Září 2023

Ahoj mami a tati!

První měsíc ve školce byl opravdu úžasný! Po prázdninách jsme se všichni sešli v naší krásné třídě, a bylo to jako velká oslava plná nových kamarádů a zábavy.

Hned první den jsme poznali paní učitelky, které byly moc hodné a milé. Pomohly nám, abychom se ve školce cítili jako doma. Paní učitelky nám povídaly, co všechno na nás
ve školce čeká a na co se můžeme těšit. Už teď jsme se naučili spoustu nových věcí.

A co teprve naši noví kamarádi! Zpočátku jsme byli všichni trošku nervózní, ale brzy jsme si na sebe zvykli. Hráli jsme si spolu, stavěli jsme hradby z kostek, různé dálnice, železnice
a mnoho dalšího. Každý den jsme objevovali nové hračky, pomůcky a aktivity, které jsme si užívali, a některým dětem se dokonce nechtělo jít domů.

Nesmíme zapomenout ani na našeho kamaráda Krtečka, který nás provázel. Učil nás Duhovým pravidlům, a i když to pro nás zpočátku bylo trošku těžké, brzy to budeme mít
v malíku. Každá barvička duhy má svůj význam, a my jsme se je snažili dodržovat. Červená nám bude připomínat přátelství a zdvořilé chování, oranžová nás upozorní na to, jak se máme chovat v našem domečku, žlutá nás utiší, když zazvoní zvoneček, zelená je o úklidu
a pořádku, modrá o hygieně a pravidlech u stolu při jídle a fialová o naší bezpečnosti. Abychom si tyto významy lépe zapamatovali, zpívali jsme si písničky o pravidlech, tancovali a zkoušeli si zahrát různé bezpečné i nebezpečné situace ve scénkách, abychom lépe chápali, o co jde.

Je fajn být spolu ve školce, povídat si, malovat barvami, tvořit, dozvídat se spoustu nových věcí a hrát si. Líbí se nám také i povídání s paní učitelkou u zrcadla. Není to vůbec nuda, hrajeme různé hry, děláme různá cvičení s pusinkami, přemýšlíme a soustředíme se.
Je to zábavné a víme, že za nějaký čas se krásně rozmluvíme.

Každý den chodíme ven na procházky, na hřiště, nebo si hrajeme v písku. Těšíme se, až si společně doma prohlédneme fotky v galerii, protože uvidíte, jakou přehradu jsme v písku vytvořili.

Celý tento první měsíc ve školce byl plný dobrodružství, smíchu a nových přátel.
Jsme nadšení, že jsme si ho mohli užít společně a těšíme se na další měsíce, které přinesou ještě více zábavy a nových dobrodružství!

S úsměvem a radostí, kluci a holky z Krtečka


Co nás čeká v říjnu?


Zapsala: Zuzana Danišová

Říjen 2023

Ahoj mami a tati!

Chtěli bychom se s vámi podělit o naše říjnové zážitky ze školky. Byl to fantastický měsíc plný dobrot, radosti a zábavy!

Nejprve jsme se ponořili do tajemství "Krtkovy zahrady plné dobrot". Učili jsme se o ovoci a zelenině. Poznali jsme jablka, hrušky, švestky a spoustu dalšího ovoce. A teď také víme, jak vypadají stromy, na kterých tohle ovoce roste. Stejně tak jsme se seznámili s mnoha chutnými a zdravými druhy zeleniny, jako je zelí, dýně, řepa, cuketa, celer a mrkvičky.

Dělali jsme spolu spoustu věcí. Zpívali jsme písničky o ovoci a zelenině, hráli jsme pohybové hry, a dokonce stavěli ploty a záhony
z molitanových kostek a plochých dřívek, aby nám do zahrádky nevlezli mlsní zajíci nebo zvědavá koza a celou úrodu nezbaštila.
To byla sranda!


Pak jsme se stali malými umělci a malovali stromy vodovými barvami, razítkovali prstíky malé švestičky a stříhali papírové ovoce.
A víte co? Některé švestky se opravdu tvářily dost kysele! Ať jsme dělali cokoli, dělali jsme to s radostí, a naše práce byly krásné.

A co pak? V druhé části října jsme se učili o "zlém Bacilu a hodném Vitamínu". To nám pomohlo rozumět nemocem, prevenci a tomu, jak chránit naše zdraví. Seznámili jsme se se superhrdinou Panem Imunitou, který nám povídal o tom, jak chrání naše tělo před bacily. A my jsme se rozhodli mu pomáhat tím, že budeme jíst ovoce a zeleninu, dodržovat hygienu, a chodit brzy spát. Ale také nezapomeneme na pohyb! Poslední den v říjnu byl skvělou příležitostí pro sportování. Bylo úplně úžasné, když jste přišli k nám
do třídy a společně jsme si vyzkoušeli různé sportovní aktivity. Pro nás to má velký význam, protože jsme se společně skvěle bavili, smáli a zároveň jsme zdokonalovali naši hrubou motoriku a zlepšovali naši fyzickou kondici. Tyto aktivity a společné chvíle s vámi nám také pomáhají cítit se lépe i psychicky. A co je úplně nejlepší, je, že ve školce mohou být s námi také bráchové a sestry, takže si zavzpomínají na krásné chvíle, které určitě ve školce před pár lety prožili.

