září 2021

Prázdniny skončily a my se opět sešli v naší třídě. Ale ne všichni. Někteří naši kamarádi jsou už letos předškoláci a jsou v Rákosníčku. Místo nich přišli k nám do třídy nové děti. Brzy jsme se s nimi skamarádili, ukázali jim, jak to u nás ve třídě chodí. Říkali jsme si, jak se jmenujeme, jakou máme značku, kam ukládat své věci a hračky ve třídě, pravidla třídy a kamarádského chování a všechno možné. Abychom si to všechno zapamatovali, vymýšlely naše paní učitelky různé hry – hledali jsme své značky různě po třídě, řekli jsme jméno kamaráda a poslali mu míč nebo hru „Kdo se schoval“, třídili jsme hračky a ukládali, kam patří a spoustu dalších her. Byli jsme se podívat v Rákosníčku za našimi kamarády, zazpívali jsme si s nimi známé písničky, zatančili si a taky chvilku pohráli. Letos máme i jednu novou paní učitelku, jmenuje se Adélka a paní učitelku Stáňu.

Zjistili jsme také, co se skrývá za dveřmi v naší školce – ředitelna, prádelna, kuchyň, (tak velký sporák ani velké hrnce doma nemáme). Taky jsme se domluvili, že se někdy přijdeme podívat, jak nám paní kuchařky připravují pomazánku na svačinku.

Prošmejdili jsme i naši školní zahradu, vyzkoušeli skluzavky – stále to na nich klouže stejně, a když bylo teplo a svítilo sluníčko, chodili jsme tvořit na naše pískoviště.

Parádně jsme si užili sportovní dopoledne „Hýbejme se s radostí“ na školní zahradě a vyzkoušeli jsme si spoustu tradičních i netradičních sportů – lukostřelbu, chůzi po laně, lackros, golf a další sporty.

A už tu máme podzim. Listí se barví, v zahradách se sklízí ovoce a zelenina. Přinesli jsme si nějaké ovoce a zeleninu do třídy a zhotovili si výstavku. Povídali jsme si, jaké známe ovoce nebo zeleninu, poznávali podle barvy, tvaru a chuti a dokonce jsme si vyrobili ovocné jednohubky s trochou čokolády. Každý si vybral, co mu chutná. Mňam, ty byly dobré. Pečovali jsme také o naši bylinkovou zahrádku. Víte, jaké bylinky tam máme – mátu, meduňku, tymián a taky levanduli. Dokonce nám vyrostla i fazole.

Z různých klacíků, suché trávy a barevného listí jsme vytvořili hnízdečko pro ptáčka (ptáček byl udělaný ze šišek). Jsme si vyzkoušeli, co to dá ptáčkům práce, než takové hnízdo vyrobí, ale povedlo se nám. Podívejte se do našeho albíčka na fotky.


Co nás čeká v říjnu:

Povídání o podzimu, změnách v přírodě, přírodniny, …

5.10. – výlet do Záchranné stanice Bartošovice (poraněná a opuštěná zvířata a ptáci)

19.10. – Vánoční focení

25.10. – „Projektový den“ – navštíví nás pejsek (canisterapie)

26.10. – jdeme do tělocvičny v ZŠ (sportovní oblečení a obuv s bílou podrážkou

27.10. a 29.10. – podzimní školní prázdniny (omezený provoz)Zdraví vás děti z Bobka a p.uč. Adélka a Stáňa


Sledujte informace v šatně třídy a na našich webových stránkách.


Zapsala: Viktorinová St.

říjen 2021

Padá listí zlaté rudé,

je ho plná zahrada

A co potom padat bude,

až to listí opadá?


Měsíc říjen přinesl mnoho změn. Listí se pomalu začalo barvit do mnoha odstínů žluté, červené a hnědé. Sluníčko na začátku měsíce ještě vykukovalo a přes den pěkně hřálo. A co jsme dělali my ve třídě a venku? Navštívili nás bacily a do školky nás jeden týden chodilo jen malinko, ale i tak jsme toho hodně zvládli – spoustu zajímavých věcí. Hned na začátku měsíce jsme byli na výletě v Bartošovicích, tam se starají o poraněná zvířátka a ptáky, kteří už se nemohou z nějakého důvodu vrátit zpátky do přírody. Využili jsme podzimního slunečného počasí a trávili jsme dost času venku na zahradě, průlezkách a vycházkách po sídlišti. Pozorovali jsme, jak se den ode dne listí na stromech barví víc a víc a je ho stále více na zemi než na stromech.


