DISTNAČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ - BŘEZEN 2021

1. TÝDEN

Kůzlatka - distanční.docx

2. TÝDEN

Aktuální Profese - distanční výuka 2. týden.docx

3. TÝDEN

Vesmír distanční výuka.docx

4. TÝDEN

Jarní distanční

5. TÝDEN

ve-likooce distančníMilé děti a milí rodiče

6. TÝDEN

mláďata

září 2020

Ahoj mamko a taťko, máme za sebou první měsíc školky. Někteří z nás do třídy Krteček chodili už v minulém roce, ale někteří jsme tady byli poprvé. Občas nám sice ráno ukápla slzička, ale zanedlouho jsme zjistili, že je to ve školce přece jen fajn a už nepláčeme.

Náš kamarád Krteček nám vyprávěl o všem, co nás v naší třídě bude čekat. Můžeme se těšit na různé hry, hračky, pomůcky, ale také pohádky, divadla, písničky, výlety, no prostě na spoustu zábavných činností, které si pro nás paní učitelky připraví. Spolu s Krtečkem jsme se seznámili s celou naší duhovou školkou. Už víme, kde paní kuchařky připravují ty výborné svačiny a obědy. Víme, kde budeme chodit rozcvičovat naše lenivé pusinky a jazýčky a také víme, kde se ukrývají všechny ty krásné pomůcky, se kterými budeme po celý rok pracovat.

Společně s Krtečkem jsme si vytvořili třídní duhová pravidla, která nebudeme porušovat, ale budeme je dodržovat. Víš, mami, jaké to jsou? Tak já ti je povím…☺

Krteček nám také vyprávěl, že problémy mají vždy nějaká řešení, chyby patří k životu a že je možné chybu napravit. Pozval nás do své dopravní školičky, kde jsme se dozvěděli spoustu užitečných informací o správném a bezpečném chování. V koridoru naší školky je galerie, kde jsou poučné obrázky a trojrozměrná díla, která znázorňují různá nebezpečí, se kterými se můžeme v životě setkat. Paní učitelky nás o všech nebezpečích poučily, ale abychom na nic nezapomněly, bylo by nejlepší, kdybychom galerii „Nebezpečí číhá všude“ navštívili ještě s Vámi.

A co jsme ještě ve školce se svými kamarády zažili?

V polovině měsíce září jsme se vypravili autobusem do lesní obůrky v Beskydech. Navštívili jsme lesní kamarády daňky, jelena, laně, muflony, divoká prasata a jezevce. Ale bohužel i letos se nám jezevec neukázal, zůstal zalezlý ve své noře. Při procházce v lese jsme objevili krásné houby s červenými čepičkami a bílými puntíky. Všichni však víme, že tyto houby nesbíráme a nejíme. Byl to moc krásný výlet do přírody a podobně se vydařil náš druhý výlet do Bělského lesa.

Fajn den byl také, když přišli maminky, tatínkové i babičky do naší třídy a spolu s námi namalovali na trička veselou dopravní značku a našeho kamaráda Krtečka. Obrázky se povedly, trička máme krásná. Už se těšíme, až si je oblékneme na páteční dopravní akci „Krok za krokem bezpečně a statečně“, kterou si pro nás paní učitelky připravily.

Ve školce je prostě fajn, už se těšíme na další říjnové zážitky. Pac a pusu Vaše děti☺

Co nás čeká v říjnovém měsíci:

 • 9. 10. (pátek) – dopravní dopoledne na školní zahradě „Krok za krokem bezpečně a statečně“ Děti budou plnit na jednotlivých stanovištích úkoly s dopravní tématikou. Seznámí se s pravidly silničního provozu, bezpečnou jízdou na koloběžce a důležitostí používání ochranných pomůcek

(prosíme rodiče, aby děti v tento den měly vhodnou, sportovní obuv)

 • 14. 10. (středa) – jízda zručnosti na koloběžkách a odrážedlech za dozoru strážníků městské policie Ostrava

 • 15. 10. (čtvrtek) – „VÁNOČNÍ FOCENÍ“ – od 7 hodin ve třídě číslo 1 Motýlek se fotografují děti se sourozenci v doprovodu rodičů, po vyfotografování rodiče děti předají do svých tříd. Zvolte prosím vhodné oblečení a obuv vzhledem k pozadí fotografie

 • 15. 10. (čtvrtek) – návštěva paní logopedky Mgr. Schönové z SCP Kpt. Vajdy – nezapomeňte donést sešity rozvoje řeči

 • 16. 10. (pátek) – PLAVÁNÍ – Děti přivádějte do své třídy do 7:40 hodin. Odjíždíme v 8:00hodin autobusem. Děti svačí po plavání v 9:45 hodin – doma snídejte. Nepřevlékejte děti v tento den do školního oblečení (jen odložte bundu, čepici, boty). Holčičky musí mít zapleteny pevně vlasy.