Učili jsme se také, že je důležité mýt si ruce, čistit zuby a chránit se před bacily. Také jsme mluvili o tom, co nás dělá šťastnými a jak pečovat o naši dušičku. Hráli jsme zábavné hry na prevenci zubního kazu a vyzkoušeli si správnou techniku čištění zubů. A nakonec se naše třída proměnila v nemocnici plnou doktorů, zdravotních sestřiček a pacientů. Učili jsme se ošetřovat zraněné a simulovat situace, kdy je potřeba poskytnout první pomoc. Děti hrály role doktorů a pacientů, což nám pomohlo pochopit, jak se starat o zranění
a nemoci. Paní učitelka nám pověděla, že i bylinky mohou být kouzelné. Když nás třeba trápí kašel nebo rýma, mohou nám pomoci. Stačí si udělat čaj z bylinek a přidat trochu medu, a to nám může pomoci cítit se hned lépe. Je fajn vědět, že ne vždy potřebujeme hned léky, i když léky také mají svá kouzla. Léky jsou ale hodně silné a mohou nám pomoci, ale také nám mohou ublížit, proto je důležité, aby nám je dávali jen naši rodiče, kteří vědí, jak nám správně pomoci.

Celý říjen byl zajímavý a poučný, a my se těšíme na další měsíc plný nových dobrodružství. Mějte se hezky!

 

Veselé zdravíčko všem přejí, holky a kluci z Krtečka

 

 

Co nás čeká v listopadu:

V listopadu se budeme věnovat podzimním tématům a zkoumat, jak se zvířátka a příroda připravují na zimu. Budeme se zaměřovat
na pozorování změn v přírodě, včetně setkání s Podzimníčkem, stromy a zvířátky. Bude to skvělá příležitost pro děti k rozvíjení smyslového vnímání a kreativity, a také k pochopení procesů v přírodě během podzimu.

Další:

1.    Logopedická individuální konzultace – domluvte si prosím termín s paní učitelkou.

2.    Procházky do Bělského lesa.

3.   Ve spolupráci se Spolkem rodičů Duhovka Vás srdečně zveme, abyste si přišli užít odpoledne plné zábavy a aktivit.
Čeká na Vás podzimní DÝŇOBRANÍ! 9. 11. 2023 (čtvrtek)

4.    Cvičení a pohybové hry v tělocvičně ZŠ Formana -10. 11. 2023 (pátek)

5.   Školka & Rodina: Společně k úspěchu! - "Stavíme spolu" – aktivity zaměřené na společné budování s různými stavebnicemi. Rodiče a děti se stanou malými architekty a budou tvořit své stavby. Tyto aktivity budou rozvíjet jemnou motoriku, kreativitu
a tvořivost. (konec listopadu)

 

                                                                                                  Zapsala: Danišová Zuzana

Listopad 2023

Ahoj mami a tati!


Listopad je už za námi, utekl jako voda. Ještě pár dní a už jsou tady Vánoce.
My víme, že bychom neměli předbíhat, ale nemůžeme se dočkat! Opravdu se moc těšíme. Tak popořadě. Raději vám povíme, co všechno se dělo u nás u Krtečka během listopadu. A že bylo toho hodně!


První dny jsme začali trochu vážněji. Paní učitelka si s námi povídala o svátku zemřelých, o Dušičkách. Smyslem Dušiček není strašit, ale zastavit se
a vzpomenout na naše blízké, kteří mezi námi už nejsou. Můžeme zavzpomínat
na naše babičky, prababičky, a uvědomit si, odkud pocházíme a že máme kořeny. Našim předkům dalo mnoho práce vychovat své děti, třeba vás - rodiče. Je moc hezké si to jednou za rok připomenout.


Během měsíce jsme si povídali o listopadu: co vše se děje v přírodě, v lese,
jak se zvířátka musí připravovat na zimu, jak se příroda mění, září barvami, stromy ztrácejí své zlaté koruny. Počasí je proměnlivé, teplé dny jsou dávno za námi
a sychravé počasí panuje. Pátrali jsme po ptácích, kteří raději odletěli do teplých krajů, a naopak, ti, kteří s námi vítají příchod zimy. Dovolili jsme si uspat některá lesní zvířata a nachystat jim zásoby na dlouhou zimu.


Informace jsme se snažili najít v encyklopediích, byli jsme obklopeni ilustračními obrázky, skvělými pomůckami. Plnili jsme úkoly na interaktivní tabuli, zaposlouchali jsme se do vážné hudby, své pocity a nálady přírody jsme vyjádřili tancem či pohybem. Činnosti byly vždy zábavné, ale někdy jsme se i potrápili; pracovali jsme samostatně i v kolektivu.


