Září 2023

Tak jako každý rok, i letos prázdniny utekly jako voda. Ale nám to vůbec nevadilo. Prázdniny jsme si užili a do školky se moc těšili. 😊

Naše třída se jmenuje Ferda Mravenec, máme hodné paní učitelky, Helenku, Martinku a paní asistentku Markétku.  

Většina z nás je ve školce úplně poprvé, poznáváme nové kamarády, nové hračky a těšíme se, že se něco nového naučíme a něco nového poznáme.

Většinu září jsme se rozkoukávali, vzájemně se poznávali a zvykali si na chvíle bez maminek a tatínků, babiček i dědečků… krásně jsme to ale zvládli a do školky chodíme moc rádi.

Je to tady moc fajn, společně si hrajeme, učíme se nové básničky, písničky, tancujeme, cvičíme. Když je ještě tak krásné počasí, moc rádi chodíme ven, stavíme v písku, nebo zdoláváme průlezky na naší školní zahradě a běháme na krásných nových terasách.

Dokonce jsme se byli i podívat ve veliké tělocvičně v základní škole, trošku si tam zacvičili a proběhli, moc se nám tam líbilo, ale na velkou školu, na tu máme ještě čas.

Těšíme se, že poznáme další spoustu nových věcí a zažijeme spoustu nových zážitku.

V tomto měsíci, v měsíci záři, jsme se rozkoukávali po prázdninách, poznali novou třídu a nové paní učitelky.

Přivítali jsme podzim, pověděli si o babím létě a nejvíc co to šlo si užívali sluníčka venku.


A na co se můžeme těšit v říjnu?



Mějte se moc krásně a pohodově


Vaši Ferďásci 

Zapsala:  Martina Mikerásková

Říjen 2023

Je za námi, další krásný měsíc, plný nového poznání a zážitků. Na školku už jsme si zvykli a moc se nám tady líbí.

A co jsme všechno prožili?! Je toho spousta. Užívali jsme si každičký sluníčkový den z krásného babího léta, chodili hodně ven, hráli si, procházeli se po okolí a pozorovali, jak se příroda mění a připravuje na zimu. Taky jsme sbírali listí, kaštany, žaludy a ve školce si s nimi hráli, vyráběli, tvořili, pracovali…zkrátka úplné podzimní radovánky.

A protože k podzimu patří taky draci, s rodiči jsme si dráčky Mráčky vyrobili, moc ne nám povedli.

Povídali jsme si o podzimním počasí, pozorovali dešťové kapičky, nebo vítr. 

Naučili jsme se poznávat ovoce a zeleninu, některé už známe a poznáme. Známe taky spoustu nových básniček, písniček a tanečků. 

Těšíme se na další měsíc ve školce, protože už víme, že je tady zábava, kamarádi a stále se dozvídáme něco nového.


A na co se těšíme v listopadu?

Spolek Duhovka nám 9.11. připraví u nás ve školce  Dyňobraní, kdy budeme s rodiči moci tvořit a vyrábět.

 V druhé polovině měsíce pozveme rodiče k nám do třídy Ferda Mravenec, budeme si spolu hrát a ukážeme Vám naše hry a hračky, které máme nejraději.


Moc se těšíme


Vaši Ferďásci


Zapsala p. uč. Martina

Listopad 2023

Týden k týdnu a den ke dni,

 listopad je předposlední,

schoulíme se stulení,

k ústřednímu topení.

Tak na válení se pod topením jsme my, Ferďásci neměli vůbec čas.

Povídali jsme si o podzimu, o počasí, o přírodě a taky o lesních zvířátkách, které už také umíme poznávat a víme, jak se připravují na zimu. 

Změny v přírodě jsme také poctivě pozorovali přímo venku, hrabali spadané listí a nasbírali poslední spadané kaštánky, které v zimě zvířátkům odneseme do krmelce v Bělském lese.

Také jsme si povídali o pohádkách, zahráli si na Červenou Karkulku a taky na Šípkovou Růženku. Dokonce nám před spaním, přišly číst pohádky děti ze Základní školy. 

