září 2022

Září 2022 - Třída Ferda Mravenec


Podzimku, podzimku, do které jdeš třídy,

že jsi dostal pastelky a barevné křídy?

Kdopak ti dal modrou, žlutou, zlatou?

Kdopak ti dal pastelky? Máma s tátou.


Po letních prázdninách přišlo září a to znamená hurá zpátky do školky. Sešli jsme se ve třídě Ferda Mravenec, kde nás přivítala paní učitelka Helenka a nová paní učitelka Verunka. Společně jsme také přivítali všechny nové holky a kluky. S dětmi jsme opakovali jména, značky a seznámili jsem se s pravidly ve třídě, které nám pomáhají, abychom se cítili příjemně a bezpečně.

Povídali jsme si o zážitcích z prázdnin a také jsme prozkoumali, jak to v naší třídě vypadá a jaké tady máme námětové koutky. Společně jsme oslavili nejedny narozeniny, učili jsme se naslouchat a používat kouzelná slovíčka.

A co všechno jsme v září ještě stihli? Prohlédli jsme si, jak to vypadá v naší školce, nakrmili jsme zvířátka a navštívili jsme kamarády z jiné třídy. Povídali jsem si o babím létě a barvičkách, se kterými jsme si užili spoustu legrace. Pozorovali jsme, co se stane, když smícháme barvy, malovali jsme duhu prsty a také si nabarvili kamínky.

Společně jsme závodili, zdolávali jsme překážky a plnily úkoly. Na chvíli jsme se přeměnily na pavoučky a společnými silami vytvořili velikánskou pavučinu. Na školní zahradě jsme postavili nejedno hnízdo z přírodních materiálů pro ptáčky a prozkoumaly jsme, jak to vypadá v okolí naší školky.

V rámci projektu “Veselá věda - Chemie všude kolem nás” si děti vyzkoušely jednoduché pokusy s barvami, šlehaly a ochutnaly smetanu a nakonec společně vyrobily máslo. Nechyběla ani ochutnávka a děti se olizovaly až za ušima. Zároveň se děti hravou formou dozvěděly o tom, co jsou to tuky, cukry, bílkoviny a kde je najdeme.

Akce plánované na měsíc říjen:

  • “Kaštánkobraní” - sbírání kaštanů rodiči a dětmi

  • společné pečení jablečného závinu v dětské kuchyňce

  • návštěva školních dílen (ZŠ Stará Bělá)

  • v rámci projektu “Technika nás baví” si vyzkoušíme práci v řemeslné dílně

Zapsala: Veronika Hanková

říjen 2022

Říjen 2022 - Třída Ferda Mravenec

Když je pěkný den, vyrazím hned ven.

Sovička už na mě houká, ze stromu se na mě kouká.

Medvěd Bručoun je tu hned, nese dobrý, sladký med,

Od rybníka žába kváká, z dálky na mě vodu cáká.

Zajíc malý kamarád, spěchá za mnou, chce si hrát.

Ferda volá z mraveniště: “Dnes nemůžu - přijdu příště!”


A už tady máme druhý podzimní měsíc - říjen. V říjnu toho děti stihly mnoho. Učili jsme se o ovoci a zelenině, podzimních plodech, které si děti osahaly a očichaly. Co by to ale bylo za učení bez pořádné ochutnávky. Děti si to náramně užily. Společně jsme upekli jablečný závin a umixovali si smoothie plné vitamínů. Mňam! To by se nám líbilo každý týden. Ale nemyslete si, že jsme jenom ochutnávali. Navštívili jsme i obchod, kde jsme byli nakoupit suroviny. Děti se naučily jednoduchý taneček - mazurku, obtiskávaly jablíčka a vyrobily si barevný kompot. Společně s rodiči nosili kaštánky, ze kterých děti skládaly obrázky a zacvičily si kaštánkovou rozcvičku.

Děti se seznámily s pohádku O veliké řepě, kterou se nám podařilo krásně zdramatizovat. V pohádkových rolích se děti střídaly a vyzkoušely si tak na chvíli být v roli herce i diváka.