Skvělým zážitkem byl den, kdy jsme mohli vyrazit do Bělského lesa a plnit úkoly skřítka Podzimníčka. Připravil pro nás vědomostní hádanky i interaktivní úkoly
v přírodě. V lese jsme si zasportovali, zdolávali překážky, žasli nad rozmanitostí barev, zaposlouchali se do lesních tónů a zvuků a nechali se zahrabat do listí.


I v listopadu jsme vás - rodiče - pozvali k nám do třídy. Mít maminku, tatínka, bráchu nebo sestru ve třídě je paráda. Program byl zaměřen na rozvoj jemné motoriky. Paní učitelky připravily přes 35 stavebnic, her, pomůcek, a my jsme se pustili do práce. Během chvilky se začala plnit výstavka rozmanitými výtvory. Ale řekneme vám, bylo to chvílemi i náročné, protože tvořit, stavět, spojovat, skládat není vždy jednoduché. Chce to dávku trpělivosti, velkou porci soustředění a často pomoc či radu staršího.
O to větší pocit spokojenosti jsme si prožili po dokončení úkolu. 


Tak a už jsme s vyprávěním u konce. Ještě nás napadá, že jsme se vůbec nezmínili
o našem sportovním dopoledni v tělocvičně, nebo o tom, že jsme si povídali
o legendě o svatém Martinovi či měli oslavu Oliverkových narozenin. Klidně se nás na to zeptejte a my vám o tom povyprávíme.


S Krtečkem jsme se naučili, že i ty chladné dny mohou být plné tepla a radosti. 

Mějte se krásně, pečujte o sebe! 

Krásný předvánoční čas přejí přejí, holky a kluci z Krtečka.


Co nás čeká v prosinci:

Prosinec je krásné období, které přináší Mikuláše, Vánoce, Nový rok a mnoho dalších svátků. V atmosféře Vánoc se nejvíce soustředíme na budování hezkých vztahů mezi dětmi, učiteli a rodiči, což posiluje naši úctu k tradičním hodnotám. Ukazujeme dětem, jak krásné je být společně, zpíváme koledy, pečeme
a ochutnáváme vánoční cukroví, vyprávíme pohádky a nakonec si společně rozbalujeme dárky pod vánočním stromečkem."


Další:

1.   Logopedická individuální konzultace – domluvte si prosím termín s paní učitelkou.

2.   Příchod Mikuláše 6.12., Mikulášská nadílka

3.   Začínáme s plaveckým výcvikem 8.12.

5.  Školka & Rodina: Společně k úspěchu! - "Den plný vjemů " 14. 12. ve 14:30 -16:15 - aktivity zaměřené na zkvalitnění vizuálních a motorických schopností dětí. Tato akce dětem otevře dveře do světa barev, tvarů a pohybu. Přijďte s námi prozkoumat spojení mezi vizuálním vnímáním a pohybovou obratnosti.

6. Návštěva tělocvičny ZŠ Formana 18.12.

7. Vánoční den pro děti 19.12.Zapsala: Pavlína Sýkorová

Prosinec 2023

Ahoj mami a tati!

V prosinci jsme ve školce prožívali vzrušující chvíle plné radosti, tvoření a zázraků. Hned na začátku měsíce jsme se pustili do přípravy útulných pelíšků pro naše zvířecí kamarády – medvídka, zmiji, jezevce, ježečka a netopýra. S láskou jsme je přikryli pohodlnou peřinkou, zazpívali jsme jim ukolébavku a popřáli krásné sny. Během celého prosince jsme je také pravidelně navštěvovali v koridoru školky. Myslíme si, že spí v koridoru opravdu dobře, a až na jaře se probudí, budeme mít radost, že jsme jim vytvořili krásné a bezpečné místo pro zimní spánek.

Na začátku prosince jsme společně přivítali adventní období. Paní učitelka nám přinesla krásný adventní věnec ozdobený čtyřmi tajemnými svíčkami. Těšili jsme se každý týden na pondělí, kdy jsme mohli zapálit jednu svíčku a dozvědět se o ní něco nového. První svíčka přinesla radost
a naději, a během rozhovoru v kruhu jsme sdíleli, co pro nás oba pojmy znamenají.

Jedno dopoledne nás překvapil kouzelný zvuk – Mikuláš procházel zahradou školky. S napětím jsme sledovali tuto nečekanou událost a mávali jsme mu z oken. Jeho milý úsměv nám všem potěšil srdce. V tomto okamžiku jsme si přáli, aby nás přišel pozdravit i do naší třídy. I když jsme ho sami neviděli, byli jsme si jisti, že musel být někde poblíž, protože ve chvíli, kdy zmizel ze zahrady, jsme odešli od oken, a najednou jsme objevili něco záhadného. V našem vánočním domečku postaveném z molitanových kostek byly ukryté malé dárečky. Byla to neskutečná radost
a překvapení, které nám rozjásalo tváře.