Podzim chodí po lese,

všechno listí setřese,

veveruška šišky sbírá,

do spíže je odnese.


Také jsme si přinesli do třídy pěknou kytici z barevného listí a dali ji do vázy na výstavku s ostatními přírodninami, které jsme v podzimní přírodě nasbírali. Sbírali jsme kaštany, žaludy, šišky a jiné přírodniny a ve školce jsme si z toho všeho tvořili přírodní obrázky. Venku jsme si zase vyrobili hnízdo a do něho dali ptáčka ,,šiškáčka“ (tak jsme ho nazvali, protože byl ze šišek). Starali jsme se taky o náš záhonek s bylinkami a zkoušeli je poznávat podle vůně. Tvořili jsme, malovali, lepily, všechno máme vystavené v naší šatně. Byli jsme taky v tělocvičně v základní škole. Bylo to moc prima, takový velký prostor na vyřádění ve třídě nemáme. A víte, kdo k nám přišel na návštěvu? Pejsek – fenka Heidy s námi byla celé jedno dopoledne. Nejdříve jsme si s paní canisterapeutkou povídali, jak se k pejskům chovat, co nám pejsek ,,říká“ podle jeho chování a postoje – kdy je šťastný, kdy se zlobí, na co si dát pozor, abychom mu neublížili nebo aby neublížil on nám. Pak už přišla Heidy a ukázala nám, co všechno umí – reakce na povely, vyhledávání pamlsků, zdolat překážky, plížení. Potom jsme si mohly Heidy pohladit a dát jí dobroty, které pejsci můžou. S Heidy jsme se rozloučili, a ještě chvíli jsme si povídali s její ,,paničkou“, stavěli boudičky z barevných dřívek podle předlohy, sestavovali obrázky, hledali dvojice, … Parádně jsme si ten den užili. Moc se nám to líbilo. Byli bychom rádi, kdyby k nám Heidy ještě někdy mohla přijít na návštěvu.Zapsala: Viktorinová St.

Listopad 2021

Jéje, to nám teda rychle utíká. Už je za námi další měsíc. To bylo zážitků a legrace. Ale vezmeme to pěkně od začátku.

Venku se stmívá stále dřív, stromy už jsou skoro holé, venku je stále chladněji. Na začátku měsíce jsme si udělali Halloween party. Paní učitelky to řekli jen nám dětem a kdo to doma nevyřídil, neměl žádnou masku. Většina z nás ale strašidelnou masku měla. I naše paní učitelky nezkazí žádnou legraci a taky byly ve třídě ve strašidelném oblečení. Soutěžili jsme, tančili, dělali různé blbinky. Byla to super zábava. A protože se na podzim pouští draci papíráci, tak jsme si o nich nejen povídali a zpívali, ale také jsme si je vyrobili.Draku, ty jsi vážně drak?

Hudry, hudry, je to tak!

A máš zuby dračí?

Mám dva, a to mi stačí.

A co těmi zuby jíš?

Princezen mám plnou spíž.

I ty lháři, každý to ví,

že jsi jenom papírový.


Na podzim se zvířátka připravují na zimu. Povídali jsme si o tom, která zvířátka celou zimu prospí a jak se na ni musí připravit – udělat si zásoby z „dobrot“, které mají rády. Když se během zimního spánku probudí, aby neměli hlad a mohli si nasytit svá hladová bříška. Povídali jsme si u obrázků, poznávali a vyhledávali jsme je v encyklopediích, paní učitelky nám o nich přečetly různé zajímavosti, zahráli jsme si na zvířátka, jak si dělají zásoby, naučili se básničky a tvořili spící zvířátka.

Předškoláci jeli do Světa techniky, a protože bylo ještě nějaké místo v autobuse, tak nás několik s naší p.uč. Stáňou vzali s sebou. Zkoumali jsme tam barvy – třídili, vyhledávali, vypracovali pracovní listy podle písniček a taky si vyzkoušeli mísení barev a jaké barvy z toho vzniknou. Měli jsme jen tři barvy – červenou, žlutou a modrou. Teď už víme, když smícháme červenou a žlutou, vznikne oranžová a mnoho dalších barev různým smícháním.