Co děti potřebují:

 • klasické pevné plavky (ne šortky, kraťasy), holčičkám doporučujeme pouze spodní díl plavek nebo jednodílné plavky

 • pití

 • gumovou - koupací čepici (látková není vhodná)

 • ručník

 • čepici na zpáteční cestu

 • gumovou obuv v prostoru krytého bazénu děti NEPOTŘEBUJÍ!


Zpracovala: Jahnová BarboraŘíjen 2020

Ahoj mamko a taťko,

je za námi podzimní měsíc říjen. Rychle nám to uběhlo, ale vždy jsme si to náramně užili. Krteček nás tento měsíc seznámil prostřednictvím zajímavých výtvarných, hudebních, pohybových a prožitkových činností s charakteristickými rysy podzimního období, jeho barevností, živou a neživou přírodou. S Krtečkem jsme poznávali jednotlivé druhy ovoce a zeleniny, také využili naše smyslové buňky při ochutnávání. Moc se nám líbila vycházka k záhonku, kde jsme se zaobírali škůdci, správným používáním zahradních pomůcek a samozřejmě nezapomněli dbát na bezpečnost při práci. Koukněte se na naši šatnu, která je obklopena podzimními obrázky. Krteček nám povyprávěl, co je důležité pro naše zdraví. S využitím různorodých pomůcek jsme poznávali své tělo i jeho funkce, co tělu prospívá a co je zdravé. Nejvíce nás nadchla námětová hra „Na nemocnici“. Moc nás baví cvičení, proto se snažíme své pohybové schopnosti více a více zdokonalovat, k tomu nám dopomáhají skvělé cvičební pomůcky.


A co jsme ještě zažili?

Na školní zahradě proběhla dopolední akce v rámci projektu „Nebezpečí číhá všude“ na téma „Krok za krokem bezpečně a statečně“ (dopravní, preventivní program). S velkou radostí jsme plnili aktivity na stanovištích např. „Hoří, volejte hasiče“, záchranáři- přenášení zraněné na nosítkách, zručnost policistů, parkování aut podle barev, dopravní značky, telefonní čísla, jízda zručnosti na koloběžkách, bezpečnost. Velice se nám akce líbila a báječně jsme si to užili.


Už teď se těšíme, co nám za zážitky přinese měsíc listopad. Vaše děti z Krtečka.:-)


Zapsala Jahnová Barbora.listopad 2020

Ahoj mamko a taťko,

máme za sebou krásný podzimní měsíc listopad. S krtečkem jsme toho prožili opravdu mnoho. Krteček nás seznámil se vším, co se děje v přírodě, co dělají zvířátka v lese, když se chystají na zimu, s jejich příbytky, kdo jak žije, kde je najdeme, kdo se jak zazimovává, kdo z nich se stěhuje nebo kde a jak zvířátka přezimují. Vytvářeli jsme si tak kladný vztah ke zvířatům, péči o ně, rozvoj empatie a citlivosti ke zvířatům. Také umět rozlišit, jaké je počasí, roční období a co všechno můžeme na podzim dělat. Všechny témata obsahovaly básně, písně, povídání u obrázků, psychomotorické hry, činnosti k poznávání, pohybové chvilky, výtvarné aktivity, vycházky po okolí, kde jsme například brouzdali spadaným listím, ve kterém jsme si i pěkně zadováděli. Ke konci období, kdy se blížila první adventní neděle, jsme začali chystat výzdobu třídy. A tak se naše třída s Krtečkem začala připravovat na předvánoční čas.....

A co jsme prožili?

Velkým překvapením pro nás byla cesta do Bělského lesa. Prozkoumávali jsme svět přírody, barvy listů, změny v lese, život zvířat před zimou. Procházka se nám moc líbila, jelikož jsme sbírali čepičky od žaludů, hledali krásné žluté listy a jehličí na výzdobu do třídy.

Co nás čeká a nemine?

-předvánoční zdobení třídy

-čekání na Sv. Mikuláše, hledání balíčků s dobrotami

-vánoční fotografování- 8. 12. 2020

-vánoční den u Krtečka, prosíme rodiče, aby donesli do třídy malý podepsaný dáreček pro své dítě

Všechny aktuální informace naleznete v šatně na nástěnkách, dveřích a na webových stránkách MŠ.