Na chvíli jsme se s dětmi přesunuli do podzimního lesa za zvířátky. Děti se se zvířátky seznámily, naučily se, jak se zvířátka jmenují a pozorovaly, jak si to v lese užívají. Děti si vyrobily své lesní zvířátko a zkusily si malý hlavolam tangram. Skládaly zajíčka z geometrických tvarů a náramně jim to šlo. Venku jsme si prohlíželi různé stromy a plody, které na stromech rostou. Nezapomněli jsme nasbírat barevné listí, které nám paní učitelka vylisovala a krásně jsme si s nimi vyzdobili třídu. Děti velice bavila technika frotáže listů. Nakonec jsme navštívili dílny na základní škole ve Staré Bělé, pracovali se dřevem a každý si vyrobil dřevěné autíčko, které si mohl odnést domů jako krásnou památku.


Akce plánované na měsíc listopad:

  • Vánoční focení (3. 11. 2022)

  • Halloweenská slavnost (4. 11. 2022)

  • Návštěva DOV - program Oxid a Geometráček (9. 11. 2022)

  • První pomoc pro MŠ (10. 11. 2022)

Zapsala: Veronika Hanková

listopad 2022

Listopad 2022 - Třída Ferda Mravenec

Jednou venku, při setmění,

děti v strašidla se mění.

V okně dýně, uvnitř svíčka,

Halloweenská mají trička.

Od domu k domu běhají

a koledu všem říkají.

Dejte nám sladkou koledu,

nebo vám něco provedu.

V listopadu se děti seznámily se dvěma svátky… byly to Halloween a Dušičky. O svátcích jsme si společně povídali, děti se naučily, co se o takových svátcích dělá a co je pro ně tradiční. Společně vyrobily halloweenskou dýni, vytvořily si masky a zahráli jsme si na čarodějnice, které létají na koštěti. Čekala nás Halloweenská slavnost. Všichni jsme se přestrojili do kostýmů a užili si super den. Protože děti přišly v krásných i strašidelných kostýmech, uspořádali jsme si halloweenskou přehlídku, abychom si kostýmy od všech dětí dostatečně prohlédli. Také jsme tancovali na písničky, vařili jsme lektvar, zahráli jsme si bowling s dýní, hledali jsme schované obrázky v lektvaru a vytleskávali slabiky. Za odměnu si děti mohly vychutnat halloweenskou odměnu v podobě čokoládových očí a kyselých marshmallows, kromě sladkostí jsme měli spoustu ovoce a ochutnali jsme náš lektvar.

Po Halloweenu a Dušičkách nás čekalo téma zdraví. Povídali jsme si o bacilech a jeden takový bacil jsme zkusili vytvořit pomocí barev. Seznámili jsme se se smysly, které každý den používáme. Děti se naučily, že je důležité dbát na zdravou stravu a kromě dobrůtek jíst také ovoce a zeleninu. Naučili jsme se důležitá čísla, pokud bychom potřebovali pomoct od pana lékaře, hašiče nebo policisty. A aby si to děti lépe pamatovaly, už znají také pomůcku, jak si na čísla vzpomenout. Do naší třídy zavítala jedna moc hodná paní, která nám přišla povídat o první pomoci. Donesla dětem ukázat různé pomůcky, naučila nás, jak se můžeme rychle ošetřit. Děti si zkusily záchranu života prostřednictvím masáže srdíčka. A jelikož nás tohle téma moc baví, podívali jsme se také na seriál “Byl jednou jeden život”.

Naši předškoláci byli v rámci projektu Veselá věda na návštěvě v Dolní oblasti Vítkovic. Byl pro nás připraven hezký program Geometráček. Děti se seznámily

s geometrickými tvary, společně vytvořily panáčka a využívaly své smysly, aby tvary poznaly. Podívali jsme se do Dětského světa, kde si to děti náramně užily. Tady bychom strávili nejradši celý den.

A co nás čekalo dále? No přece POČASÍ! A jelikož v listopadu bylo často zataženo a pršelo, děti vytvořily mráček, ze kterého padaly kapky vody. Naučili jsme se, jak se různé druhy počasí jmenují a také jak mohou vypadat. Povídali jsme si o tom, jak se oblékáme, když už venku není hezky a je zima. Děti začaly chodit na plavání do Brušperku, kde se jim moc líbí a těší se na to, co všechno se ve vodě naučí.