Celý ten okamžik byl pro nás krásným zážitkem. A nejkrásnějším dárkem bylo i to, že venku stále sněžilo. Bylo to jako v pohádce, a my jsme si mohli užívat zahradu a kopec. Naše radost neznala mezí, když jsme vyběhli ven a ponořili se do toho kouzelného sněhového světa. Vydali jsme se na rychlou jízdu na bobech, která nám rozproudila krev v žilách a vyvolala veselý smích. Postavili jsme malé sněhuláky, lopatou jsme vytvářeli cestičky, ve sněhu jsme si lehli a vytvářeli andělíčky, které snad někam poslali naše přání do oblak. I přes studené prsty a mokré oblečení byla naše radost nepopsatelná. Prožívali jsme společně nádherné prosincové dny, které nám zůstanou v srdcích jako krásná vzpomínka na radost, přátelství
a zážitky z pohádkové zimy.

Další adventní svíčky nám připomněly, že nejkrásnější vánoční dary spojují srdce a posilují pouta mezi námi. V rámci těchto hodnot jsme zamířili do sportovní haly na předvánoční sportování. Zapojili jsme se do různých sportovních aktivit, povzbuzovali se a fandili si. Také jsme trávili společný čas s vámi, když jste přišli k nám do třídy, a v rámci spolupráce mezi rodinou a školkou jsme se zdokonalovali ve vizuomotorických činnostech. Bylo skvělé, když jsme ve školce mohli být s vámi, hrát si, povídat si, a vy jste mohli vidět, co všechno zvládneme sami a kde ještě potřebujeme pomoct. Tato společná akce nejen posílila pouta mezi námi dětmi, ale i mezi rodinami a školkou.

Poslední týden ve školce jsme si zahráli divadelní představení "O jedličce", které nám přiblížilo pocity osamocení a důležitost přátelství. Jedličku jsme si přinesli do třídy, ozdobili ji a těšili jsme se na příchod Štědrého dne. Vyrobili jsme vlastní přání k prožití veselých Vánoc, nachystali sváteční tabuli, navštívili zvířátka v koridoru, rozkrojili jablíčko, pouštěli lodičky s přáním, obdivovali betlém, přečetli vánoční příběh o Ježíškovi a společně
s žáky základní školy jsme zazpívali koledy.  

Náhle se ozval zvoneček, a my spěchali do třídy, kde nás překvapil Ježíšek s krásnými dárky. Celý tento okamžik byl pro nás kouzelným zážitkem,
a společně jsme sdíleli radost z vánočních dárečků a vytvářeli společné vzpomínky. 

Kluci a holky z Krtečka.

„Milí rodiče a děti,

přejeme vám krásný a šťastný celý nový rok a těšíme se na všechny naše společné zážitky!“

 

Co nás čeká v lednu:

1.     Školka & Rodina: Společně k úspěchu! Individuální konzultace s rodiči a skupinová konzultace pro rodiče budoucích školáků na téma školní zralost.

V rámci školní zralosti budeme probírat několik klíčových aspektů, které mohou ovlivnit připravenost dítěte na školní prostředí:

Sociální dovednosti – Emoční připravenost – Jazykový vývoj – Motorické dovednosti – Kognitivní schopnosti – Samostatnost – Zájem
o učení – Příprava na školní prostředí

2.     Návštěva tělocvičny v ZŠ Formana

3.     Vycházky do Bělského lesa

4.     Návštěva první třídy ZŠ (pro předškolní děti)

Zapsala: Danišová Zuzana

Leden 2024

Ahoj mami a tati!


První měsíc v novém roce už je za náma, a že teda byl! Vše ti teď povyprávím.


V lednu jsme začaly trochu vážně  s projektem Prevence v praxi: Děti, které vědí! na téma: Nebezpečná petarda. Povídaly jsme si  o potenciálně nebezpečných situacích a zdůraznily, že pyrotechnika není pro nás, děti, vhodná. Současně jsme se věnovaly bezpečnému chování s ohledem na naše vlastní zdraví. Během měsíce nás projekt zavedl i do dalších témat spojených s Nebezpečím v zimě - koulování, náledí, zimní sporty a úrazy. Prostřednictvím prožitkových aktivit jsme se naučily, jak je důležité být opatrné v různých zimních podmínkách, například na náledí, při namrzlém sněhu nebo při bruslení na rybníce. Během těchto aktivit jsme získaly dovednosti, které nám pomáhají bezpečně se chovat ve zimním prostředí.


Ale nebojte, nezůstaly jsme jen u prevence. V lednu jsme se věnovali i různým zimním sportům. Ve třídě probíhal trénink na balančních pomůckách, cvičila se vytrvalost, zkoušely jsme si hod na cíl, házení a chytání. Dokonce jsme se pokusily o střelbu hokejkou na branku, a venku to bylo ještě zajímavější. Na školní terase jsme si dokonce zahrály hokej.


V tomto měsíci za námi do školky přišla zubní preventistka, která nás učila, jak se správně starat o naše zoubky. Naučily jsme se správnou techniku čištění a zjistily jsme, jaké potraviny našim zoubkům neprospívají. Také jsme se dozvěděly, jak se vytváří kaz v zoubcích a jak mu předcházet. Bylo to moc zajímavé a poučné!