Byli jsme taky v tělocvičně a zase jsme se mohli pořádně vyřádit. Zaběhali jsme si, vydováděli se s balony, zacvičili si a protáhli tělo a pohoupali se na kruzích. Zkrátka tělocvična je tělocvična, škoda, že takovou nemáme v naší školce.

Dne ubývá a stmívá se stále dřív a to je čas na pohádky. Do třídy jsme si přinesli pohádkové knížky a udělali si z nich pěknou výstavku. Nejenom že jsme si je mohli prohlížet, ale také nám z nich paní učitelky četly pohádky. A nejen to. Zahráli jsme si divadlo – „Dědeček zasadil řepu“, cvičili jsme s Karkulkou, vyrobili vlka, Budulínkovi jsme udělali do misky kuličky hrášku z krepového papíru. Nezapomněli jsme postavit zámek pro princeznu, tančili podle pohádkových písniček, poznávali pohádky podle postav nebo úryvků. Povídali jsme si také, které pohádkové postavy jsou hodné a správňácké a které zase naopak. Zkrátka ZLO patří jen do pohádek. My jsme ve třídě všichni kamarádi, dodržujeme pravidla a neubližujeme si a když na to někdo zapomene, tak si to společně připomeneme.

😊 😊


Tak a příště? O čem to asi bude? Přece o přípravách na Vánoce a vánočním nadělování.


Vaši andílci z Bobka


3.12. – Mikulášská nadílka

16.12. – Vánoční den

Jen pro rodiče: připravte pro děti malý dárek – zabalený se jménem nebo fotkou vašeho dítě „nenápadně“ předejte p. uč. (do 15.12.), děti ho najdou pod stromečkem a odpoledne si odnesou domů. Děkujeme.Zapsala: Viktorinová St.


prosinec 2021

Prosinec – poslední měsíc v roce, a Vánoce, a dárečky, a moooc jsme si to v naší třídě užili. Ale vezmeme to pěkně popořádku.

První týden v prosinci jsme si nazdobili stromeček a taky jsme si mohli přinést nějaké ozdůbky z domu a pověsit si je na stromeček. Pak se naše třída proměnila v třídu PEKELNOU. Nebyli tu děti, ale jen čertíci a čertice. I naše paní učitelky byly čertice. Soutěžili jsme, tančili, blekotali a dělali různé blbinky. V pátek, v den „Mikulášské nadílky“ jsme se zase proměnili v andílky. Protože andělé mají na křídlech peříčka a peří se přece čerti bojí. 😊😊😊 Kamarádi z Krtečka zase byli čertíci, přišli k nám na návštěvu a prý tu máme moc čisto, že u nich v peklíčku je to lepší, a tak jsme se navzájem trochu škádlili. Byla to prima sranda. Zahlédli jsme i Mikuláše. Procházel se po zahradě a asi hledal, kudy by mohl přijít k nám do školky, které dveře jsou otevřené. Ráno jsme vyráběli andílky a jednoho jsme šli zanést paní ekonomce a když jsme se vrátili, měli jsme na stolcích balíčky s nadílkou. Mikuláš asi našel nějaké dveře otevřené a když nás nenašel ve třídě, tak nám tam nadílku nechal.

Další týden jsme si povídali o vánočních přípravách – pečení cukroví a perníčků, úklidu nejen hraček v pokojíčku, jak pomáháme maminkám. Ve školce jsme sice nic nepekli, ale nazdobili jsme si perníčky papírové, stavěli sněhuláky z kostek, a tak jsme si asi sníh přivolali. To byla paráda. Venku jsme se koulovali, stavěli sněhuláky a poznávali stopy ve sněhu. Škoda, že sníh vydržel jen chvíli, trochu se oteplilo a naši sněhuláci roztáli. Tak jsme si udělali koulovačku ve třídě s koulemi z papíru. Naše paní učitelky Adélka se Stáňou vždycky něco vymyslí, abychom se nenudili a nedělali neplechu. Ony ví, jak na nás, jak nás zabavit. 😊😊

Povídali jsme si, co bychom rádi našli doma pod stromečkem, že do školky chodí Ježíšek dříve, protože toho má moc a na Štědrý den ve školce nikdo není. To jsme všichni doma u vánočního stromečku. Lovili jsme ryby, nazdobili jsme třídu, vyrobili přáníčka, zpívali jsme a poslouchali koledy, naučili jsme se básničky a písničky o Vánocích.


