ZÁŘÍ 2021

A máme zase nový školní rok. S měsícem září do třídy Motýlci přišli noví kamarádi, na které jsme se těšili.

Naše třída se specializuje na přírodu, povídáme si o ní, chodíme do Bělského lesa, jezdíme na výlety zaměřené na přírodovědu, hrajeme si na přírodu, kreslíme ji, učíme se ji chránit a neničit, cvičíme v přírodě.

Už nyní v září jsme navštívili Jarošův statek, kde jsme se dověděli hodně zajímavostí o koních, králíčcích, kočičkách, ovečkách. Vyzkoušeli jsme si očistit kopyto koníkovi. Bylo to hodně poučné a nám se tady moc líbilo.

Taky jsme v tomto měsíci v rámci projektu „Malí přírodovědci“ šli na velkou vycházku do Bělského lesa. Hráli jsme si na ptáčky a vytvořili jsme hnízdo z přírodního materiálu. Plnili jsme i úkoly, vytvořili jsme z listů motýla, viděli jsme jak lesní dělníci kácejí strom a ten spadl na zem. Tyto zajímavosti nás baví a líbí se nám poznávat stále něco nového.

Na školní zahradě jsme si taky zasportovali. V rámci projektu „Hýbejme se s radostí“ jsme byli malí a zároveň velcí sportovci. Byly to zajímavé disciplíny a my jsme je všechny zvládli.

V měsíci říjnu nás čeká další výlet do Záchranné stanice v Bartošovicích. Už teď se všichni moc těšíme.


Napsala: uč. Monika Junková (Motýlci)

říjen 2021

Naše téma v měsíci říjnu byl „Silák kaštan“ . Tento měsíc byl plný aktivit, vycházek, her, zajímavostí. Povídali jsme si o barvách podzimu, o počasí, o zdraví a jídle, o přírodě.

Snažili jsme se o samostatnost ve všech činnostech, o porozumění věcem a jevům, které kolem sebe vidíme.

Využívali jsme možnosti, které nám příroda nabízí a máme radost z poznávání, z objevování a zkoumání.

Navštívili jsme Záchrannou stanici v Bartošovicích. Velice pěkně nás tam přivítali a prozradili nám spoustu zajímavostí o zvířátkách a dravcích, které se zde nacházejí. Sluníčko svítilo, bylo krásně a výlet byl moc fajn.

Při povídání o zdravé výživě a jídle jsme si domluvili návštěvu školní kuchyně. Paní kuchařky nám pověděly co to je zdravá výživa a proč musí děti a dospělí zdravě jíst. Ukázaly nám co bude k obědu a daly nám ochutnat čerstvou zeleninu, kterou právě nakrájely. Super návštěva a my se těšíme na další.

V tomto měsíci nás chodilo sice velmi málo do školky (byli jsme nemocní), ale přesto nám paní učitelky vždy připravily něco zajímavého na každý den. Chodili jsme krmit ptáčky, pomáhali jsme uklízet atrium školky, učili jsme se poznávat stromy a byla spousta dalších činností, které byly zajímavé.

Těšíme se na další měsíc – co nového a zajímavého nám asi přinese? Necháme se překvapit.
Napsala uč.Motýlků

Monika Junková

listopad 2021

V listopadu jsme měli téma „Tajemství kouzelné lísky“.

S kouzelnou lískou jsme si povídali o barvách podzimu, o živé a neživé přírodě. O tom, jak samostatně řešit problémy, rozpoznávat v činnostech své silné a slabé stránky, o radosti z nového poznávání a učení. Povídání o tom, jak je příroda důležitá, že ji musíme chránit a víme proč. O tom, jak dokážeme sdělovat své prožitky, pocity a nálady různými prostředky. O tom, jak zachovat tajemství.

V tomto měsíci s kouzelnou lískou jsme se činili. Naučili jsme se také spoustu nových slov a rozšiřovali jsme si naši slovní zásobu. Každý den před odpoledním spaním nám paní učitelky čtou pohádky, které vydávají zvuky. Pohádky se nám moc líbí a my je se zájmem posloucháme. Máme je rádi

V rámci grantu „Malí přírodovědci“ jsme jeli do Světa techniky v Ostravě. Navštívili jsme naučný program „Svět barev“. Byl to kouzelný svět barev a my už víme, jak se míchají barvičky abychom získali třeba modrou, zelenou, fialovou.

Ve Světě techniky jsme také byli na programu „Večerníček“. Bylo to super a dověděli jsme se spoustu zajímavostí o tom, jak se točí takový večerníček. Také jsme se seznámili s večerníčky, které sledovali naši rodiče a prarodiče, když byli malí jako my.

Také jsme se zajeli podívat na Dětský ranč v Hlučíně. Je tam spoustu zvířátek, která jsme si mohli pohladit, nakrmit a zajezdili jsme si i na konících. Sice bylo chladno a byl studený vítr, ale nám to nevadilo. Určitě se na ranč někdy vrátíme.

Příští měsíc k nám přijde možná Mikuláš, už se těšíme.