Zkrátka, opět toho bylo spousta.

A protože se nám ve školce moc líbí a někdy se nám nechce ani domů, pozvali jsme maminky a tatínky přímo k nám do třídy. Ukázali jim naše oblíbené hračky, stavebnice a společně vyzkoušeli některé úplně nové programovací roboty, zvířátka, nebo autíčka.  Bylo to moc prima odpoledne a všem se nám moc líbilo.

Ani jsme se nenadáli a sebrali ty poslední kaštánky a poslední spadané listí, napadl nám sníh…a to bylo radosti. Teď už se budeme těšit z radovánek zimních a doufat, že nám sníh vydrží.

A na co dalšího se můžeme těšit?


Moc se těšíme


Zdraví Vás, 

Vaši Ferďásci


Zapsala: Martina Mikerásková

Prosinec 2023

Prosinec patří mezi nejkrásnější měsíce v roce a my jsme si ho náramně užili. Byl to měsíc plný zážitků a prožitků. Chystali jsme se na Vánoce, vyzdobili si třídu a ozdobili stromeček. 

Dokonce k nám přišel i Mikuláš, který nám tady nechal malé překvapení. Dobrůtky a taky i uhlíky, ale to jen pro jistotu, abychom byli stále hodní.

 A protože už byly Vánoce za dveřmi, s rodiči jsme vyráběli vánoční ozdoby a přáníčka, moc se nám to povedlo. 

Také jsme se učili, koledy, básničky o zimě a Vánocích, tancovali a těšili se na Ježíška, zda nám něco nadělí. Na náš vánoční den, nás navštívily děti ze základní školy a společně jsme si zazpívali koledy. Pouštěli si lodičky, rozsvítili  prskavky, rozkrojili jablíčko, ochutnávali cukroví a také si vyzkoušeli pokus s mandarinkou a prskavkou, která se nám krááásně rozzářila. A aby si naše zvířátka také užily vánoční den, odnesli jsme jim jablíčko, mezitím nás navštívil Ježíšek, který nám nechal pod stromečkem dárečky. To bylo radosti ☺ 

Už se těšíme na krásné Vánoce a přivítání Nového roku se svou rodinou. 

A co nás čeká v lednu?

 

Tak ahoj zase v lednu



Zapsala: Martina Mikerásková



Leden 2024

Doba po Vánocích nám nabízela především zimní radovánky a sporty. Proto jsme se seznamovali i s nebezpečím, které je s nimi spojené. Zdokonalovali jsme své pohybové dovednosti při hrách se sněhem, utvářeli si vztah k zimním sportům a sportování vůbec. Školní zahrada nám umožnila naučit se bobovat, jezdit na lopatě, nebo  vytvářet sněhové stavby. Největší radost nám udělalo stavění sněhuláka. Pozorovali jsme charakteristické znaky zimy, vlastnosti sněhu a ledu a dbali na přiměřené oblečení a obutí v tomto zimním období. 

Leden nám sice dopřál sněhu dostatek, ale obratnost a bezpečnost při pohybových aktivitách jsme doplnili při návštěvě  tělocvičny v základní škole. 

V tomto měsíci nás dokonce navštívila  zubní preventistka, která  nám  ukázala a poradila jak pečovat o své zoubky. To jsme si mohli i vyzkoušet a moc nás to bavilo.

Mysleli jsme také na starost o ptáčky v zimě a lesní zvířátka, která i v tomto období potřebují péči člověka. Proto jsme za nimi vyrazili do Bělského lesa. Byl to pro nás velký zážitek. Zvířátka od nás dostaly jablíčka a mrkvičky, sami jsme je uložili do krmelce a těšíme se, že se brzy půjdeme podívat, zda dobroty zvířátkům chutnaly.

V únoru se  těšíme na:

A určitě spoustu dalších zážitků.


Mějte se moc krásně a ahoj zase za měsíc.

