Září 2023

Ahoj mami a tati!

První měsíc ve školce byl opravdu úžasný! Po prázdninách jsme se všichni sešli v naší krásné třídě, a bylo to jako velká oslava plná nových kamarádů a zábavy.

Hned první den jsme poznali paní učitelky, které byly moc hodné a milé. Pomohly nám, abychom se ve školce cítili jako doma. Paní učitelky nám povídaly, co všechno na nás
ve školce čeká a na co se můžeme těšit. Už teď jsme se naučili spoustu nových věcí.

A co teprve naši noví kamarádi! Zpočátku jsme byli všichni trošku nervózní, ale brzy jsme si na sebe zvykli. Hráli jsme si spolu, stavěli jsme hradby z kostek, různé dálnice, železnice
a mnoho dalšího. Každý den jsme objevovali nové hračky, pomůcky a aktivity, které jsme si užívali, a některým dětem se dokonce nechtělo jít domů.

Nesmíme zapomenout ani na našeho kamaráda Krtečka, který nás provázel. Učil nás Duhovým pravidlům, a i když to pro nás zpočátku bylo trošku těžké, brzy to budeme mít
v malíku. Každá barvička duhy má svůj význam, a my jsme se je snažili dodržovat. Červená nám bude připomínat přátelství a zdvořilé chování, oranžová nás upozorní na to, jak se máme chovat v našem domečku, žlutá nás utiší, když zazvoní zvoneček, zelená je o úklidu
a pořádku, modrá o hygieně a pravidlech u stolu při jídle a fialová o naší bezpečnosti. Abychom si tyto významy lépe zapamatovali, zpívali jsme si písničky o pravidlech, tancovali a zkoušeli si zahrát různé bezpečné i nebezpečné situace ve scénkách, abychom lépe chápali, o co jde.

Je fajn být spolu ve školce, povídat si, malovat barvami, tvořit, dozvídat se spoustu nových věcí a hrát si. Líbí se nám také i povídání s paní učitelkou u zrcadla. Není to vůbec nuda, hrajeme různé hry, děláme různá cvičení s pusinkami, přemýšlíme a soustředíme se.
Je to zábavné a víme, že za nějaký čas se krásně rozmluvíme.

Každý den chodíme ven na procházky, na hřiště, nebo si hrajeme v písku. Těšíme se, až si společně doma prohlédneme fotky v galerii, protože uvidíte, jakou přehradu jsme v písku vytvořili.

Celý tento první měsíc ve školce byl plný dobrodružství, smíchu a nových přátel.
Jsme nadšení, že jsme si ho mohli užít společně a těšíme se na další měsíce, které přinesou ještě více zábavy a nových dobrodružství!

S úsměvem a radostí, kluci a holky z Krtečka


Co nás čeká v říjnu?


Zapsala: Zuzana Danišová

Říjen 2023

Ahoj mami a tati!

Chtěli bychom se s vámi podělit o naše říjnové zážitky ze školky. Byl to fantastický měsíc plný dobrot, radosti a zábavy!

Nejprve jsme se ponořili do tajemství "Krtkovy zahrady plné dobrot". Učili jsme se o ovoci a zelenině. Poznali jsme jablka, hrušky, švestky a spoustu dalšího ovoce. A teď také víme, jak vypadají stromy, na kterých tohle ovoce roste. Stejně tak jsme se seznámili s mnoha chutnými a zdravými druhy zeleniny, jako je zelí, dýně, řepa, cuketa, celer a mrkvičky.

Dělali jsme spolu spoustu věcí. Zpívali jsme písničky o ovoci a zelenině, hráli jsme pohybové hry, a dokonce stavěli ploty a záhony
z molitanových kostek a plochých dřívek, aby nám do zahrádky nevlezli mlsní zajíci nebo zvědavá koza a celou úrodu nezbaštila.
To byla sranda!


Pak jsme se stali malými umělci a malovali stromy vodovými barvami, razítkovali prstíky malé švestičky a stříhali papírové ovoce.
A víte co? Některé švestky se opravdu tvářily dost kysele! Ať jsme dělali cokoli, dělali jsme to s radostí, a naše práce byly krásné.