Prosíme rodiče, aby dětem vždy nachystaly do školky náhradní oblečení. Aby měly vždy něco na převlečení. Na ven nějaké teplejší kalhoty, čepici, šálu, rukavice „palčáky“ – především pro menší děti. Snažíme se menším dětem pomoct s oblékáním i obouváním, ale i přesto prosíme nadále s dětmi oblékání doma trénovat. Bohužel se v MŠ nevyhneme chřipkám a nachlazením – převážně v období podzimu a zimy. Prosíme proto raději nechat nachlazené děti nějaký den doma a předcházet tak vážnějšímu onemocnění nebo roznesení bacilů ve třídě.Vaše děti a paní učitelky.

Zapsala Barbora Jahnová.prosinec 2020

Ahoj mamko a taťko,

s velkou radostí jsme se sešli v Novém roce ve zdraví a s úsměvem na tváři. V prosinci nám Krteček ukázal krásu zimního období, měnící se počasí a krajinu, ale také, jak dbát na své zdraví a teple se oblékat. Zima je krásné roční období, které skrývá Mikuláše, Vánoce, Nový rok…V duchu Vánoc jsme se s Krtečkem soustřeďovali na hezké vztahy a posilovali úctu k tradicím. Ukázali jsme Krtkovi, jaké je to být krásné, když jsme všichni pospolu, plníme spoustu skvělých naučných i zábavných aktivit, zpíváme koledy, pečeme, ochutnáváme cukroví, vyprávíme pohádky a nakonec si rozbalíme pod stromečkem dárek.

A co jsme teda zažili?

Mikulášský den byl plný očekávání, „Kdo k nám asi zavítá? Ptali jsme se.“. Měli jsme plno úkolů, ani jsme nevěděli, kde začít. Šatnu ozdobili naše vytvořené hlavy Mikuláše a čerta, naučili jsme se legrační píseň „Čerte, čerte rohatý“, zacvičili si na čertí překážkové dráze. A najednou se objevili malí hodní čertici, to byla úleva. Nakonec bylo pro nás velké překvapení, když k nám do šatny přistály voňavé balíčky. Bylo to príma.

Vánoční den se u nás nesl ve svátečním duchu, jelikož jsme měli vyzdobenou celou třídu, hernu i šatnu, splnili všechny tradice, nakreslili a zhotovili dopis pro Ježíška, zpívali mnoho písní, Ježíšek k nám opravdu dorazil. To bylo radosti, tolik dárečku jsme měli, některé zůstaly ve školce a některé jsme si odnesli domů. Byl to den plný dobré nálady a veselí.

Už teď se s Krtečkem těšíme, co nám přinese nový měsíc leden.

Prosíme, sledujte aktuální informace v šatně, buď na nástěnkách, či na dveřích a koukejte na webové stránky. Děkujeme.

V Novém roce přejeme hlavně zdraví, mnoho štěstí, lásky k bližním a optimismu.


Vaše děti a p. učitelky.Zapsala Jahnová Barboraleden 2021

Ahoj mamko a taťko,

tak jsme se sešli v Novém roce v plné parádě a ve zdraví. S krtečkem jsme toho stihli opravdu mnoho. Krteček si přál, ať si rozšíříme obzor o lidové tradice a zvyky, a tak bylo našim úkolem zahrát si na Tři krále, využili jsme mnoho rekvizit, k tomu nám dopomohla výroba korun, naučili jsme se jména králů a jejich příběh pomocí obrázkové knihy. Je zimní období a tak jsme nezapomněli formou činností plnit charakteristické znaky zimy. Moc nás bavilo téma Krtek a sněhulák. Uplatnili jsme svoji představivost a fantazii pří prožitkových, výtvarných a pracovních aktivitách. Zaujal nás pokus s ledem, dramatizace, tvořili jsme sněhuláčky a malovali jeho části přes průhlednou fólii. Samozřejmě jsme ani nezapomněli postavit sněhuláky a různě velké koule na zahradě ze sněhu, to nás moc bavilo a baví. S krtečkem jsme si také vyzkoušeli některé zimní sporty, a tím jsme si upevnily tělesnou zdatnost, vytrvalost a otužilost. Abychom nezapomněli, velkou radost nám dělá plnění různých sportovních úkolů, máme k tomu každý super sešit, kde si vše zaznamenáváme pomocí lepících obrázků, co jsme už zvládli, prostě se Sokolem je to príma.


