Září 2024

ZDRAVÍ VÁS VAŠI FERĎÁSCI!

Září už je za námi a nebylo vůbec jednoduché. Zpočátku jsme nechápali, proč nás mamky strkají do nějaké školky a dávali jsme to patřičně najevo. Vždyť maminky milujeme a nechceme být s cizími paními. Ale za nedlouho jsme zjistili, že je v té školce příjemně, je tu spousta hraček a kamarádů, s kterými si můžeme hrát, docela tu dobře vaří a mámy pro nás za chviličku přijdou. Tak teď ráno jen na chviličku zafňukáme – jen na oko -  a hned se pustíme do činností.

Za ten měsíc jsme ve školce jako doma, víme kde je jaká místnost, kam patří hračky, skoro všichni umíme sami jíst, používat toaletu a správně si umýt ruce. Pomáhají nám pravidla.

UKLÍZECÍ PÍSNIČKA -  když ji uslyšíme tuhle písničku, začneme uklízet jako mravenečci

PUSINKOVÉ – snažíme se pozdravit, poprosit, poděkovat, neříkat ošklivá slova, nekřičet a domluvit se při hře. Taky se učíme neskákat do řeči, když paní učitelky mluví a nepřekřikovat se.

HRAČKOVÉ – uklízíme hračky na své místo a to, co nepatří na podlahu tam nedáváme – jídlo, nádobí, drobné mozaiky a stavebnice

SRDÍČKOVÉ – snažíme se domluvit s kamarádem, neubližovat si, nekřičet na sebe, společně uklízet a potěšit kamaráda, který je smutný.

ŠNEČKOVÉ – ve třídě se snažíme neběhat, abychom si neudělali úraz, v koupelně proto, abychom neuklouzli na nějaké kapce vody. Víme, že běhat můžeme jen venku.

Každý den se naučíme něco nového. Už stříháme – zatím jen s paní učitelkami, lepíme tuhými i tekutými lepidly, víme, jak pracovat s vodovými barvami (paleta), ťupkacími barvami (ovoce), učíme se barvičky, poznat svou značku a jména kamarádů, cvičit s kruhem, opakujeme si básničky, říkadla, písničky, tanečky, kouleli jsme s míčem, házeli do koše, učíme se chodit ve dvojicích a v zástupu, po schodech se snažíme chodit správně (držíme se zábradlí a střídáme nohy), už víme, co je to pracovní list a grafický prvek a nejvíce nás baví cvičení v překážkové dráze – zvládli jsme i švédskou bednu. Vytvořili jsme pro vás srdíčko z kaštanů a kromě hraček tu máme i spoustu pomůcek, se kterými pracujeme individuálně – plníme těžké úkoly. Však my vás pozveme a všechno vám ukážeme, až přijde čas.

Nejvíce by nám pomohlo, kdybyste si našli čas a nechali nás se oblékat  - ponožky, mikiny, tepláky, boty, učili nás, stejně jako to dělají paní učitelky, obracet si převrácené ponožky, trika a kalhoty. Taky smrkat ještě někteří neumíme.

A NEPOZNÁME SI SVÉ OBLEČENÍ – PROSÍME, PODEPIŠTE NÁM VŠECHNY VĚCI. DĚKUJEME.

Co nás čeká v říjnu, uvidíme, my se zase ozveme a pochlubíme se.

PAPA, VAŠI FERĎÁSCI

JABLÍČKO  - říkadlo s kutálením míče

Jablíčko se kutálelo, vůbec nic ho nebolelo.

Podívejte, jak se koulí, nemá ani jednu bouli.  Kutálí se kutálí, to jsme se mu nasmáli.

MRAVENEČEK – říkadlo s ukazováním

Každé ráno na kopeček běží malý mraveneček.

Vyjdi, vyjdi, sluníčko, pošimrej mě na líčko.

I ty malý popleto, musíš počkat na léto.

BRAMBORA – říkadlo s kutálením míče

Kutálí se ze dvora, tákhle velká brambora.

Neviděla, neslyšela, spadla na ni závora.

„Kam koukáš, ty závoro?“ „Na tebe, ty bramboro.

Kdyby tudy projel vlak, byl by s tebe bramborák“.

BUBLINA – říkadlo s pohybem

Roznesla se novina, že přiletěla bublina.

Bublina se nafukuje, letí, letí, poletuje.

Přiletěla nad náš dům, udělala prásk a bum.

MYŠKA – písnička s pohybem

Jede, jede myška okolo rybníčka,

Veze, veze proutí, ocáskem si kroutí.

SLEPIČKA – písnička s pohybem

Slepička běhá po dvoře. Vajíčko se koulí v komoře.

Slepička kdák, vajíčko křáp. Máte mi ho paňmámo dát.

JEŽEK – písnička (rozpočítadlo) s pohybem

U našeho lesíka, starý ježek naříká.

Ztratil prý tam nové boty, když šel včera do roboty.

Nenaříkej, ježku náš, mezi námi boty máš.

Ať je má ten nebo ten, vypíchej ho z kola ven!

Zapsala: Simona Maršová