Vánoční zvoneček tiše zvoní, Já mám z Vánoc nejraději,

v pokoji jedlička lesem voní, když se doma všichni smějí,

zdobíme stromeček pro štědrý den, když se kapři mrskají

vítáme Vánoce radostný sen. a prskavky prskají.


Přinesli jsme ovoce a dobroty nejen na ozdobení stolků, ale abychom mohli něco pomlsat. Rozkrojili jsme jablíčka – byla v nich hvězdička, pouštěli jsme lidičky vyrobené z ořechových skořápek a malé svíčky, zapálili prskavky (my ne, ale paní učitelky). Už jsme jen čekali, jestli k nám ten Ježíšek přijde.

Ještě jsme se byli podívat na zvířátka v naší malé minizoo, zanesli jsme jim jablíčka, aby se měli taky dobře. A když jsme se vrátili – byl tu!!! Pod stromečkem jsme měli plno dárků. Některé dárky byly do školky a pro každého byl jeden, který jsme si odnesli domů. Bylo to super překvapení a rozbalování, ale pak jsme ještě museli uklidit ty roztrhané papíry a krabice od dárků. Ale to nevadí. Teď už si užíváme nových hraček, autíček stavebnic a domečku pro panenky – má i funkční zvonek a světla. Domů jsme si ještě odnesli svícen, který jsme si vyrobili z jablíček.


Přejeme všem příjemné prožití svátků vánočních, v roce 2022 hlavně zdraví a štěstí.


Děti z Bobka, Adélka a Stáňa


První týden v lednu si mohou děti přinést nějakou hračku, kterou našli doma pod stromečkem a ukázat svým kamarádům ve třídě. (NE stavebnice nebo drahé hračky!!!)


Zapsala: Viktorinová St.


leden 2022

Po vánočních prázdninách jsme se sešli opět u nás ve třídě. Mohli jsme si celý týden nosit do třídy hračky, které jsme dostali doma od Ježíška a ukázat kamarádům, co všechno s nimi můžeme dělat. Bylo to super, když jsme mohli vidět hračky kamarádů, a ne si jenom o nich povídat.

Vyrobili jsme si královské koruny a povídali si, jak tři králové navštívili Ježíška a přinesli mu dárky. Naučili jsme se i písničku – „Tři králové“ a zazpívali jsme ji u jesliček, které jsme měli v koridoru školky. Rozloučili jsme se se stromečkem, odstrojili ozdoby a vše schovali do krabic.

Venku začalo mrznou a napadlo trochu sněhu. Pozorovali jsme stopy ptáčků ve sněhu, hledali opuštěná hnízda ve větvích, povídali si, kteří ptáci u nás zůstávají a jak jim můžeme v zimě pomáhat, co smíme dávat do krmítka a co ptáčkům škodí – bobule nejsou pro lidi a čokoláda zase není dobrá pro ptáčky. Různá zrníčka jsme si prohlédly a osahali a vyrobili lojové pochoutky pro ptáčky. Máme je v takovém dřevěném krmítku na parapetu za oknem a potichoučku pozorujeme, jak si na nich ptáčci pochutnávají.


Huboval vrabčák na zimu,

škoda, že nemám peřinu,

studí mě nohy, zebe mě nos,

protože skáču i v zimě bos.


Také jsme si povídali, jak můžeme pomoci zvířátkům v lese, která bychom tam mohli potkat a která zase naopak celou zimu prospí ve svém doupěti. Naplánovali jsme si vycházku ke krmelci, ale počasí nám nepřálo, a tak jsme vycházku odložili. Určitě se za zvířátky vypravíme jindy a přineseme jim něco dobrého – mrkvičku, jablíčka a další malé dobrůtky, na kterých si určitě pochutnají. Tvořili jsme, malovali, lepily, všechny obrázky máme vystavené na nástěnkách v šatně.
A co nás čeká v únoru – KARNEVAL – už si můžeme připravovat masky, termín bude upřesněn na plakátku v šatněTak nashle zase za měsíc

Vaše zlatíčka a p.uč. Adélka a Stáňa
Zapsala: Viktorinová St.únor 2022

Je za námi další měsíc. Je to sice nejkratší měsíc v roce, ale i tak máme zážitků spoustu.