Prosíme rodiče

Od 15.- 19.2. 2021 boudou jarní prázdniny.

Sledujte informace v šatně na dveřích a webové stránky. Děkujeme za spolupráci.


Vaše děti z Krtečka.
Zapsala Jahnová Barbora


únor 2021

Ahoj mamko a taťko.

Máme za sebou měsíc únor, sice byl krátký, ale zážitků bylo opravdu mnoho. Krteček nás vtáhl do období masopustu a do říše pohádek, kde jsme společně prožili radost a veselí.

V období masopustu jsme si třídu a šatnu vyzdobily námi vyrobenými velkými škraboškami

a různorodými dekoracemi. Velice nás nadchla výroba slaného těsta, hnětením jsme si připravili těsto a už jsme vykrajovali různé tvary dle fantazie. Abychom nelenili, naší další náplní byly různé prožitkové, poznávací, pohybové činnosti. V tématu „Jak se Krtek vrátil do pohádky“ nás nejvíce zaujaly prožitkové hry. Měly jsme možnost zahrát si mnoho pohádek s využitím spousty rekvizit

a pomůcek. Moc se nám líbila pohádka „O Otesánkovi“, nejenom dramatizace pohádky, ale také hádání pohádkových postav dle posloupnosti děje. A jelikož nesmíme zapomenout dbát na své zdraví, chodíme často ven, baví nás procházky, hry na hracích prvcích a poznávacím hřišti, pohyb

je totiž velice důležitý, nejen pro dobrou náladu, ale právě pro zmíněné zdraví.

A co jsme ještě zažili?

Masopustní veselice proběhla v úžasné náladě, měli jsme možnost obléknout se do krásných převleků, masek a rej mohl začít. Hudba začala hrát a my se pustili do diskotéky, následovala chůze za sebou, hod s kroužky na tyč, rybolov, srážení kuželek, tanec ve dvojici s nafukovacími míči, závodivé hry s předměty. Moc děkujeme, rodiče, že jste nám donesli tolik různých dobrot, opravdu nám to zpříjemnilo i tak skvělou atmosféru.

Co nás čeká v březnu?


Milé děti a rodiče, naše školička se musela zavřít kvůli špatné epidemiologické situaci, ale nezoufejte, máme pro Vás nachystáno plno zábavy a skvělých úkolů. Vše najdete na webových stránkách školky, v sekci „Třídy- Krtek“. Kdyby, jste si nevěděli s něčím rady, neváhejte napsat na mail zuzana.danisova@msformana.cz nebo barbora.jahnova@msformana.cz

Moc na vás myslíme, hlavně se opatrujte a už teď se těšíme, až se budeme moci opět setkat v naší bezva třídě u Krtečka.

Vaše děti a p. učitelky.Zapsala Barbora Jahnová.

DUBEN 2021

Během měsíce dubna jsme se konečně mohli vrátit do naší školky. Kvůli vysokému počtu dětí jsme se však museli rozdělit do dvou tříd. Některé děti zůstaly v Krtečkovi a jiné šly do Boba a Bobka, kde trávily čas s kamarády z vedlejší třídy. První týdny jsme se věnovali opakování pravidel, protože jsme to přes distanční výuku nějak zapomněli. Zároveň jsme si zopakovali témata z distanční výuky, která se týkala jarních témat. Několikrát jsme šli do Bělského lesa, kde jsme pozorovali, jak se probouzí jaro. Protože měla naše Země svátek, tak jsme se o ní bavili, plnili nejrůznější aktivity, malovali, zpívali, tančili a hráli hry. Říkali jsme si, proč je důležité neplýtvat a snižovat odpad a když nějaký odpad je, tak jsme se jej učili třídit. Povídali jsme si o šťastné a nešťastné planetě. Abychom naši přírodu víc poznali a podívali se, jak ji někteří lidé ničí a zároveň jsme se naučili jí pomáhat, tak při vycházkách do Bělského lesa děti hledaly a ukazovaly na odpadky. Paní učitelka měla na rukou ochranné rukavice a ty odpadky sbírala do pytle. Pohled na tu hromadu odpadků (například lahví ze skla a plastu, plechovek, sáčků, obalů od bonbonů a sladkostí, roušek, vršků, střepů, nedopalků od cigaret a spousty dalších) byl velmi smutný. Vůbec jsme nerozuměli tomu, co v lese ty odpadky dělají, když mají být v koši, nebo kontejneru na tříděný odpad. Na druhou stranu jsme měli radost, z toho, že jsme pomohli zvířátkům, houbám a rostlinám růst. Když už tam někdo sobecký a hloupý odhodil odpadky, tak my jsme se zachovali ohleduplně a posbírali jsme je. Věříme, že z našich dětí vyrostou zodpovědní a dobří lidé, kteří budou přírodu ochraňovat. Za odměnu se nám ukázali motýli, čmeláci, brouci, veverky, sojky a hrdličky. Viděli jsme policisty na koních, pejsky, ptačí hnízda, našli jsme květiny a pučící stromy, zavinuté kapradiny, mech, peříčka, šišky a dokonce i parůžek od srnečka. Za krmelcem jsme postavili několik domečků z klacíků, trávy, sena, hlíny a dalších přírodnin, aby v nich mohli najít domov různí živí tvorové. Ve třídě jsme do kelímků vysadili řeřichu, slunečnicová semínka a fazole. Když fazole vyklíčily, tak jsme s nimi začali experimentovat. Jednu jsme na parapetu zalévali vodou, další olejem, třetí jsme nezalévali vůbec, čtvrtou jsme dali za okno a poslední jsme dali do skříně. Nejdelší fazole byla ve skříni, ale byla tenká a velice světlá. Nejlépe prospívaly ty, které viděly sluneční paprsky a byly zalévány vodou.