Vaši Ferďásci ☺ 

                                                                                   Zapsala: Naďa Riedichová

Únor 2024

Haló, pane karnevale, račte dále, račte dále….

Na karneval jsme se společně s rodiči pečlivě připravovali. Rodiče nám pořídili kostýmy a masky a přinesly do školky spoustu dobrot na pohoštění.

My jsme vyzdobili společně s paní učitelkou celou třídu. Nálada byla na karnevalu výborná a moc jsme si to užili. Tančili jsme, hráli hry a také se ostatním dětem představili jakou máme masku. Sešla se nás celá skupinka Spidermanů, ale byly tady i princezny a různá zvířátka.

Letošní únor nás opravdu překvapil. Těšili jsme se na sníh a zimní radovánky a pomalu k nám přicházelo jaro. Na vycházkách jsme už mohli pozorovat sněženky, krokusy a první narcisky. Moc se nám líbily celé trsy fialek. Tráva začala růst a na keřích se objevovaly pupeny. Ale po sněhu ani památka.

A proto, že je náš Ferda  velmi zvídavý , tak jsme společně s ním vyrazili do Bělského lesa. To byla paráda. Museli jsme zjistit, zda všechny dobroty, které jsme přinesli už v lednu zvířátkům chutnaly .


V tomto měsíci nás dost potrápily nemoci a tak  jsme si povídali o našem těle.

Učili se pojmenovat jednotlivé části těla ve hrách, písničkách a říkadlech .Také jsme si zahráli pohádku o Palečkovi  a jeho kamarádech a o tom, jak si pomáhají. A my bychom si také měli pomáhat.

Připomínali jsme si proč si umýváme důkladně ruce , aby nám neublížily bacily. O těch nezbedných bacilech jsme se s paní učitelkou naučili veselou písničku a ta byla o tom, jak nad bacily vyzrát.

Moc se nám také líbilo vyřádit se ve velké tělocvičně základní školy. Poznali jsme a mohli vyzkoušet další nářadí – ale nejvíce se nám líbilo houpání na kruzích.


V březnu se těšíme na: 


Mějte se moc krásně a ahoj zase za měsíc.

Vaši Ferďásci ☺                                                               

   Zapsala: Naďa Riedichová

Březen 2024

Březen za kamna vlezem tento měsíc úplně neplatilo, užívali jsme si krásné počasí, vítali jaro a slavili jarní svátky.

Opět jsme toho zažili opravdu spoustu. Moc rádi trávíme čas venku, chodíme na různá hřiště, běháme, skáčeme a pozorujeme probouzející se přírodu.

Ve školce jsme se učili poznávat všemi smysly, poznávali chutě, barvy, tvary i vůně.

Stavěli si překážkové dráhy, které nás moc baví zdolávat.

Tvořili jsme cesty a bludiště do naší galerie – přijďte se podívat 😊

Naučili jsme se další básničky a písníčky, nejen o jaru. Ale jaro, bylo stejně to hlavní.

Připravovali jsme se na Velikonoce, kluci trénovali na děvčatech pomlázku a děvčata trénovaly, jak se nedat :). 

Vyzdobili jsme si třídu a pozvali rodiče se kterými jsme si barvili vajíčka, tvořili zajíčky, kytičky a spoustu hezkých dekoraci. Věříme, že se to všem líbilo.


A co nás čeká v dubnu?




Tak ahoj, těšíme se zase v dubnu


Vaši Ferďásci


Zapsala: Martina Mikerásková

Duben 2024

Opět je za námi další měsíc a my jsme plní zážitků. Vše šlo podle plánu a každý den jsme si užili plnými doušky. 

Konečně už bývá více teplých dnů, které nejraději trávíme venku, chodíme na procházky a pozorujeme jarní přírodu. Také pečujeme o náš třídní záhonek, kde jsme si zasadili ředkvičky, mátu, pažitku ….rádi kontrolujeme jak se našim rostlinkám daří. 

