Září 2023

Co vypráví starý dub

Představme si na jedné straně les a na druhé straně třídu dětí.

Na první pohled obě společenství vypadají jako velmi nesourodá a nezkrotná, ale při hlubším pohledu vidíme jejich harmonii. V lese vedle sebe rostou různé stromy, každý je jiný, jinak vysoký, jinak široký, rovný, křivý, nenápadný, přátelský a spolu tvoří celek.

Stejné je to i u dětí. Každé je jiné, ale společně mohou docílit souladu a harmonie. Les dokáže poskytnout netradiční inspiraci. Můžeme se v něm a o něm mnoho naučit a zároveň získat prostor pro fantazii, zamyšlení a svobodnou volbu. 

Proto s dětmi chodíme hodně do přírody. V lese pozorujeme, experimentujeme, poznáváme a učíme se chránit přírodu. Povídáme si zajímavosti o stromech, rostlinách, zvířatech, hrajeme si v lese, vytváříme netradiční přírodní stavby.

Netrávíme čas jen v lese, chodíme také na vycházky nebo si hrajeme na školní zahradě. 

Povídání o stromech nás zajímá i když jsme ve školce. Ukazujeme si obrázky, knížky, prezentace na interaktivní tabuli, ale taky vytváříme svůj svět stromů a prožíváme ho smysly. Ve školce i relaxujeme a snažíme se co nejvíce zklidnit svou mysl. K tomu jsou pro nás připravené relaxační nahrávky.

Snoezelen je místnost relaxační a zklidňující. Učíme se zde klidu, tichu a poslechu.

Na školní zahradě máme prolézačky, skluzavky, houpačky a pískoviště. Vzájemně se na pískovišti inspirujeme a mnohdy se nám podaří krásné stavby. Při práci si někdy i pomáháme.

V říjnu nás čeká další strom – Silák kaštan. Už začínáme sbírat kaštany a nosíme do školky, protože budeme z nich vyrábět zvířátka.


Napsala uč. Motýlků

Monika Junková

Říjen 2023

„Silák kaštan“ (Podzimní čarování)

Povídáme si o barvách podzimu, o přírodě živé i neživé, o počasí a o zdravém životním stylu člověka. Snažíme se být samostatní a porozumět věcem a jevům kolem sebe. Využíváme různé možnosti, které nám příroda nabízí. Jsme zvídaví a máme radost z poznávání, objevování a zkoumání.

Chodíme do tělocvičny na ZŠ, abychom se stále udržovali v pohybu. Sportovat se nám líbí a tak využíváme každého okamžiku, kdy můžeme běhat, skákat, lozit, kopat do míče a vykonávat různé další pohybové aktivity. Také si rádi zasoutěžíme v běhu venku na kopci. Někteří jsou rychlejší, jiní pomalejší, ale o to tolik nejde, hlavně, že si zaběháme a uděláme něco pro sebe.

Jelikož je podzim, tak venku sbíráme kaštany, které ve školce používáme k tvoření různých zvířátek, ale také k hraní, počítání a manipulaci.

Také zapojujeme naše rodiče do odpoledních aktivit. Tentokráte jsme vypichovali šablony podzimního ovoce. .

A blíží se Halloween. Proto jsme si vytvářeli ducha z kapesníků a z kaštanů pavouky, kterým jsme nakreslili pavoučí sítě.

V listopadu v naší třídě proběhne vyhodnocení společné aktivity „Putování s Podzimníčkem“. Děti si donesou zpracované úkoly z pracovního sešitu, který dostaly a za odměnu dostanou závěrečnou obrázkovou skládačku „Podzimníčka“. Prosíme rodiče o zaslání nahrávky svého dítěte na kontakt uvedený v pracovním sešitě.

Na konci listopadu chystáme odpolední prezentaci všech dětí.

V listopadu se můžeme také těšit na Dýňobraní, které pořádá Spolek rodičů DUHOVKA.



Zapsala uč. Motýlků

Monika Junková

Listopad 2023

„Tajemství kouzelné lísky“ (Podzimní čarování)


S kouzelnou lískou jsme si povídali o barvách podzimu, o živé a neživé přírodě. O tom, jak samostatně řešit problémy. Rozpoznávat své silné a slabé stránky. O radosti z nového poznávání a učení. O tom, že příroda je důležitá, musíme ji chránit a víme proč. O tom, jak dokážeme sdělovat své prožitky, pocity a nálady různými prostředky. O tom, jak zachovat tajemství.

Měsíc listopad jsme přivítali Helloweenem. Ve třídě jsme si vytvořili strašidelnou atmosféru a oblékli jsme si převleky. Hrála strašidelná hudba a stavěli jsme starý strašidelný hrad z kostek i se strašidly. Líbilo se nám to, příští rok si to zase zopakujeme.