V květnu nás čekají přípravy písniček, básní a výrobků na Den matek. Budeme si povídat o rodině, městě a vesnici. Podíváme se na sebe, když jsme byli jako malá miminka a budeme hádat, kdo je kdo. Také přijde do školky pan fotograf a vyfotí děti třeba i se svými sourozenci, kteří chodí do naší školky. Do našeho záhonku zasadíme fazole, které jsme předpěstovali ze semínek a přidáme k nim i hrášek, ředkvičky, pórek, levanduli, jahodník, mátu a salát. Předpěstované slunečnice zasadíme k našemu pískovišti, kde na ně bude celý den svítit slunce.

Zpracovala Mgr. Marta Hrčková


červen 2021

Zdravíme Vás milí rodiče.

Je za námi měsíc červen, který se vyznačuje barevnou přírodní krásou. Krteček nám tentokrát přiblížil, jak tolerovat pestrost světa i odlišnosti lidí, vnímat přírodu různými smysly a seznámil s věcmi, které nás obklopují. Asi největší radostí byl pro nás očekávaný Den dětí, aktivit bylo opravdu mnoho, hry s nafukovací zeměkoulí, závodivé hry v družstvech s kolochodkou, třídění bonbónů dle barev. Připomněli jsme si také děti z celého světa pomocí obrazových materiálů a rekvizit. Odměna byla pro nás dobrůtka v podobě nanuku, to bylo príma. Skvělou aktivitou bylo pro nás bloudění lesem, nelenili jsme a vyrazili tak několikrát do Bělského lesa. Moc nás bavilo opakování pravidel lesa u informační tabule, pozorování hub, zvířátek, naslouchání ptáčkům, tvoření domečků, hry kolem dřevěných kůlů, sprint na krátkou vzdálenost, zjištění, co je jedovaté a co ne, rozlišování jehličnatých a listnatých stromů, sběr přírodnin apod. Velkým překvapením bylo pro nás zábavné odpoledne plné pohybových her se skvělými pomůckami, to nás opravdu nadchlo. A abychom se opravdu nabažili přírody, čekal na nás výlet na Hukvaldy, kde jsme se procházeli, pozorovali zvěř v oboře, povídali si u sochy „Lišky Bystroušky“. Předškoláci si také užili výlet do arboreta v Novém dvoře, kde poslouchali výklad

o rostlinách, pozorovali vodní živočichy a přiblížili se na krátkou vzdálenost ke zvířátkům. V posledním týdnu proběhlo rozloučení se školkou formou velké slavnosti, nechyběly veselé pohybové hry, tanec dle volby dětí, pasování školáků, vyhodnocení projektu „Se Sokolem do života“ a předávání dárečků. Byl to krásně prožitý den.


Moc Vám děkujeme za veškerou spolupráci po celý rok.

Přejeme Vám klidné, veselé prázdniny ve zdraví a zalité sluníčkem.


Důležité informace

1.- 2. 6. 2021 bude MŠ uzavřena, prosíme, vykliďte dětem šatnové boxy do 30. 6., děkujeme.S pozdravem p. učitelky z Krtečka.

Zapsala Barbora Jahnová.