A zanedlouho budou Vánoce, HURÁ, Těšíme se!


Napsala p.uč. třídy Motýlků: Monika Junková


prosinec 2021

Vánoce se blíží. Netrpělivě je očekáváme. Ale nejdříve k nám přijde Mikuláš, čert a anděl.

Mikuláše jsme jen zahlédli venku. Asi toho měl moc, tak se jen ukázal a nadílku nám do školky přinesl. Zato čertů a andělů jsme měli ve třídě hodně. Zazpívali jsme si s nimi a zatancovali. Bylo to fajn. My se nebáli a slíbili jsme jim, že zlobit nebudeme.

Příprava na vánoční svátky byla velká. Pekli jsme vánočku, vyráběli vánoční svícen pro rodiče, strojili stromeček.

Na vánočku jsme všichni přinesli určenou ingredienci, někdo mouku, někdo rozinky, máslo a další věci, které jsme potřebovali. Ve třídě jsme zadělali těsto a nechali vykynout. Ve třídě u Štaflíků je nová krásná a funkční kuchyňka pro děti a my toho využili. Tam jsme naše těsto vyváleli na válečky a upletli jsme dvě krásné vánočky. Jednu udělali děvčátka, jednu kluci. Posypali mandlemi a rozinkami a dali jsme je upéct. Ani netušíte, jak to vonělo. Po upečení jsme ji nechali zchladnout a snědli. Nic nezůstalo, tak moc nám chutnalo. Popřáli jsme si Dobrou chuť!

Před Vánocemi se také strojí stromeček. Ve třídě jsme si ho ozdobili a rozsvítili. Bylo to nádherné, dívat se na rozsvícený stromeček a hned jsme si představovali, co všechno nám Ježíšek ve třídě nadělí. Kluci chtěli stavebnici, děvčata panenky. Tak uvidíme, co tam bude, až budeme mít vánoční den.

Přišel ten den, kdy jsme měli sváteční vánoční den ve třídě. Nejdříve jsme si povídali o Vánocích, poslouchali vánoční hudbu, zpívali koledy, rozkrajovali jablíčko – zase jsme měli hvězdičku a pouštěli skořápkové lodičky. Pak přišel čas, kdy zazvonil zvoneček a my netrpěliví šli k našemu stromečku. Bylo tam hooodně dárků. Stavebnice, knížky o přírodě, zvířátkách, kuličková dráha a spoustu jiných hraček. Když bylo všechno rozdáno, v herně jsme si s nimi pohráli.

Už se všichni moc těšíme na dárečky, které dostaneme doma.

Všem rodičům děkujeme za spolupráci a dětem přejeme krásné a pohodové vánoční svátky a těšíme se na Vás v Novém roce 2022.

V lednu nás čeká cvičení v tělocvičně ZŠ F.Formana a vycházka do Bělského lesa ke krmelci.Napsala uč. Motýlků: Monika Junková

leden 2022

V lednu jsme po vánocích nastoupili do školky. Užili jsme si je, ale teď hurá za dobrodružstvím.

Na začátku ledna jsme navštívili základní školu F.Formana. Těšili jsme se, protože jsme šli cvičit do tělocvičny. Bylo to moc príma. Dováděli jsme, cvičili jsme, běhali, hráli hry.

Tři králové se blížili. Povídali jsme si o tradicích, zazpívali jsme si, zahráli hry, zašli jsme do Betléma a vyrobili jsme si koruny Tří králů.

Leden je krásný měsíc. Proto jsme hráli spousty her, např. Na zmrzlíka, Na sochy, aj. Taky jsme si opakovali předmatematickou gramotnost a zkoušeli jsme se samostatně postavit do řady od největšího po nejmenšího. Dalo nám to sice zabrat, paní učitelky nám pomáhaly, ale nakonec jsme zvládli postavit řadu od největšího děťátka po nejmenší.

Zahráli jsme si taky pohádku o zvířátkách, nejdříve jsme si ji vyzkoušeli a pak jsme ji hráli našim paní učitelkám. Moc se jim to líbilo.

V měsíci únoru nás čeká Lyžařský kurz (pouze pro ty, kteří se přihlásili) a budou jarní prázdniny. Na ty se moc těšíme!Napsala Monika Junková – uč. Třídy Motýlci


únor 2022

Únor je sice krátký měsíc, ale to nevadí. Stihli jsme hodně aktivit.

A protože v tomto měsíci se konala zimní olympiáda, tak také my, „malí sportovci“ , jsme si zahráli na olympiádu. V tělocvičně (ZŠ F.Formana), ale také ve třídě a na zahradě MŠ jsme cvičili, soutěžili. Bylo to super!

Nezaháleli jsme i v předmatematické gramotnosti a opakovali jsme si geometrické tvary, řadové číslovky, menší x větší. Naučili jsme se i trochu poznávat na hodinách. A věřte nebo ne, zvládli jsme to.

V rámci grantu „Veselá věda“ jsme navštívili Planetárium v Ostravě. Dověděli jsme se hodně o planetách, o hvězdách, mléčné dráhy, viděli jsme pohádku „Se zvířátky o planetách“. Bylo to velmi zajímavé.

