Září 2023

Tak jako každý rok, i letos prázdniny utekly jako voda. Ale nám to vůbec nevadilo. Prázdniny jsme si užili a do školky se moc těšili. 😊

Naše třída se jmenuje Ferda Mravenec, máme hodné paní učitelky, Helenku, Martinku a paní asistentku Markétku.  

Většina z nás je ve školce úplně poprvé, poznáváme nové kamarády, nové hračky a těšíme se, že se něco nového naučíme a něco nového poznáme.

Většinu září jsme se rozkoukávali, vzájemně se poznávali a zvykali si na chvíle bez maminek a tatínků, babiček i dědečků… krásně jsme to ale zvládli a do školky chodíme moc rádi.

Je to tady moc fajn, společně si hrajeme, učíme se nové básničky, písničky, tancujeme, cvičíme. Když je ještě tak krásné počasí, moc rádi chodíme ven, stavíme v písku, nebo zdoláváme průlezky na naší školní zahradě a běháme na krásných nových terasách.

Dokonce jsme se byli i podívat ve veliké tělocvičně v základní škole, trošku si tam zacvičili a proběhli, moc se nám tam líbilo, ale na velkou školu, na tu máme ještě čas.

Těšíme se, že poznáme další spoustu nových věcí a zažijeme spoustu nových zážitku.

V tomto měsíci, v měsíci záři, jsme se rozkoukávali po prázdninách, poznali novou třídu a nové paní učitelky.

Přivítali jsme podzim, pověděli si o babím létě a nejvíc co to šlo si užívali sluníčka venku.


A na co se můžeme těšit v říjnu?Mějte se moc krásně a pohodově


Vaši Ferďásci 

Zapsala:  Martina Mikerásková

Říjen 2023

Je za námi, další krásný měsíc, plný nového poznání a zážitků. Na školku už jsme si zvykli a moc se nám tady líbí.

A co jsme všechno prožili?! Je toho spousta. Užívali jsme si každičký sluníčkový den z krásného babího léta, chodili hodně ven, hráli si, procházeli se po okolí a pozorovali, jak se příroda mění a připravuje na zimu. Taky jsme sbírali listí, kaštany, žaludy a ve školce si s nimi hráli, vyráběli, tvořili, pracovali…zkrátka úplné podzimní radovánky.

A protože k podzimu patří taky draci, s rodiči jsme si dráčky Mráčky vyrobili, moc ne nám povedli.

Povídali jsme si o podzimním počasí, pozorovali dešťové kapičky, nebo vítr. 

Naučili jsme se poznávat ovoce a zeleninu, některé už známe a poznáme. Známe taky spoustu nových básniček, písniček a tanečků. 

Těšíme se na další měsíc ve školce, protože už víme, že je tady zábava, kamarádi a stále se dozvídáme něco nového.


A na co se těšíme v listopadu?

Spolek Duhovka nám 9.11. připraví u nás ve školce  Dyňobraní, kdy budeme s rodiči moci tvořit a vyrábět.

 V druhé polovině měsíce pozveme rodiče k nám do třídy Ferda Mravenec, budeme si spolu hrát a ukážeme Vám naše hry a hračky, které máme nejraději.


Moc se těšíme


Vaši Ferďásci


Zapsala p. uč. Martina

Listopad 2023

Týden k týdnu a den ke dni,

 listopad je předposlední,

schoulíme se stulení,

k ústřednímu topení.

Tak na válení se pod topením jsme my, Ferďásci neměli vůbec čas.

Povídali jsme si o podzimu, o počasí, o přírodě a taky o lesních zvířátkách, které už také umíme poznávat a víme, jak se připravují na zimu. 

Změny v přírodě jsme také poctivě pozorovali přímo venku, hrabali spadané listí a nasbírali poslední spadané kaštánky, které v zimě zvířátkům odneseme do krmelce v Bělském lese.

Také jsme si povídali o pohádkách, zahráli si na Červenou Karkulku a taky na Šípkovou Růženku. Dokonce nám před spaním, přišly číst pohádky děti ze Základní školy. 

Zkrátka, opět toho bylo spousta.

A protože se nám ve školce moc líbí a někdy se nám nechce ani domů, pozvali jsme maminky a tatínky přímo k nám do třídy. Ukázali jim naše oblíbené hračky, stavebnice a společně vyzkoušeli některé úplně nové programovací roboty, zvířátka, nebo autíčka.  Bylo to moc prima odpoledne a všem se nám moc líbilo.