Ke konci měsíce jsme se znovu dostaly k tématu prevence a péči o lidské zdraví. Hovořily jsme o bezpečnostních složkách, jako jsou hasiči, policisté a zdravotníci, a jak nám všichni tito hrdinové pomáhají a chrání nás. Povídali jsme si, že doktor není jen lékař, ale i kamarád, který nám pomáhá a uzdravuje nás, když jsme nemocné. Je fajn vědět, že máme kolem sebe lidi, kteří nám jsou oporou a starají se o naše bezpečí a zdraví.


Co nás čeká v lednu:

Zapsala: Pavlína Sýkorová

Únor 2024

Ahoj maminko a tatínku,

doufáme, že se vám daří! Chtěli jsme vám povědět o našich úžasných zážitcích z měsíce února. Byl to opravdu nezapomenutelný čas, plný radosti a smíchu.

První dva týdny byly naplněny vzrušením a přípravami na masopust. Začali jsme se těšit
na tento tradiční svátek a věnovali jsme mu veškerý svůj čas. Společně jsme s kamarády malovali maškary, vyráběli výzdobu do třídy, abychom byli připraveni na veselou událost, která nás čekala. Bylo skvělé pozorovat, jak každý originálně vymaloval svou maškaru,
a společně jsme vytvářeli barevnou a veselou atmosféru.

Seznámili jsme se také s tradicí masopustu a zjistili jsme, že každá maškara nese své vlastní poselství. Přemýšleli jsme o tom, čeho bychom se mohli vzdát do Velikonoc, co by bylo
pro nás výzvou. Někdo z nás přemýšlel o omezení hraní her na tabletě nebo mobilu, jiný byl ochoten vzdát se sladkostí. Bylo zajímavé slyšet různé nápady a zamyšlení na téma odříkání.

Chceme vám také víc pomáhat doma! Budeme si samy uklízet hračky a starat se o sebe, včetně oblékání. Ale těšíme se, až nás zapojíte i do takových věcí, jako je příprava snídaně nebo večeře. To nás bude hrozně moc bavit!

Máme za sebou příjemnou návštěvu žáčků z první třídy! Rozinka, Matěj, Kristiánek a ostatní žáčci byli také zvědaví, co děláme ve školce, a přišli se k nám podívat. Vyrostli už hodně, ale stále jsou super. Chválili nám svou školu, ukázali nám své jedničky a věci, co umí. S paní učitelkou jsme se na návštěvu připravili a vymysleli jsme zábavný program! Hráli jsme spolu hry, tancovali, zpívali a soutěžili.

V dalším týdnu jsme si opět užívali skvělý čas, a to hlavně proto, že jsme se věnovali pohádkám. Holky si hrály na princezny, královny, kluci na prince, rytíře a draky. V naší třídě máme spoustu pohádkových kostýmů a maňásků, což nám umožnilo hrát si s našimi oblíbenými pohádkami.

Paní učitelka nám představila pohádku s maňásky a poté jsme si ji sami mohli zahrát. Stali jsme se herci, postavili jsme si vlastní divadélko a s radostí předváděli naše malé představení. Samozřejmě jsme občas měli trochu problém s textem, ale paní učitelka nám vždy ochotně pomohla, a tak se nám to stále daří lépe a lépe!

Všechny naše hry se točily kolem pohádek o Koblížkovi, Budulínkovi a Boudě Budce. A co je skvělé, pohádky nám nejen přinášejí radost, ale také nás něčemu naučí. Například pohádka
o Budulínkovi, který byl přelstěn liškou a ta ho unesla. Naštěstí mu babička s dědečkem pomohli. Z tohoto příběhu jsme se naučili, že cizí lidé nemusí vždy být hodní, a že je důležité být opatrní. Paní učitelky nám stále připomínají důležitost bezpečnosti a my víme, že to dělají kvůli našemu dobru. Je skvělé, že nás učí, jak být obezřetní a chránit se.

Měsíc únor jsme zakončili pohádkovým karnevalem. Vytvořila se nádherná atmosféra, kdy jsme se všichni převlékli do kostýmů. Na scéně se objevily princezny, pan král, vodník, policista, dědeček, a dokonce i Harry Potter. Celý večer jsme tancovali, hráli pohybové hry, závodili, skákali v pytlích a užívali si dobrot. Všichni byli plní radosti a štěstí.

Kluci a holky z Krtečka


Co nás čeká v březnu:

Beseda s městskou policií „Bezpečně pro předškoláky“ 5. 3. 2024 (pouze pro předškoláky)

Prevence v praxi: Děti, které vědí! Celý měsíc březen se budeme společně věnovat tématu bezpečnosti před cizími lidmi.

Prosíme rodiče, aby se společně s námi věnovali této problematice doma a důkladně poučovali děti o bezpečnosti v situacích spojených s cizími lidmi. Tímto způsobem společně posílíme jejich vědomosti a pomůžeme jim lépe porozumět principům bezpečnosti v praxi.