Na Valentýna jsme vyráběli krásná srdíčka.

V měsíci březnu si budeme povídat o knihách – Březen, měsíc knihy.Napsala uč.Motýlků – Monika Junková

březen 2022

Bříza je symbolem světla, čistoty, svěžesti a naděje. Na jaře se krásně zazelená. Jaro je považováno za nejkrásnější období v roce. Příroda se probouzí ze zimního spánku a vznikají nové životy. Sluníčko dodává světlo a teplo celé zemi. Svátek mají také knihy. Slavíme jarní svátky. Učíme se vnímat, chápat a poznávat. Chceme komunikovat. Učíme se s chutí a chceme porozumět jevům a věcem kolem sebe. Využíváme možností, které příroda nabízí. Máme originální nápady, využíváme fantazii a představivost.

V měsíci březnu jsme hodně chodili na poznávací vycházky nejen v okolí sídliště, ale také do Bělského lesa. Pozorovali jsme stromy, přírodu, která se probouzí. Pozorovali jsme ptáčky, poslouchali jejich zpěv a povídali jsme si o tom, co si říkají mezi sebou. Celou zimu a brzy na jaře jsme je krmili.

Po dlouhé době jsme mohli do třídy pozvat naše rodiče na jarní tvoření. Vyráběli jsme různé jarní kytičky, zasadili jsme si do skořápek pažitku, ozdobili jsme si vajíčka a vytvořili jsme si velikonočního vajíčka. Bylo to super a my jsme byli rádi, že maminky a tatínci jsou tady s námi.

Protože rádi tvoříme, vyzkoušeli jsme si udělat louku plnou jarních květů. Moc se nám povedla. Zpívali jsme písničky o jaru, cvičili jsme na jarní písničky a povídali si zajímavosti na téma jaro.

Příští měsíc nás čekají velikonoční svátky. Tak už se nyní těšíme, co zajímavého nám duben přinese.Napsala p.uč. Motýlků: Monika Junková

Duben 2022

Jaro je považováno za nejkrásnější období v roce. Příroda se probouzí ze zimního spánku, vznikají nové životy a sluníčko konečně začne ukazovat, že umí nejen dodávat světlo, ale i tolik potřebné teplo. Asi i proto je nejvíce svátků a oslav soustředěno do těchto jarních dnů.

Vrba je symbolem smutku, ochrany, víry ve znovuzrození, moudrosti a inspirace.

Povídali jsme si o živočiších a jejich domovech, o domácích zvířatech a jejich mláďatech, o velikonocích, tradicích a zvycích. Proč je důležitá voda pro lidi, rostliny i zvířata.

Tento měsíc jsme měli projektový týden o ptácích. Hodně jsme se dověděli o ptácích a jejich hnízdění, shlédli jsme prezentaci o ptácích v blízkosti lidského obydlí a pozorovali jsme sýkorku koňadru, která se zabydlela v atriu v ptačí budce. Dělala si hnízdo a brzy bude mít mláďata. Už se těšíme, jak je budeme pozorovat.

Velikonoce jsou krásný jarní svátek, který jsme prožili v Bělském lese. Hledali jsme velikonoční vajíčka a jiné dobroty. Byla to paráda a my se také zasmáli a zasportovali.

Příští měsíc na nás čeká ze Spolku rodičů „Pohádková zahrada“. Těšíme se.Napsala uč. Motýlků: Monika Junková

KVĚTEN 2022

JAVOR, STROM NAKLONĚNÝ LIDEM

Javor je symbolem harmonie, víry, otevřenosti a poctivosti. Povídali jsme si o právech druhých, učili jsme se je hájit a respektovat, pomáhat druhým a nebýt lhostejný k jejich problémům. Poznávali jsme své povinnosti ve hře, práci, učení a učili jsme se vážit si práce druhých, chovat se odpovědně s ohledem na zdraví a bezpečné okolní prostředí. Naučili jsme se pracovat s knihou, jejím obsahem, který nám dopřává spoustu nových a krásných myšlenek a poučení. Svátek mají maminky. Chtěli jsme je obdarovat a udělat jim radost. Proto jsme vyráběli krásná srdíčková přání a šperk.

Rodiče chodí do práce a my jsme si hráli na povolání. Hráli jsme si na hasiče, na policii, na lékaře, na švadleny, pracovali jsme se dřevem, ale také jeli jako řidiči autobusem. Bylo to prima.

Přišel den, kdy jsme jeli na výlet do Kunína. Moc jsme se těšili a nemohli jsme se dočkat. Přijeli jsme na krásný zámek, který byl plný loutek. Dozvěděli jsme se, jak se loutky vyrábí. Dokonce nám na zámku zahráli divadlo o Honzovi, který zachránil princeznu. Bylo to super! Na závěr nám opekli párky a my si úžasně pochutnali.

Příští měsíc je červen a my se rozloučíme s některými našimi kamarády, kteří půjdou po prázdninách do první třídy.
Napsala uč. třídy Motýlků

Monika Junková