Do tělocvičny chodíme rádi. Je tam velký prostor a my se můžeme dosyta vyřádit a vybít svou energii. Je tam nářadí, které ve školce nemáme, např. kruhy, na kterých se dá nejen cvičit, ale i houpat. V tělocvičně jsme si zahráli i fotbal, zaběhali, zaházeli míči, váleli sudy. Velice rádi se tam vždy vracíme.

V rámci řízené činnosti se zaměřujeme také na dramatizaci. My, děti jsme si postavili domeček pro zvířátka a zahráli si vzájemně pohádku „Boudo, budko, kdo v tobě bydlí?“. Povedlo se nám to a byli jsme úplně jako herci v divadle. Příště nacvičíme zase jinou pohádku. A třeba se nebudeme stydět a zahrajeme ji i našim rodičům.

Blíží se zima a my bychom měli myslet na zvířátka, která zůstávají venku i za mrazivého počasí. Na zahradě jim dáváme do krmítka zrníčka, aby měli co do zobáčku. Ve třídě jsme si takové ptáčky vyrobili i s krmítkem a dali jsme na výstavku do galerie v naší mateřské školce. Nejen my, ale celá školka a naši rodiče budou mít radost, z krásné galerie, kterou chystají všechny třídy.

Venku nám napadal sníh a my si ho užívali. Nejen venku jsme stavěli sněhuláky, ale taky jsme procvičovali jemnou motoriku a sněhuláky jsme si vymodelovali. Povedli se nám a my měli radost, tak jsme si je vystavili, aby je viděli i rodiče. 

A ke každé zimě patří pohádka. V místnosti snoezelen jsme takovou „Zimní pohádku“ slyšeli, viděli, zahráli si a udělali velkou záři, která se rozprostřela nad zvířátkovým lese. Hráli jsme na bubny, dělali déšťs dešťovou holí, používali jsme senzomotorické pomůcky a byli jsme zapojeni do děje pohádky, relaxujeme. Bylo to fajn. Rádi tam chodíme.

Příští měsíc je už prosinec a přijede za námi Mikuláš. Blíží se Vánoce, tak se na ně budeme připravovat, strojit stromeček, zpívat koledy, vyrábět přáníčka. 

5.12.2023 zveme rodiče dětí z Motýlků na konzultační den, kde se mohou rodiče seznámit s portfoliem svého dítěte.



Zapsala uč. Motýlků

Monika Junková

Prosinec 2023

„Co se děje pod jedlí“ (Zimní radovánky)


Měsíc prosinec byl u nás v duchu vánočních tradic a zvyků, povídali jsme si o adventu, o Mikuláši a čertovi, jak se slaví Vánoce ve světě, proč máme dělat dobré skutky a co to vlastně je. Pojmenovávali jsme přírodniny v lese, už víme, jak vypadá jedle a jaké symboly jsou s ní spojeny, kde se jedle nachází. 

Venku byla zima, ale i tak nás to neodradilo od sportování. Máme rádi pohyb a tak si ho užíváme.

Na Vánoce jsme se připravovali nejen doma, ale také ve školce. Motýlci se připravovali na Mikuláše a čerta, ozdobili jsme společně stromeček a už jen čekali na vánoční den ve školce.

Konečně ten vánoční den nastal a my se nemohli dočkat dárečků.

Pak jsme si všichni pochutnali na vánočním obědě, který pro nás připravily paní kuchařsky. 

A protože se nám blíží Nový rok 2024, přejeme všem rodičům hodně zdraví, úspěchů a stálou spolupráci s námi. 


V příštím měsíci lednu začíná (od ledna do června) projekt Prevence v praxi (dopravní výchova).




Zapsala uč. Motýlků

Monika Junková

Leden 2024

„Jak se hraje na modřín“ (Zimní radovánky)

Modřín je symbolem obnovy, naděje a lásky. Období zimy přináší velké množství zážitků. Téma zimy je o seznamování s charakteristickými znaky zimy, o pozorování změn v přírodě, o péči o zvířata, o provozování zimních sportů a radovánek. Učí nás odbourávat sobeckost, závist a lhostejnost. Také nás vede k samostatnému řešení problémů, porozumění věcem, jevům a dějům kolem sebe, pochopení změn v přírodě a prohlubování zájmu o zkoumání, pozorování a experimentování.

Pozorovali jsme a zkoumali jsme vlastnosti sněhu. Už víme, že je bílý, mokrý, studený a experimentovali jsme s jeho vlastnostmi. Bylo to prima. Zkoušeli jsme také, kdy se sníh nejrychleji roztopí. Jestli v holých rukách nebo v rukavicích. Říkali jsme si, proč musíme mít v zimě rukavice a jaké oblečení v takovém počasí je nejlepší. V šatně jsme si oblečení ukazovali.

V tomto zimním čase jsme se rozhodli, že zajdeme do Bělského lesa ke krmelci a zvířátkům vezmeme nějaké ty dobroty. V lese jsme na sněhu hledali stopy zvířat a podle stop jsme určovali, o které zvíře jde. Některé stopy jsme i poznali.