Povídali jsme si o sportování v zimě, hlavně na horách, protože tady v Ostravě jsme si sněhu moc neužili. Když nepadal sníh venku, tak jsme si ho udělali sami ve třídě. Byl sice papírový, ale i tak jsme se vydováděli – papírové lyžování, koulovačka s papírovými koulemi, trhání papírku a foukání do kousků papírků, jako že padá sníh, povídali jsme si, co všechno se dá dělat v zimě na sněhu. Všechno jsme po sobě vždycky pěkně uklidili. Byla to prima sranda.

Také jsme si povídali o bacilech, hlavně o tom, jak se před nimi chránit. Navštívila nás „tetka Rýma“ (byla to převlečená paní učitelka) a protože si ruce správně myjeme, tak jsme ji zahnali, ať si jde jinam. Z domu jsme si přinesli svůj hrníček a čajík, který máme rádi a uvařili jsme si ho, osladili medem a přidali trochu citronové šťávy – tak se taky chráníme před bacily. Dozvěděli jsme se taky něco o našem těle. Třeba že díky svalům se můžeme hýbat, proč máme kosti, že mozek zase všechno řídí, bez srdíčka a vnitřních orgánů to taky nejde a nebýt našich smyslů bychom nic neviděli, necítili a nemohli bychom nic prozkoumat. Vlastně všechno souvisí se vším. Postupně se toho určitě dozvíme víc a možná někdo z nás bude třeba pan doktor nebo paní doktorka – my se přece doktora nebojíme 😊

V zájmu posílení zdraví jsme byli v tělocvičně a na velké vycházce v Bělském lese.

A už jsme se těšili na karneval. Vyzdobili jsme si třídu, vyrobili kornouty na odměny, něco namalovali, doma s maminkami připravili kostýmy, přinesli pár dobrot a pak už karneval mohl začít. Představili jsme se v maskách – paní učitelky měli taky masky – tančili, soutěžili a trochu taky mlsali. Maminka od Klaudinky nám pomalovala obličej (jen tomu, kdo chtěl) a abychom si tu parádu hned nesmazali, tak jsme si odpoledne trochu odpočinuli u pohádky. To byl super den. Klidně by mohl být karneval častěji.

To by tak asi bylo všechno, snad jsme na nic nezapomněli.

Tak zase nashle příští měsíc.

Vaše zlatíčka a paní učitelky z BobkaBřezen:

- povídání o knížkách, vítání jara, první kytičky, …

29.3. – jarní focení, tentokrát snad i se sourozenci
Zapsala: Viktorinová St.

březen 2022

Březen – za kamna vlezem


Březen začal „Jarními prázdninami“. To nás bylo ve třídě málo, ale byli u nás kamarádi z jiných tříd. Mnoho nás trávilo prázdniny doma, někde na chatě nebo u babičky. Po prázdninách jsme si povídali o knížkách – co všechno v nich můžeme kromě pohádek najít, jaké knížky jsou pro mrňata a jaké třeba pro dospěláky. Přinesli jsme si knížky z domu a některé taky ze školkové knihovny a udělali si z nich ve třídě výstavku. Pověděli jsme si, jak správně s knihami zacházet. Knížky jsme si mohli půjčovat a prohlížet, vyhledávat v nich, co nás zajímá. Líbila se nám knížka s pokusy a některé pokusy jsme si dokonce i podle obrázkového návodu vyzkoušeli. Bylo to moc zajímavé a paní učitelky nám slíbily, že si zase někdy zapokusujeme. (překlad – vyzkoušíme další pokusy 😊).

Jaro začalo ťukat a rozkvetli první kytičky. Básničkami jsme vyháněli zimu a přivolávali jaro. Sluníčko začalo hřát a my pozorovali a poznávali kytičky nejen na obrázcích, ale i na zahrádkách. Vykvetly sněženky, krokusy, narcisky, modřenec a na školkové zahradě trsy fialek. Také jsme si povídali, co všechno kytičky a ostatní rostlinky potřebují k tomu, aby mohly růst a kvést. Do váziček jsme dali vodu s potravinářskými barvami – do každé jinou barvu – přidali bílé růžičky a každý den pozorovali, co se bude dít. Růže se postupně začaly barvit. S lupou to bylo ještě vidět líp.

