ZÁŘÍ 2022

V září nás čekalo ve školce mnoho překvapení. Naše třída byla vymalovaná, měli jsme nové kuchyňky, novou vestavěnou výtvarnou skříň, paní učitelky měly opravenou šatnu, paní kuchařky měly úplně novou kuchyň a dostali jsme čajovar, aby se nám lépe dařilo dodržovat pitný režim a k tomu jsme si přinesli své hrnečky. Všichni jsme se moc těšili, až paní kuchařky budou zkoušet, co všechno v nové kuchyni s vybavením zvládnou. Do třídy nám přišli noví kamarádi a my jsme se s nimi začali seznamovat a opakovat si pravidla. Neučili jsme se jen pravidla pro udržení bezpečného a přátelského prostředí ve třídě, ale i jak se chovat venku na zahradě nebo na dopravním hřišti. Procvičili jsme si pravidla silničního provozu jak pro chodce, tak i pro cyklisty a zkoušeli jsme si je na našem dopravním hřišti, které máme na zahradě. Jezdili jsme na koloběžkách i odrážedlech, nebo jsme chodili jako chodci na chodníku a přes přechod. Věříme, že teď už každý pozná pravou a levou stranu, rozhlédne se, když přechází cestu a ví, že si na dopravní prostředek musí vzít helmu. Těšíme se na říjen, protože pojedeme na Jarošův statek, budeme péct muffiny a vyzkoušíme si řemesla. Doufáme, že půjdeme sbírat žaludy a kaštany, které budeme moct dávat v zimě zvířátkům, budeme si užívat krásného podzimního počasí v barevné přírodě a poznávat nové věci. Také věříme, že se naše paní asistentka Markétka brzy uzdraví a bude moct za námi co nejdříve přijít.

Zapsala: Marta Kuběnová

ŘÍJEN 2022

V měsíci říjnu jsme se věnovali bezpečnosti, protože té není nikdy dost. Jezdili jsme na odrážedlech po dopravním hřišti, ale šli jsme i na vyjížďku kolem školky. Vždy jsme však dávali pozor na cestu a měli na hlavě helmu, na nohách pevné boty a na pravém zápěstí odrazku, ať všichni bezpečně poznáme, po které straně cesty se jezdí. Předškoláci se seznámili s Krajinou slov a hlásek. Ví, že slova tvoří slabiky a že se ze slov tvoří věty. Krajina slov a hlásek je pestrá a rozmanitá, pomůže předškolákům pochopit rozklady slov na hlásky, vyčleňovat první a poslední slabiky a hlásky, vytrénuje sluch, abychom poznali měkčení nebo délky ve slovech. Když děti budou ve školce a doma poctivě trénovat, o to se jim bude ve škole lépe učit čtení a psaní slov. Navštívili jsme zvířata na Jarošově statku. Pohladili jsme si poníka a morčátka. Hřebelcovali jsme oslíka a čistili jsme box od koňských kobylinců malými hráběmi a lopatou, nakládali jsme je na kolečka a odváželi na určené místo. Uvědomili jsme si, že práce na statku je někdy pěkná dřina. Ve třídě jsme si povídali o ovoci a zelenině. Učili jsme se jednotlivé druhy pojmenovávat, poznávat po čichu či chuti, ale i jsme se učili, jak jednotlivé druhy rostou a k čemu se používají. Vyzkoušeli jsme si sadbu i sklízení, vyrobili jsme bramborová razítka a taky jsme díky pokusu zjistili, že slupka je velice důležitá. Brambora, kterou jsme oškrábali a nechali ji na vzduchu zšedla a vůbec nevypadala lákavě, oškrábaná brambora ve vodě se uchovala déle, ale ne tak dlouho jako ta, které jsme slupku nechali. Naučili jsme se básničky o bramboře i o jablůňce a už umíme přiřadit plody ke stromům. Přivítali jsme mezi námi paní asistentku Věrku, která u nás bude, dokud se nám neuzdraví paní asistentka Markétka. Povídali jsme si i o zdraví a nemocech, co mohou způsobit, pokud do školky přijde někdo nemocný. V rámci projektu Veselá věda jsme pekli ve třídě Štaflíka a Špagetky muffiny v jejich třídní zmenšené kuchyni. Už víme, jak se odměřují tekutiny, na čem se váží sypké věci a co udělá vzduch s vaječným bílkem, když jej dovnitř zašleháme a jaká kouzla umí kypřící prášek. Díky projektu Už vím jak na to jsme měli možnost si vyzkoušet různé pomůcky na určování hloubky, délky, váhy a pracovat s geometrickými tvary. Na to nám v listopadu naváže Dílna pro začátečníky, kde si vyzkoušíme zatlouct hřebíky a něco si ve venkovní dílně vyrobíme. V listopadu se naučíme listopadové písničky, budeme sbírat barevné listy a připravíme zvířátka na zimu.