A i když je zima, tak neleníme a sportujeme. Měli jsme možnost zajít si zasportovat do sportovní haly, kde se pořádal Školka CUP. Bylo to super. Trenéři si nás odvedli na stanoviště a my se zúčastnili různých sportů. Na stanovištích jsme se střídali ještě s jinými školkami. Po ukončení jsme dostali malou sladkost a šli jsme zpět do školky. Sportujeme rádi, a proto bychom zase rádi takovou akci navštívili. Určitě se nám to splní.

Příští měsíc nás čeká KARNEVAL. Moc se na něj všichni těšíme a připravujeme si masky.


Zapsala uč. Motýlků

Monika Junková

Únor 2024

„Jasan, ten nás ochrání“ (Zimní čarování)

Jasan je symbolem rozhodnosti a síly vůle. Povídali jsme si o pravidlech fair play, kdo je to sportovec, pořádně jsme si zasportovali. Využívali jsme plně pobyt venku na školní zahradě, vycházky do lesa a aktivizovali děti k zimnímu sportu a radovánkám. Odbourávali jsme v dětech sobeckost a závist. Děti dokázaly ocenit a pochválit kamaráda a po celou dobu prožívaly radost.

Velice úspěšnou aktivitou byl Školka Cup, na kterém jsme byli již v minulém měsíci. Děti si zasportovaly, naučily se spoustu nových slov – názvosloví, které trenéři používali.

Navštívili jsme také tělocvičnu na ZŠ Formana. Vždy se tam těšíme, protože nás prostě pohyb baví. Těšíme se, až si zase zaběháme v tělocvičně.

Každý den procvičujeme naše prstíky – na jemnou motoriku. Prstíky potřebují stále cvičit, modelovat, mačkat, překládat, atd.. Dospěláci, procvičujte s námi i doma, moc to potřebujeme. Pak všechno zvládneme snáze a rychleji.

V naší mateřské školce se připravuje Galerie dětských prací na téma Labyrinty, cesty, bludiště a hlavolamy. Některé děti se již náležitě do práce pustily a vytvořily krásné práce. Až bude celá galerie připravena, určitě se přijďte podívat na práce svých dětí.

Protože únor je měsíc karnevalů, tak i my jsme si karneval s dětmi domluvily s třídou Rákosníčků. Děti měly úžasné masky. Karneval probíhal v duchu tance, soutěží a her. Všichni jsme se u aktivit zasmáli a byli jsme spokojeni, jak se vše vydařilo.

Blíží se Velikonoce a pro Vás a Vaše děti bude připravena velikonoční dílnička, která proběhne 27.3.2024 ve třídě Motýlků. Přijďte si s námi vytvořit velikonoční dekoraci, která Vám určitě v době svátků udělá radost.

Zapsala uč. Motýlků

Monika Junková 

Březen 2024

„BEZ BÍLÉ BŘÍZY JARO NEBUDE“

Bříza je symbolem světla, čistoty, svěžesti a naděje. Na jaře se krásně zazelená. Jaro je považováno za nejkrásnější období v roce. Příroda se probouzí ze zimního spánku a vznikají nové životy. Sluníčko dodává světlo a teplo celé zemi. Svátek mají také knihy. Slavíme jarní svátky. Učíme se vnímat, chápat a poznávat. Učíme děti komunikovat s dětmi i dospělými, abychom se „domluvili“. Učíme se s chutí a chceme porozumět jevům a věcem kolem sebe. Využíváme možností, které příroda nabízí. Naše originální nápady, fantazii a představivost využíváme v praxi.

Jako každý měsíc ve školním roce, tak i v březnu jsme měli nabitý program.

Chodili jsme ven na procházky, kde jsme pozorovali příchod jara. Hráli jsme si na jaro a získali mnoho nových poznatků o tomto ročním období.

Sadili jsme řeřichu, protože ta k jaru patří a čekali jsme, zda nám vyroste. A naše „truhlíčky“ se zazelenaly! Řeřichu jsme si nastříhali do polévky, protože řeřicha má mnoho vitamínů, tak abychom byli zdraví.

Také jsme se připravovali na Velikonoce. Tyto svátky jara máme všichni moc rádi. Doma se pečou beránci a zajíčci, malují se kraslice a zdobí se zlatice. To jsou tradice, které jsme si ve školce připomínali. Děti pro rodiče připravily přáníčka k Velikonocům.

Proto pro rodiče byla připravena velikonoční dílna, kde si rodiče s dětmi mohli vyrobit kraslice, housenku, zajíčka, jarní kytičky. Nálada byla suprová. Rodičů s dětmi přišlo hodně a všichni se těšili, co si pěkného vyrobí a odnesou domů, aby si ozdobili velikonoční stůl.  

Příští měsíc nás čeká opět setkání s rodiči nad novými pomůckami, které byly zakoupeny v rámci projektu „Chytré hlavičky“.


Napsala p.uč. Motýlků

Monika Junková