Ke konci měsíce nás navštívily pohádkové bytosti z různých pohádek. Převlékali jsme se za různé postavičky, tancovali jsme na písničky a se spoustou pohádek jsme se seznámili. Děti si některé pohádky zkusily zahrát. Jéé, to byla legrace. A o kterých pohádkách jsme si tedy povídali? O Červené Karkulce, O šípkové Růžence, O kohoutkovi a slepičce, O perníkové chaloupce a O budulínkovi. Děti si do třídy donesly svou oblíbenou pohádkovou knížku, o které nám krásně povídaly a ukázaly nám své oblíbené příběhy nebo obrázky z knížky. Některé knížky jsme si společně přečetli a objevili jsme tak nová dobrodružství. Bylo to moc prima. :-)

Akce plánované na měsíc prosinec:

5. 12. – Mikuláš

6. 12. – Pečeme cukroví (perníčky)

7. 12. – Mikulášský školka Cup

8. 12. – Návštěva tělocvičny na ZŠ Formana

20. 12. – Vánoční den

Zapsala: Veronika Hanková

PROSINEC 2022

Prosinec 2022 - Třída Ferda Mravenec

Vánoční stromeček v pokoji stojí,

děti ho po roce svátečně strojí.

Nahoru hvězdičku, doprostřed andílka,

dolů jen maličko, tam bude nadílka.


A už je tady prosinec! Téda, ten čas ale rychle letí! A co všechno jsme tentokrát stihli? Na začátku měsíce jsme se připravovali na Mikuláše, o kterém jsme si povídali. Společnými silami jsme si vyrobili pár Mikulášů a čertíků a vyzdobili jsme si naší třídu i šatnu. Byl se u nás ve školce podívat i samotný Mikuláš a pár čertů, ale protože jsme děti šikovné, čerty jsme zahnali a našli jsme mikulášskou nadílku. Kromě Mikuláše jsme si také povídali o zimě, a co všechno nás v tomto posledním měsíci čeká.

Navštívili jsem sportovní halu nedaleko naší školky, kde pro nás byly nachystané různé sportovní hry a aktivity. Děti si zahrály florbal a zdolávaly různé překážky. Na konci dostaly za odměnu malou nadílku. Druhý den jsem se šli podívat do tělocvičny na ZŠ Formana, kde si děti vyzkoušely štafetový běh, hod s medicinbalem nebo skok z místa.

Celý měsíc jsem si také hráli, cvičili jsme, tancovali a zpívali si. Seznámili jsem se s tradicemi Vánoc a povídali jsem si o adventu a Ježíškovi.

Konečně přišel náš oblíbený den – Vánoce. Ve třídě jsme si vytvořili příjemnou vánoční atmosféru, ochutnávali jsme cukroví, hráli jsme si, rozsvítili jsme lodičky ze skořápek od oříšků, také jsme si rozkrojili jablíčko. Byli jsme se podívat na zvířátka u nás ve školce, abychom jim také popřáli krásné Vánoce. Cestou zpátky do třídy jsme už poslouchali, jestli uslyšíme Ježíška. A když jsme dorazili zpátky do třídy, zaslechli jsme zvoneček. Rychle jsme se šli podívat.

U stromečku nás čekaly krásné dárečky, dokonce i paní učitelky dostaly od Ježíška spoustu krásných dárečků. Hned jsme se na všechny podívali a rozbalili si je. Ježíšek nám donesl nádherné encyklopedie, lego a jiné stavebnice, panenku s autíčkem nebo barevné domečky. Celý zbytek dne jsme nové hračky objevovali a hráli jsme si. Bylo to moc prima! Společně jsme se rozloučili a popřáli jsem si krásné svátky a všechno nejlepší do Nového roku. Těšíme se, až se zase uvidíme v lednu!


Akce plánované na měsíc leden:

“Čteme dětem” (pohádka před odpočinkem) – každé úterý a čtvrtek

“Cesta za zvířátky” – návštěva Bělského lesa a krmelce


Zapsala: Veronika Hanková