A co pak? V druhé části října jsme se učili o "zlém Bacilu a hodném Vitamínu". To nám pomohlo rozumět nemocem, prevenci a tomu, jak chránit naše zdraví. Seznámili jsme se se superhrdinou Panem Imunitou, který nám povídal o tom, jak chrání naše tělo před bacily. A my jsme se rozhodli mu pomáhat tím, že budeme jíst ovoce a zeleninu, dodržovat hygienu, a chodit brzy spát. Ale také nezapomeneme na pohyb! Poslední den v říjnu byl skvělou příležitostí pro sportování. Bylo úplně úžasné, když jste přišli k nám
do třídy a společně jsme si vyzkoušeli různé sportovní aktivity. Pro nás to má velký význam, protože jsme se společně skvěle bavili, smáli a zároveň jsme zdokonalovali naši hrubou motoriku a zlepšovali naši fyzickou kondici. Tyto aktivity a společné chvíle s vámi nám také pomáhají cítit se lépe i psychicky. A co je úplně nejlepší, je, že ve školce mohou být s námi také bráchové a sestry, takže si zavzpomínají na krásné chvíle, které určitě ve školce před pár lety prožili.

Učili jsme se také, že je důležité mýt si ruce, čistit zuby a chránit se před bacily. Také jsme mluvili o tom, co nás dělá šťastnými a jak pečovat o naši dušičku. Hráli jsme zábavné hry na prevenci zubního kazu a vyzkoušeli si správnou techniku čištění zubů. A nakonec se naše třída proměnila v nemocnici plnou doktorů, zdravotních sestřiček a pacientů. Učili jsme se ošetřovat zraněné a simulovat situace, kdy je potřeba poskytnout první pomoc. Děti hrály role doktorů a pacientů, což nám pomohlo pochopit, jak se starat o zranění
a nemoci. Paní učitelka nám pověděla, že i bylinky mohou být kouzelné. Když nás třeba trápí kašel nebo rýma, mohou nám pomoci. Stačí si udělat čaj z bylinek a přidat trochu medu, a to nám může pomoci cítit se hned lépe. Je fajn vědět, že ne vždy potřebujeme hned léky, i když léky také mají svá kouzla. Léky jsou ale hodně silné a mohou nám pomoci, ale také nám mohou ublížit, proto je důležité, aby nám je dávali jen naši rodiče, kteří vědí, jak nám správně pomoci.

Celý říjen byl zajímavý a poučný, a my se těšíme na další měsíc plný nových dobrodružství. Mějte se hezky!

 

Veselé zdravíčko všem přejí, holky a kluci z Krtečka

 

 

Co nás čeká v listopadu:

V listopadu se budeme věnovat podzimním tématům a zkoumat, jak se zvířátka a příroda připravují na zimu. Budeme se zaměřovat
na pozorování změn v přírodě, včetně setkání s Podzimníčkem, stromy a zvířátky. Bude to skvělá příležitost pro děti k rozvíjení smyslového vnímání a kreativity, a také k pochopení procesů v přírodě během podzimu.

Další:

1.    Logopedická individuální konzultace – domluvte si prosím termín s paní učitelkou.

2.    Procházky do Bělského lesa.

3.   Ve spolupráci se Spolkem rodičů Duhovka Vás srdečně zveme, abyste si přišli užít odpoledne plné zábavy a aktivit.
Čeká na Vás podzimní DÝŇOBRANÍ! 9. 11. 2023 (čtvrtek)

4.    Cvičení a pohybové hry v tělocvičně ZŠ Formana -10. 11. 2023 (pátek)

5.   Školka & Rodina: Společně k úspěchu! - "Stavíme spolu" – aktivity zaměřené na společné budování s různými stavebnicemi. Rodiče a děti se stanou malými architekty a budou tvořit své stavby. Tyto aktivity budou rozvíjet jemnou motoriku, kreativitu
a tvořivost. (konec listopadu)

 

                                                                                                  Zapsala: Danišová Zuzana

Listopad 2023

Ahoj mami a tati!


Listopad je už za námi, utekl jako voda. Ještě pár dní a už jsou tady Vánoce.
My víme, že bychom neměli předbíhat, ale nemůžeme se dočkat! Opravdu se moc těšíme. Tak popořadě. Raději vám povíme, co všechno se dělo u nás u Krtečka během listopadu. A že bylo toho hodně!