Sluníčko tak pěkně hřálo, že jsme mohli být venku jen v mikinách. Ale pak se zase ochladilo. Paní Zima se nechtěla vzdát své vlády. To počasí si s námi pěkně pohrávalo.

Na jaře se taky narodí mnoho zvířecích miminek. Hráli jsme si na zvířátka, poznávali je po hlase, přiřazovali, která k sobě patří. Trochu nám pletly názvy některých mláďátek – jehňátko je mládě od berana a ovce, kůzlátko je kozy a kozla, „tatínek“ kuřátka není slepic, ale kohout. Občas jsme to tak trošku pomotali, ale teď už to víme správně.

A už tu máme „Svátky jara“, těšíme se na šibačku, barvení vajíček, pletení tatarů, ale o tom si povíme až příště.Zdraví vás děti z Bobka a paní učitelky Adélka, Stáňa a Bára


Zapsala: Viktorinová St.

duben 2022

Je za námi další měsíc. Krásné slunečné počasí se střídalo s chladným a taky s dešťovými přeháňkami. Proto se mu taky říká apríl s aprílovým počasím. A co jsme všechno dělali? Bylo toho spoustu. Hned na začátku měsíce jsme se připravovali na jarní svátky, jsou to Velikonoce. Ve třídě jsme si udělali pěknou výstavku z nazdobených vajíček různými technikami. Dozvěděli jsme se, že se jim kraslice. Povídali jsme si, jak se slaví jarní svátky i v jiných krajích naší republiky, že tatar, pomlázka a karabáč je to stejné, jen se tomu jinde říká jinak. Naučili jsme se nové písničky a básničky. Pozvali jsme do naší třídy maminky, tatínky, sourozence a s nimi jsme si udělali různé jarní ozdoby, které jsme si vzali domů a vyzdobili jsme si jimi pokojíček a byt. Moc se nám to povedlo. Po svátcích jsme si povídali, kde jsme všude byli a co si kluci vymrskali.

Z teplých krajin se k nám postupně začínají vracet ptáčci, staví si hnízda a připravují se na kladení vajíček. Paní učitelka Eva ze třídy Štaflík a Špagetka nám povídala povídání o ptáčcích, poznávali jsme je, poslechli jsme si, jak zpívá který ptáček a vyzkoušeli si „kouzlo“ s malováním, říká se této technice frotáž. Ve třídě Ferda jsme zase zpívali písníčky o ptáčcích a zatančili si „Ptačí tanec“. Na školní zahradě na stromě máme budku a v ní je kamera a na počítači můžeme sledovat, co se v budce děje. Uhnízdily se v ní sýkorky. Pozorovali jsme je, jak si stavěli hnízdo z větviček, suché trávy a peříček, měli tam sedm vajíček a už se z nich vylíhli malé sýkorky. Teď sledujeme, jak je rodiče krmí červíky, muškami a tím, co jim chutná. Budeme je pozorovat dál, jak rostou. Pak vám o tom zase povíme.

Další týden jsme si zase povídali, jak se chránit před různým nebezpečím doma, v přírodě a na silnici, na co si dát pozor a jak nebezpečí předcházet. Paní učitelky si pro nás vždycky připraví mnoho zajímavých činností, her a tvoření.

A víte, kdo u nás byl na návštěvě? Byli se za námi podívat malé děti s rodiči, kteří se chtějí zapsat do naší školky. Byl to den otevřených dveří a my jsme jim ukázali, co už všechno umíme. Už se těšíme, až k nám přijdou po prázdninách noví kamarádi.

A co nás čeká další měsíc? No přece maminky budou mít svátek!


Zdraví Vás vaše zlatíčka z Bobka a jejich paní učitelky 😊


Zapsala: Viktorinová St.

KVĚTEN 2022

Květen ve třídě Bob a Bobek

Mámo moje, ty jsi zlato,

velkou pusu dám ti za to,

já to vím, já to vím,

že tě i tak potěším.


Jedna – to je málo,

dvě – to už je víc,

tři pusinky od maminky

stojí za tisíc.