Jarní prázdniny (provoz omezen): 11. – 15. 3. 2024

Jarní focení 21. 3. 2024

"Školka a rodina: Společně k úspěchu!" 21. 3. 2024

Srdečně Vás zveme, abyste se k nám připojili a společně strávili nezapomenutelný čas. Tentokrát se společně ponoříme do fascinujícího světa bludišť a hlavolamů. Budeme spolu vyhodnocovat Vaše úchvatná díla a ocenění čeká na všechny malé umělce. 

Prosím, domluvte si s paní učitelkou individuální logopedickou konzultaci. 


Zapsala: Danišová Zuzana

Březen 2024

Ahoj!


Víte, maminko a tatínku, březen byl úžasný! 

V naší mateřské škole se probouzela jarní nálada úplně jako venku. Jaro nám hlavně přineslo teplejší počasí, které nás láká ven. Konečně jsme už odložili zimní bundy a vyměnili sněhule za tenisky. 

Hned zkraje měsíce jsme se ale věnovali prevenci - povídali jsme si o potenciálních nebezpečích, která nás mohou venku potkat! Prožitkovou formou jsme si ukázali, jak se zachovat, když nás osloví cizí člověk. Četli jsme napínavý příběh "Nebezpečný únos" a spolu s paní učitelkou jsme si zdůraznili pravidla bezpečného chování. Dokonce za pár dní nás navštívily strážnice policie a povídaly si s námi o podobných tématech. Upozornily nás i na jiná nebezpečí, například jak se zachovat, když na nás zaútočí pes, nebo jsme se dozvěděli, na koho se máme obrátit, když se ztratíme v hypermarketu.

Po jarních prázdninách jsme vás, rodiče, pozvali k nám do třídy na akci "Labyrinty, bludiště, cesty a hlavolamy". Nejenže jsme se pustili do řešení úkolů, ale paní učitelky nám také předaly diplomy jako ocenění za naše domácí projekty. Společně jsme měli možnost prozkoumat kreativní přístupy dalších dětí k hlavolamům. A musím říct, že bylo na co se dívat! Bylo to skvělé, jak jsme spolu strávili čas. S vámi je každá výzva zábavná. Všechny naše práce jsou vystaveny v Galerii mateřské školy, tak se spolu na ně můžeme zajít podívat.

Celý měsíc jsme si zpívali o jaru a prováděli jsme různé zábavné aktivity spojené s jarem. Učili jsme se jarní básničky, objevovali jsme jarní květiny a učili se je poznávat. A nemohli jsme zapomenout ani na Velikonoční tradice! Společně jsme si povídali o našich zvyklostech a přípravách na tento svátek, tvořili jsme společně velikonoční dekorace pro naši třídu. Byl to opravdu krásný a plný radosti měsíc jara v naší mateřské škole!


Co nás čeká v dubnu:

Beseda s městskou policií „Bezpečně pro předškoláky“ 23.4. 2024  (pouze pro předškoláky).

Den otevřených dveřích pro děti a rodiče, kteří mají zájem přihlásit se do MŠ příští školní rok - 23. 4. 2024.

"Školka a rodina: Společně k úspěchu! 25. 4. 2024  odpoledních hodinách Vás zveme na akci “Duben, měsíc bezpečnosti”.

Návštěva tělocvičny ZŠ F. Formana 26. 4. 2024 v dopoledních hodinách.


Prosím, domluvte si s paní učitelkou individuální logopedickou konzultaci. 


Zapsala: Pavlína Sýkorová

Duben 2024

Ve školce jsme zažili skvělý měsíc plný nových dobrodružství a poznávání přírody! Naše nejoblíbenější téma bylo domácí zvířata a život na statku. Učili jsme se o spoustě zvířátek, která najdeme na farmě. Měli jsme tady slepičky, prasátka, kozy, ovce, koníky
i kravičky! Bavili jsme se tím, jaké potřeby mají zvířátka, co mají ráda a co naopak ne.

V herně třídy jsme si dokonce vytvořili vlastní statek! Bylo to moc zábavné a učení se hravou formou je nejlepší. Každý den jsme se starali o jednu naši zvířecí rodinku, aby měla všechno, co potřebuje. Někdo se najednou proměnil v malé selátko, někdo byl jeho tatínek vepř
a někdo maminka prasnice. Napodobovali jsme prasátka tím, že jsme se váleli v blátě, chrochtali, kvičeli a snědli vše, co jsme dostali od farmáře.

A víte, proč se prasátka válejí v blátě? To nám paní učitelka vysvětlila. Prasátka se válejí
v blátě, aby se ochladila, ale také aby se chránila před sluníčkem. Bláto je pro ně jako ochranný opalovací krém!

Další dny jsme pokračovali ve hrách zase na jiné zvířecí rodinky. Třeba na slepičí rodinu. Byla to velká sranda, když jsme napodobovali, jak to zní, když se všechny slepice s kuřátky rozkřiknou a do toho začne kokrhat kohout. Bylo to jako v opravdovém kurníku! O slepičkách víme, že je důležité, aby měly bezpečné a klidné místo k odpočinku a snášení vajec. Také je skvělé, když mají slepičky dostatek prostoru a možnost volného výběhu ven na louku. Venku na louce se slepičky mohou pořádně najíst červíků, broučků, semínek a chutné trávy. Tohle všechno je pro slepičky opravdu důležité, aby byly šťastné a zdravé. A když jsou šťastné, tak nám dávají ta nejlepší vejce!