První dny jsme začali trochu vážněji. Paní učitelka si s námi povídala o svátku zemřelých, o Dušičkách. Smyslem Dušiček není strašit, ale zastavit se
a vzpomenout na naše blízké, kteří mezi námi už nejsou. Můžeme zavzpomínat
na naše babičky, prababičky, a uvědomit si, odkud pocházíme a že máme kořeny. Našim předkům dalo mnoho práce vychovat své děti, třeba vás - rodiče. Je moc hezké si to jednou za rok připomenout.


Během měsíce jsme si povídali o listopadu: co vše se děje v přírodě, v lese,
jak se zvířátka musí připravovat na zimu, jak se příroda mění, září barvami, stromy ztrácejí své zlaté koruny. Počasí je proměnlivé, teplé dny jsou dávno za námi
a sychravé počasí panuje. Pátrali jsme po ptácích, kteří raději odletěli do teplých krajů, a naopak, ti, kteří s námi vítají příchod zimy. Dovolili jsme si uspat některá lesní zvířata a nachystat jim zásoby na dlouhou zimu.


Informace jsme se snažili najít v encyklopediích, byli jsme obklopeni ilustračními obrázky, skvělými pomůckami. Plnili jsme úkoly na interaktivní tabuli, zaposlouchali jsme se do vážné hudby, své pocity a nálady přírody jsme vyjádřili tancem či pohybem. Činnosti byly vždy zábavné, ale někdy jsme se i potrápili; pracovali jsme samostatně i v kolektivu.


Skvělým zážitkem byl den, kdy jsme mohli vyrazit do Bělského lesa a plnit úkoly skřítka Podzimníčka. Připravil pro nás vědomostní hádanky i interaktivní úkoly
v přírodě. V lese jsme si zasportovali, zdolávali překážky, žasli nad rozmanitostí barev, zaposlouchali se do lesních tónů a zvuků a nechali se zahrabat do listí.


I v listopadu jsme vás - rodiče - pozvali k nám do třídy. Mít maminku, tatínka, bráchu nebo sestru ve třídě je paráda. Program byl zaměřen na rozvoj jemné motoriky. Paní učitelky připravily přes 35 stavebnic, her, pomůcek, a my jsme se pustili do práce. Během chvilky se začala plnit výstavka rozmanitými výtvory. Ale řekneme vám, bylo to chvílemi i náročné, protože tvořit, stavět, spojovat, skládat není vždy jednoduché. Chce to dávku trpělivosti, velkou porci soustředění a často pomoc či radu staršího.
O to větší pocit spokojenosti jsme si prožili po dokončení úkolu. 


Tak a už jsme s vyprávěním u konce. Ještě nás napadá, že jsme se vůbec nezmínili
o našem sportovním dopoledni v tělocvičně, nebo o tom, že jsme si povídali
o legendě o svatém Martinovi či měli oslavu Oliverkových narozenin. Klidně se nás na to zeptejte a my vám o tom povyprávíme.


S Krtečkem jsme se naučili, že i ty chladné dny mohou být plné tepla a radosti. 

Mějte se krásně, pečujte o sebe! 

Krásný předvánoční čas přejí přejí, holky a kluci z Krtečka.


Co nás čeká v prosinci:

Prosinec je krásné období, které přináší Mikuláše, Vánoce, Nový rok a mnoho dalších svátků. V atmosféře Vánoc se nejvíce soustředíme na budování hezkých vztahů mezi dětmi, učiteli a rodiči, což posiluje naši úctu k tradičním hodnotám. Ukazujeme dětem, jak krásné je být společně, zpíváme koledy, pečeme
a ochutnáváme vánoční cukroví, vyprávíme pohádky a nakonec si společně rozbalujeme dárky pod vánočním stromečkem."


Další:

1.   Logopedická individuální konzultace – domluvte si prosím termín s paní učitelkou.

2.   Příchod Mikuláše 6.12., Mikulášská nadílka

3.   Začínáme s plaveckým výcvikem 8.12.

5.  Školka & Rodina: Společně k úspěchu! - "Den plný vjemů " 14. 12. ve 14:30 -16:15 - aktivity zaměřené na zkvalitnění vizuálních a motorických schopností dětí. Tato akce dětem otevře dveře do světa barev, tvarů a pohybu. Přijďte s námi prozkoumat spojení mezi vizuálním vnímáním a pohybovou obratnosti.

6. Návštěva tělocvičny ZŠ Formana 18.12.

7. Vánoční den pro děti 19.12.Zapsala: Pavlína Sýkorová