Hodně jsme se věnovali také dopravě a bezpečnosti na silnici, zkoušeli si to na našem dopravním hřišti, učili se poznávat některé dopravní značky, jezdili na koloběžkách, odrážedlech, hráli si na chodce a řidiče…ještě to ale musíme dost trénovat 😊

Pohyb máme moc rádi, ať už venku na hřišti, na průlezkách, nebo v herně. Nejraději bychom  jen běhali, skákali a tancovali. Proto je úplně super, že máme možnost navštěvovat tělocvičnu v základní škole. Tam jsme také vyrazili a narámně si to užili, tam se teprve vyběháme. 

Do školky k nám přišli, rodiče, kdy jsme si v rámci projektového dne Hledáme chytré hlavičky mohli společně vyzkoušet spoustu bezva hraček a pomůcek, bylo to moc hezké odpoledne a věříme, že se to všem velmi líbilo.

Určitě bychom chtěli zmínit také den, kdy k nám přišla maminka od Petříka a připravila nám moc hezký dopolední program plný básniček a písniček. Tímto ještě jednou děkujeme 😊

Budeme rádi za každý další nápad od Vás rodičů, určitě jste u nás vítáni :) 


A co nás čeká v květnu?



Tak ahoj, těšíme se zase v květnu


Vaši Ferďásci


Zapsala: Martina Mikerásková

Květen 2024

Na měsíc květen jsme se těšili asi úplně nejvíc, v květnu už na nás konečně častěji vykukuje sluníčko a my si můžeme užívat více zábavy venku.

Vyrazili jsme i na výlet do Mlýna vodníka Slámy, počasí bylo krásné a my si to moc užili. Dováděli jsme na místím krásném dětském hřišti, na procházce po okolí sledovali pasoucí se koníky a hlavně, hlavně jsme si mohli vyzkoušet hřebelcovat poníky, podívali se do jejich stájí a pomohli jim připravit seno a slámu. 

I ostatní dny jsme trávili nejraději venku, stavěli hrady z písku, jezdili na dopravním hřišti, učili se bezpečnosti, pozorovali rozkvetlou přírodu a těšili se z každého dne. 

Taky jsme oslavili den maminek a vyrobili jim malé překvapení. Krásná, vlastnoručně vyrobená srdíčka z keramiky a milé přáníčko. 

A aby měli radost také ostatní členové rodiny, připravili jsme si malou ukázku toho, co jsme se ve školce naučili. Věříme, že všichni byli nadšení, protože se nám to moc povedlo 😊

Na konci měsíce jsme shlédli interaktivní program o neslyšícím medvídkovi a vyzkoušeli si, jak vlastně neslyšící slyší. Mohli jsme vyzkoušet naslouchadla a speciální vibrující budík. 


A co nás čeká v červnu? 

12.6. –  výlet - dětský ranč  Hlučín

20.6. – výlet – Hukvaldy

Sportovní dopoledne s rodiči (stadion Vítkovice) – termín upřesníme 



Mějte se krásně 

Vaši Ferďásci


Zapsala: Martina Mikerásková

Červen 2024

A je to tady, poslední měsíc před prázdninami utekl jako voda, ani jsme se nenadáli a pro většinu z nás je za námi úplně první rok ve školce. 

Celý tento měsíc se nesl v duchu těšení se na léto a užívání si krásných letních dní ve školce.

Co nejvíce času jsme trávili venku, oslavili jsme Den dětí, vyrazili na výlet na zámek Raduň, na Hukvaldy, nebo si zasportovali na Ostravském stadiónu. 

Zkrátka, užívali jsme si krásné dny s kamarády. 

Teď už ale nastal čas prázdním a my se budeme těšit zase v září 😊


Mějte se moc krásně, krásné léto Vám všem.

Děkujeme z celého srdce za Vaši spolupráci, za Vaše úsměvy na tváři. 

Bylo nám moc krásně a bylo nám ctí trávit s Vámi školní rok.


Vaši Ferďásci


Zapsala p. uč. Martina