se moc těšíme! 


Čeká nás:


Děkujeme rodičům, kteří se zúčastnili „Herního odpoledne“ a těšíme se na příští společné setkání! 


Zdraví děti ze Štěňátka a paní učitelky.

Zapsala: Bc. Tereza Girgašová 

Květen 2024

Až se louka zazelená,

kleknu si tam na kolena,

natrhám si lísteček,

upletu si věneček.Milí rodiče, 

měsíc květen uběhl jako voda a my se vám opět hlásíme z naší třídy štěňátko.

V tomto měsíci jsme si užili plno zážitků a prožitků nejen strávených ve třídě s kamarády, ale i v krásné jarní přírodě.


- Oslavili jsme společně tancem a zpěvem svátek našich maminek a vyrobili pro ně srdíčka s přáníčkem.


- Navštívili jsme velkou tělocvičnu v ZŠ F. Formana, kde jsme se vyřádili, zahráli si hry s míči, pocvičili na nářadí jako malí sportovci.


- Velké dobrodružství pro nás byla exkurze do záchranné stanice 112, kde nás přivítal a celou dobu provázel tatínek Jiříčka p. Krčmář. Ty nejkrásnější okamžiky můžete milí rodiče vidět na fotečkách. Moc panu Krčmářovi za to děkujeme.


- Velkou radost nám udělal výlet autobusem do Dinoparku. Neodradili nás ani mraky. To všechno můžete také vidět na fotečkách.


- V dalším týdnu nás maminky načančali a pan fotograf vyfotil.


- Dalším velkým zážitkem v tomto měsíci byla oslava Den dětí – sportovní soutěže, odměny, nanuk, pohádka „ O medvídcích“, kterou jsme shlédli ve školičce od společnosti Tamtam (program, který se zabývá světem osob se sluchovým postižením).
Na co se můžeme těšit v měsíci červnu:
Zdraví děti ze Štěňátka a paní učitelky.

Zapsala: Zdeňka Hrabovská