Ani jsme se nenadáli a sebrali ty poslední kaštánky a poslední spadané listí, napadl nám sníh…a to bylo radosti. Teď už se budeme těšit z radovánek zimních a doufat, že nám sníh vydrží.

A na co dalšího se můžeme těšit?


Moc se těšíme


Zdraví Vás, 

Vaši Ferďásci


Zapsala: Martina Mikerásková

Prosinec 2023

Prosinec patří mezi nejkrásnější měsíce v roce a my jsme si ho náramně užili. Byl to měsíc plný zážitků a prožitků. Chystali jsme se na Vánoce, vyzdobili si třídu a ozdobili stromeček. 

Dokonce k nám přišel i Mikuláš, který nám tady nechal malé překvapení. Dobrůtky a taky i uhlíky, ale to jen pro jistotu, abychom byli stále hodní.

 A protože už byly Vánoce za dveřmi, s rodiči jsme vyráběli vánoční ozdoby a přáníčka, moc se nám to povedlo. 

Také jsme se učili, koledy, básničky o zimě a Vánocích, tancovali a těšili se na Ježíška, zda nám něco nadělí. Na náš vánoční den, nás navštívily děti ze základní školy a společně jsme si zazpívali koledy. Pouštěli si lodičky, rozsvítili  prskavky, rozkrojili jablíčko, ochutnávali cukroví a také si vyzkoušeli pokus s mandarinkou a prskavkou, která se nám krááásně rozzářila. A aby si naše zvířátka také užily vánoční den, odnesli jsme jim jablíčko, mezitím nás navštívil Ježíšek, který nám nechal pod stromečkem dárečky. To bylo radosti ☺ 

Už se těšíme na krásné Vánoce a přivítání Nového roku se svou rodinou. 

A co nás čeká v lednu?

 

Tak ahoj zase v lednuZapsala: Martina MikeráskováLeden 2024

Doba po Vánocích nám nabízela především zimní radovánky a sporty. Proto jsme se seznamovali i s nebezpečím, které je s nimi spojené. Zdokonalovali jsme své pohybové dovednosti při hrách se sněhem, utvářeli si vztah k zimním sportům a sportování vůbec. Školní zahrada nám umožnila naučit se bobovat, jezdit na lopatě, nebo  vytvářet sněhové stavby. Největší radost nám udělalo stavění sněhuláka. Pozorovali jsme charakteristické znaky zimy, vlastnosti sněhu a ledu a dbali na přiměřené oblečení a obutí v tomto zimním období. 

Leden nám sice dopřál sněhu dostatek, ale obratnost a bezpečnost při pohybových aktivitách jsme doplnili při návštěvě  tělocvičny v základní škole. 

V tomto měsíci nás dokonce navštívila  zubní preventistka, která  nám  ukázala a poradila jak pečovat o své zoubky. To jsme si mohli i vyzkoušet a moc nás to bavilo.

Mysleli jsme také na starost o ptáčky v zimě a lesní zvířátka, která i v tomto období potřebují péči člověka. Proto jsme za nimi vyrazili do Bělského lesa. Byl to pro nás velký zážitek. Zvířátka od nás dostaly jablíčka a mrkvičky, sami jsme je uložili do krmelce a těšíme se, že se brzy půjdeme podívat, zda dobroty zvířátkům chutnaly.

V únoru se  těšíme na:

A určitě spoustu dalších zážitků.


Mějte se moc krásně a ahoj zase za měsíc.

Vaši Ferďásci ☺ 

                                                                                   Zapsala: Naďa Riedichová

Únor 2024

Haló, pane karnevale, račte dále, račte dále….

Na karneval jsme se společně s rodiči pečlivě připravovali. Rodiče nám pořídili kostýmy a masky a přinesly do školky spoustu dobrot na pohoštění.

My jsme vyzdobili společně s paní učitelkou celou třídu. Nálada byla na karnevalu výborná a moc jsme si to užili. Tančili jsme, hráli hry a také se ostatním dětem představili jakou máme masku. Sešla se nás celá skupinka Spidermanů, ale byly tady i princezny a různá zvířátka.

Letošní únor nás opravdu překvapil. Těšili jsme se na sníh a zimní radovánky a pomalu k nám přicházelo jaro. Na vycházkách jsme už mohli pozorovat sněženky, krokusy a první narcisky. Moc se nám líbily celé trsy fialek. Tráva začala růst a na keřích se objevovaly pupeny. Ale po sněhu ani památka.