V měsíci květnu měli naše maminky svátek. Připravili jsme pro ně překvapení – vyrobili jsme přáníčka, dáreček a kytičku. Naučili jsme se také básničky a písničky o maminkách a ta, která se nám nejvíc líbila, s tou jsme jim popřáli. Mohli jsme si vybrat, protože jsme se jich naučili více. Povídali jsme si také o rodině, kdo všechno u nás bydlí, jak si doma pomáháme a kam chodíme na návštěvu k babičce a dědečkovi. Tak jsme se dozvěděli, kdo kolik má sourozenců, jestli někdo bydlí třeba s babičkou, kdo má doma pejska, kočičku nebo i jiného zvířecího kamaráda a spoustu jiných zajímavostí.

Potom jsme si povídali, kde naši rodiče pracují a co ke své práci potřebují. Byli jsme se podívat v naší školní kuchyni. Tak velké hrnce doma nemáme, protože ve školce je nás hodně, tak třeba čaj nebo polévka se vaří v kotli, je tam také velký šlehač na míchání pomazánek a knedlíků. Také jsme navštívili zaměstnání některých našich maminek, které pracují blízko naší školky. Třeba v UNNOSPORT pracuje maminka od Adélky. Prohlédli jsme si posilovnu a cvičební sály a některé posilovací stroje jsme si mohli vyzkoušet a ukázali jsme, že zvládneme kotoul (někdo s dopomocí paní učitelky). Také jsme byli navštívit maminku Tobika v jejím tetovacím salonu. Ukázala nám, co potřebuje ke své práci, a dokonce nás potetovala – jen dětskými tetovačkami, na ty dospělácké máme ještě čas 😊. Také maluje pěkné obrázky, třeba i na tašky. Byli jsme na nákupu v obchodě, všechno jsme si prohlédli a něco malého nakoupili. Ještě jsme pozvaní v červnu na návštěvu k mamince Klaudinky. Ta zase peče dorty a zákusky. Zkoušeli jsme vyrábět rohlíky – zatím jen z plastelíny, co dělali pejsek a kočička špatně, když pekli dort, zahráli jsme si hru na metaře, s Karol a Kvídem jsme třídili odpadky do barevných popelnic.POVOLÁNÍ

Každý má své povolání,

práci, čili zaměstnání.

Jeden třeba dobře vaří,

jinému se v hudbě daří,

další dobře sportuje,

jiný moři holduje,

jeden učí malé děti,

jiný zase mete smetí,

někdo třeba lidi léčí,

další umí spoustu řečí.


Nezapomněli jsme sledovat naše sýkorky v budce. Rodiče se o ně starali a měli co dělat – uživit tolik dětiček. Rostli a přibývalo jim peříček a jednoho dne byla budka prázdná – sýkorky vyletěly z hnízda.

Do školky přijeli sokolníci a na školní zahradě nám předvedli dravce – orla kamčatského, sokola, káně, poštolku, z nočních dravců – sovy – výra, puštíka, sovici sněžnou. Dozvěděli jsme se o nich spoustu zajímavostí, že se nedají ochočit třeba jako pejsek, ale létají za kořistí – kouskem čerstvého masa. Bylo to moc zajímavé. Ke konci měsíce jsme byli na výletě na zámku v Kuníně. Měli jsme možnost si prohlédnout si zámecké komnaty a naši průvodci nám všechno vysvětlili a ukázali. V jedné komnatě byly různé druhy loutek, některé jsme si mohli osahat. Nakonec pro nás připravili divadelní pohádku O Honzovi. Na zámecké zahradě jsme si ještě pochutnali na opečených párcích. Pak už na nás čekal autobus a odvezl nás zpět do školky. Poslední den v měsíci pro nás rodiče ze Spolku rodičů DUHOVKA za pomoci našich paní učitelek na školní zahradě připravili pěkné soutěžní odpoledne ,,Pohádková zahrada“ a po splnění všech úkolů jsme dostali od čarodějnice kornout s odměnami.


A co nás čeká v červnu?

Budeme mít svátek, ve třídě si ho pěkně oslavíme (1.6.), půjdeme na delší vycházku do Bělského lesa (termín určíme dle počasí), pak se ještě rozloučíme se školním rokem a hurá na prázdniny.


Zapsala: Viktorinová St.