Učili jsme se písničky a básničky o zvířátkách, četli jsme příběhy a hráli jsme společenskou hru "Na farmě". Cílem této hry bylo stát se farmářem, a to tím způsobem, že jsme museli získat dvě kravičky a poté je vyměnit za traktor. Bylo to docela náročné, a ne každému se to povedlo, ale byla to skvělá zábava pro všechny!

Druhým velkým tématem byly včely a ostatní hmyz na naší zahrádce a v lese. Včely jsou skutečně úžasní tvorové na naší planetě. Naučili jsme se, že včely hrají důležitou roli
v přírodě, protože opylováním květů pomáhají vzniku nových rostlin a plodů. Včely také vyrábějí med, který je nejen lahodný, ale také velmi zdravý pro nás lidi. Včelí úl je jako malé město, kde každá včela má svou úlohu. Jsou tu včely dělnice, které sbírají nektar z květů,
a pečují o larvy. Potom je tu královna včel, která klade vajíčka a řídí celý úl.

Kromě včel jsme se učili o dalším hmyzu, jako jsou mravenci, berušky, broučci a motýli. Tito drobní tvorové mají také důležitou práci na naší planetě! Berušky se živí škůdci rostlin, jako jsou mšice, broučci pomáhají rozkládat spadané listí a další přírodní odpad v lese a zahradě. Tím pomáhají udržovat půdu čistou a zdravou pro rostliny. Motýli jsou krásní a důležití opylovači květin. Když létají z květu na květ, přenášejí pyl. 

A nakonec měsíce dubna jsme se opět sešli ve třídě a ukázali vám všechny naše nové znalosti a dovednosti. I když jsme měli plánované aktivity zaměřené na dopravní výchovu
a bezpečnost, rozhodli jsme se s vámi podělit o to, co jsme se dozvěděli o hmyzu. Bylo to
pro nás opět moc krásné odpoledne!

Co nás v květnu čeká? Necháme se překvapit! Víme, že se moc těšíme na všechny zajímavé aktivity, které pro nás paní učitelky připraví. Tak zatím ahoj za měsíc, holky a kluci
z Krtečka!

Co nás čeká v květnu:

Cvičení v tělocvičně (27. 5.)

Společné fotografování třídy (28. 5.) - Skvělá příležitost vytvořit si společnou památku
na náš školní rok.

Návštěva Kouparku v Radvanicích (30. 5.) - Děti se mohou těšit na prolézačky, skluzavky, houpačky, běžecké dráhy a další herní prvky, které podporují koordinaci pohybů a rozvoj sportovních a motorických dovedností. Bude to skvělý den plný aktivit a zábavy venku!

Školka a Rodina: Společně k úspěchu! "Překvapení pro maminku a babičku" - Zveme všechny tatínky, strejdy, dědečky a sourozence, aby přišli s dětmi vyrobit malý dáreček pro maminku a babičku. Společně vytvoříme něco krásného, aby maminky a babičky měly radost. Přijďte s námi strávit tento kreativní čas!


Zapsala: Zuzana Danišová

Květen 2024

Ahoj mami a tati!


Začátkem měsíce května jsme se ve školce vydali tam, kde to máme nejraději. Tam, kde se na nás všichni smějí! A co je to za místečko? Přece u nás doma! Povídali jsme si, kdo všechno s námi doma bydlí, kdo patří do naší rodiny. Dozvěděli jsme se, jak miminka přicházejí na svět, jak se každý musí starat a chránit svoji rodinu. Popovídali jsme si o tom, jaké jsou naše maminky, co s námi všechno dělají, s čím jim dokážeme doma pomoci a jaký dárek mamince udělá největší radost. Dokonce jsme pozvali k nám do třídy tatínky, bratry a sestry, aby společně s námi vyrobili dárek pro maminky a babičky k jejich svátku.


Ve druhé půlce května jsme se vydali “na výlet” do města Ostravy. Povídali jsme si o tom, kde žijeme, a objevovali jsme různé památky a zajímavosti. A to není všechno! Nakonec jsme se rozjeli po celé naší krásné české zemi a navštívili jsme hlavní město Prahu. V připravených aktivitách a úkolech jsme prozkoumali toto stověžaté město. Stavěli jsme Pražský hrad, Karlův most a spoustu dalších památek. Povídali jsme si o tom, jaký je rozdíl mezi bydlením ve městě a na vesnici. Zjistili jsme, že každé místo má své kouzlo a zvláštnosti.


Předškoláci a starší z nás měli možnost se zúčastnit projektového dne: ROZVOJ INFORMATICKÉHO A LOGICKÉHO MYŠLENÍ DĚTÍ. To bylo něco! Nejdřív jsme řešili jednoduché logické hry, naučili jsme se pracovat se čtvercovou sítí, vyzkoušeli jsme si princip sudoku a osovou souměrnost. Pak přišly i obtížnější logické hry. Nakonec jsme byli v roli programátorů a robotů. To už jsme se museli zorientovat v souřadnicích a programátorském prostředí. Hra na roboty nás všechny děsně bavila.