A proto, že je náš Ferda  velmi zvídavý , tak jsme společně s ním vyrazili do Bělského lesa. To byla paráda. Museli jsme zjistit, zda všechny dobroty, které jsme přinesli už v lednu zvířátkům chutnaly .


V tomto měsíci nás dost potrápily nemoci a tak  jsme si povídali o našem těle.

Učili se pojmenovat jednotlivé části těla ve hrách, písničkách a říkadlech .Také jsme si zahráli pohádku o Palečkovi  a jeho kamarádech a o tom, jak si pomáhají. A my bychom si také měli pomáhat.

Připomínali jsme si proč si umýváme důkladně ruce , aby nám neublížily bacily. O těch nezbedných bacilech jsme se s paní učitelkou naučili veselou písničku a ta byla o tom, jak nad bacily vyzrát.

Moc se nám také líbilo vyřádit se ve velké tělocvičně základní školy. Poznali jsme a mohli vyzkoušet další nářadí – ale nejvíce se nám líbilo houpání na kruzích.


V březnu se těšíme na: 


Mějte se moc krásně a ahoj zase za měsíc.

Vaši Ferďásci ☺                                                               

   Zapsala: Naďa Riedichová

Březen 2024

Březen za kamna vlezem tento měsíc úplně neplatilo, užívali jsme si krásné počasí, vítali jaro a slavili jarní svátky.

Opět jsme toho zažili opravdu spoustu. Moc rádi trávíme čas venku, chodíme na různá hřiště, běháme, skáčeme a pozorujeme probouzející se přírodu.

Ve školce jsme se učili poznávat všemi smysly, poznávali chutě, barvy, tvary i vůně.

Stavěli si překážkové dráhy, které nás moc baví zdolávat.

Tvořili jsme cesty a bludiště do naší galerie – přijďte se podívat 😊

Naučili jsme se další básničky a písníčky, nejen o jaru. Ale jaro, bylo stejně to hlavní.

Připravovali jsme se na Velikonoce, kluci trénovali na děvčatech pomlázku a děvčata trénovaly, jak se nedat :). 

Vyzdobili jsme si třídu a pozvali rodiče se kterými jsme si barvili vajíčka, tvořili zajíčky, kytičky a spoustu hezkých dekoraci. Věříme, že se to všem líbilo.


A co nás čeká v dubnu?
Tak ahoj, těšíme se zase v dubnu


Vaši Ferďásci


Zapsala: Martina Mikerásková

Duben 2024

Opět je za námi další měsíc a my jsme plní zážitků. Vše šlo podle plánu a každý den jsme si užili plnými doušky. 

Konečně už bývá více teplých dnů, které nejraději trávíme venku, chodíme na procházky a pozorujeme jarní přírodu. Také pečujeme o náš třídní záhonek, kde jsme si zasadili ředkvičky, mátu, pažitku ….rádi kontrolujeme jak se našim rostlinkám daří. 

Hodně jsme se věnovali také dopravě a bezpečnosti na silnici, zkoušeli si to na našem dopravním hřišti, učili se poznávat některé dopravní značky, jezdili na koloběžkách, odrážedlech, hráli si na chodce a řidiče…ještě to ale musíme dost trénovat 😊

Pohyb máme moc rádi, ať už venku na hřišti, na průlezkách, nebo v herně. Nejraději bychom  jen běhali, skákali a tancovali. Proto je úplně super, že máme možnost navštěvovat tělocvičnu v základní škole. Tam jsme také vyrazili a narámně si to užili, tam se teprve vyběháme. 

Do školky k nám přišli, rodiče, kdy jsme si v rámci projektového dne Hledáme chytré hlavičky mohli společně vyzkoušet spoustu bezva hraček a pomůcek, bylo to moc hezké odpoledne a věříme, že se to všem velmi líbilo.

Určitě bychom chtěli zmínit také den, kdy k nám přišla maminka od Petříka a připravila nám moc hezký dopolední program plný básniček a písniček. Tímto ještě jednou děkujeme 😊

Budeme rádi za každý další nápad od Vás rodičů, určitě jste u nás vítáni :) 


A co nás čeká v květnu?Tak ahoj, těšíme se zase v květnu


Vaši Ferďásci


Zapsala: Martina Mikerásková