Zapsala: Marta Kuběnová

LISTOPAD 2022

Hned na začátku listopadu jsme si šli vyzkoušet venkovní dílnu v rámci projektu Už vím, jak na to. Zatloukali jsme kladivem připínáčky do dřeva a vyrobili si pěknou dekoraci. Přijel k nám pan fotograf a vyfotografoval nás s vánočním zátiším. Protože začalo listí padat opravdu jako v listopadu, tak jsem se učili pracovat s hráběmi a hrabat listí na hromadu. Zapojili jsme se ještě do dalšího projektu, který se jmenuje Veselá věda. Půjčili jsme si polytechnické pomůcky a stavili jsme dřevěné domečky a auta podle návodu a vyzkoušeli jsme si všemožné stavebnice. Dokonce jsme pracovali s robotem, kterého jsme programovali tak, aby přemisťoval kostky. V listopadu celou školku potrápila velká nemocnost dětí. V tématech jsme si povídali o svátku svatého Martina i o tom, co vidí drak z výšky. Nezapomněli jsme ani na přírodu, povídali jsme si, co zvířátka před zimou sní, kdo se připravuje na zimní spánek a kdo ne. Proto jsme byli moc rádi, že jsme na zahradě nechali hromadu shrabaného listí mezi keři, aby tam mohl najít úkryt třeba ježek. Poslední listopadový týden jsme zapálili první svíčku na adventním věnci. V prosinci nás čeká povídání o adventu, svátek svatého Mikuláše a Vánoce. Už se nemůžeme dočkat, až k nám přijde prosinec.

Zapsala: Marta Kuběnová

prosinec 2022

Prosinec byl v duchu očekávání. Téměř celý prosinec jsme se věnovali adventu a přípravám na Vánoce. Na začátku prosince jsme se těšili na příchod Mikuláše, anděla a čerta. Učili jsme se básničky a písničky, hráli jsme si na ně a tvořili jsme. Viděli jsme z okna Mikuláše, jak se procházel po zahradě a potom se nám objevila ve třídě nadílka. Snažili jsme se chovat jako andílci, ale někdy nám to úplně nešlo. Pátky někteří kamarádi chodili plavat. Každé pondělí jsme zapalovali další svíčku na adventním věnci a povídali jsme si o tom, co daná svíčka symbolizuje. Společně jsme se věnovali tradicím, které se váží k adventu a Vánocům. Nazdobili jsme si společně stromeček, dozvídali jsme se něco o životě kaprů, tvořili jsme ozdoby, zkoušeli jsme zpracovat těsto a spoustu dalšího. Když jsme měli Vánoční den, tak nás navštívili žáci ze základní školy a zazpívali nám několik koled. Připravili jsme si vánoční tabuli s cukrovím, posnídali jsme vánočku, rozkrojili jsme jablíčko, kde byla naštěstí hvězdička. Šli jsme nakrmit zvířátka a povídali jsme si u betlému, kde jsme zazpívali koledu a v zápětí jsme uslyšeli zvoneček. Když jsme přišli do třídy, Ježíšek už byl pryč, ale nechal nám pod stromečkem spoustu dárečků. Společně jsme si je rozbalili. Každému přinesl jeden dárek a potom jsme dostali spoustu dárků do třídy. Za to všechno jsme šli ven Ježíškovi poděkovat. Vyrobili jsme si krásná přáníčka a popřáli si krásné prožití Vánoc a šťastný nový rok.

Také i Vám bychom za celou třídu rádi popřáli hodně štěstí, zdraví, lásky, pohody a dobré nálady v novém roce 2023.

No a v lednu se můžeme těšit na Tři krále a zimní témata. Vyzkoušíme si zimní sporty, sněhové radovánky, mrazivé tvoření a pokusy se sněhem a ledem. Nejlepší by bylo, kdyby nám i počasí dalo najevo, že máme zimu, ať si ji můžeme osahat a zažít na vlastní kůži.


Zapsala: Marta Kuběnová