Celý měsíc květen jsme ve školce zažívali spoustu legrace a naučili jsme se mnoho nových věcí o naší rodině, domově, městě i naší zemi. Prožili jsme projektový den či strávili celé dopoledne na výletě v Kouparku. Už se těšíme na další dobrodružství, která nás čekají!Co nás čeká v ČERVNU 2024 :

TAM -TAM zabývající se neslyšícími


Zapsala: Pavlína Sýkorová

Červen 2024

Ahoj mami a tati!

Tento měsíc jsme ve školce zažili spoustu dobrodružství a zábavy. Na začátku měsíce jsme společně postavili obrovské letadlo. Někdo se stal pilotem, holky se proměnily v letušky a někteří byli jen cestující. Společně jsme se vydali na velkou cestu kolem světa. Z výšky jsme viděli různé kontinenty, oceány, hory a lesy. Nakonec jsme přistáli v Africe, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o přírodě, zvířatech a lidech.

Dozvěděli jsme se, že Afrika je třetí největší kontinent na světě a že tam žijí některá z největších a nejúžasnějších zvířat, jako jsou sloni, lvi, žirafy a zebry. Také jsme si povídalio deštných pralesích v Africe, kde roste mnoho různých druhů rostlin a žije spousta exotických zvířat, jako jsou gorily a šimpanzi. Zjistili jsme, že tyto pralesy jsou velmi důležité pro naši planetu, protože produkují kyslík a jsou domovem mnoha zvířat a rostlin, které nenajdeme nikde jinde na světě. Kromě toho jsme se dozvěděli o různých kulturách a tradicích afrických národů. Povídali jsme si o tom, jak některé africké děti chodí do školy, jaké mají oblečení a co rády jedí. Také jsme si vyprávěli o různých hudebních nástrojích a tancích, které jsou v Africe velmi populární.

Ale to nebylo všechno! Brzy po naší cestě jsme slavili Den dětí. Oslava byla úžasná a plná zábavy. Hráli jsme různé hry, smáli se a radovali. Bylo skvělé vidět, jak se všichni baví a jak si užívají společné chvíle. Byl to krásný den, jeli jsme do Radvanic do Kouparku, kde byly megavelké klouzačky, průlezky a trampolíny.

Paní učitelky nám povídaly o tom, jak se dá trávit volný čas o prázdninách. Říkaly nám, že nejlepší je být někde venku, ať už na hřišti, nebo v přírodě. A i když nás někdy více láká zůstat doma s tabletem, víme, že venku nás čeká spousta zábavy a dobrodružství.

V přírodě a na výletech v lese musíme dodržovat pravidla, protože les je krásný, ale je tam mnoho nástrah. Jsou tam nebezpečné rostliny, klíšťata, zmije a houby. Paní učitelky nám vysvětlily, jak se těmto nebezpečím vyhnout a co dělat, když se s nimi setkáme. Naučili jsme se, že je důležité zůstat na vyznačených stezkách, nedotýkat se neznámých rostlin a vždy mít na paměti bezpečnost.

Společně jsme zažili dva výlety. Jednou jsme se vydali na Dětský ranč do Hlučína a druhý výlet jsme podnikli na Jarošův statek ve Studénce. Oba tyto výlety byly o zvířátkách, která máme moc rádi. Bavilo nás hřebelcovat poníka, čistit stáje, krmit ovečky a beránka. Měli jsme také možnost pozorovat práci farmářů. Procházeli jsme se mezi výběhy s králíky, slepicemi a kozami, a dokonce jsme viděli malé klokaní miminko, které na nás vykukovalo z maminčiny kapsičky. 

Bylo to úžasné červnové dobrodružství plné nových zážitků a poznatků, které jsme společně prožili s kamarády. Bylo skvělé objevovat nové věci, poznávat zajímavá místa a učit se společně.

Ahoj, kluci a holky z Krtečka


Milé děti, prázdniny jsou tady a čeká vás spousta zábavy a dobrodružství. Přejeme vám, abyste si užili krásné dny plné sluníčka, her a smíchu, ale buďte vždy opatrní a pamatujte
na bezpečnost.

Dětem, které nastupují do přípravné třídy, přejeme úspěšný start a spoustu radosti. Doufáme, že se vám ve škole bude líbit a že se dobře připravíte na první třídu. Ať se vám ve škole daří a najdete nové kamarády!

Těšíme se na dobrodružství s dětmi, které se po prázdninách vrátí zpět do naší školky. Budeme společně objevovat nové věci, hrát si a učit se společně.

Rodičům děkujeme za spolupráci během školního roku. Přejeme Vám krásné prázdniny plné odpočinku a pohody. Těšíme se na další úspěšný rok.

Krásné prázdniny všem! Vaše paní učitelky.


Zpracovala: Danišová Zuzana