DISTANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ - BŘEZEN 2021

1. TÝDEN

Distanční výuka 1. týden tř.1 Motýlek - text.docx

2. TÝDEN

Vesmírná dobrodružství- distanční výuka 2..docx

3. TÝDEN

Distanční výuka 3. týden.docx

4. TÝDEN

Jarní povídání-aktivity 4 (22.-26.3.2021).docx

5. TÝDEN

Jarní svátky - příloha č.1.docx

6. TÝDEN

JARNÍ POĆASÍ

Září 2020

V září nám začal opět nový školní rok. Jelikož jsme se s některými dětmi od března loňského školního roku moc neviděli, těšili jsme se na sebe a nové kamarády. Učili jsme se pravidla třídy, aby i nové děti věděly, jak to u nás ve třídě chodí.

Hned na počátku měsíce jsme nelenili a pustili se do práce. Zpívali jsme, hráli různé hry, stavěli domy a spoustu dalších zajímavostí jsme stihli.

Dokonce jsme se hned první měsíc vydali na velkou vycházku do Bělského lesa. Učili jsme se tam pravidla, jak se chovat v lese, říkali jsme si o zvířátkách a také sportovali. Do školky jsme přišli příjemně unaveni.

Příští měsíc nás čeká výlet na Jarošův statek, který se bude konat 12.10. Už se moc všichni těšíme na zvířátka!


Napsala: uč. Monika Junková, tř. Motýlciříjen 2020

Říjen je krásný podzimní měsíc, který hraje všemi barvami. Tento měsíc jsme měli naplánováno spoustu činností a aktivit, ale bohužel jsme nemohli skoro nic uskutečnit, kvůli COVIDu 19.

Ale my si z toho nic nedělali a užívali si každého času stráveného ve školce. Povídali jsme si o podzimu, hráli hry, chodili ven na školní zahradu, kreslili a stavěli.

V mateřské školce proběhlo také tradiční vánoční focení, které udělalo určitě radost nejen rodičům, ale i dětem.

Na zahradě proběhl dopravní program pro děti „Krok za krokem bezpečně a statečně“. Děti plnily úkoly na stanovištích, seznámily se s pravidly silničního provozu, vyzkoušely si jízdu na koloběžkách.

Příští měsíc nás čekají „Tančící značky“ a akce „Aby se nic nestalo“ s dopravní tématikou.


Napsala: uč. Monika Junková, tř. Motýleklistopad 2020

Listopad.

Měsíc velmi krásný, ale počasí je takové zimní, mrazivé. Už se nedá venku běhat s kamarády po zahradě a hrát na pískovišti.

Ale nám motýlkům to vůbec nevadí. Když venku mrzne, hrajeme si v herně různé hry. Třeba jsme hledali, co je kulaté, hranaté a špičaté nebo jsme poznávali, jaká značka je v krabici, skládáme domino, puzzle, hrajeme různé společenské hry (např. Z pohádky do pohádky), malujeme, povídáme si (např. O počasí a co si oblékat, abychom nebyli nemocní).

Dokonce i závodíme. Měli jsme závody draků, procvičili jsme si motoriku a ještě jsme nakonec vyhráli všichni. Byli jsme moc šikovní a všem to šlo.

Také jsme si povídali o Vesmíru, o počasí, pozorovali jsme námrazu, pracovali jsme s obrázky a hledali v encyklopediích.

Využíváme k našemu učení a relaxaci místnost Snoezelen. Tam jsme si procvičovali některé smysly – hmat, sluch, zrak. Používáme také ostatní pomůcky – balanční pomůcky, trampolínu, dřevěné stavebnice, Klokanův kufr, a mnoho dalších.

Pracujeme i s papírem, používáme ho k cvičení, k rozvíjení motoriky (stříhání, trhání, mačkání) a skládání origami.

A příští měsíc? Hurá, budou Vánoce.


Zapsala: Monika Junková

prosinec 2020

Prosinec, nejočekávanější měsíc z celého roku.

Do školky za námi přišel Mikuláš. Nemohl přímo za námi, ale my ho přesto viděli. Chodil kolem školky a zvonečkem nás svolával k oknům, abychom věděli, že je tady. Čert s ním tentokrát nepřišel, asi proto, že jsme moc hodné děti a celý rok jsme poslouchali rodiče i paní učitelky. Když odešel za jinými dětmi, hráli jsme si na anděly a čerty. Plnili jsme různé úkoly, které vůbec nebyly lehké. Ale nakonec jsme byli odměněni pytlíčkem dobrot, které Mikuláš pro nás přinesl. To byla dobrota!

Chtěli jsme zjistit, jak slaví vánoce zvířátka v lese a tak jsme se vydali na vycházku do Bělského lesa.

Po cestě jsme si povídali co zvířátka mají nejraději, kde spí, kam ráda chodí. V lese jsme si zahráli různé hry, stavěli z přírodního materiálu domečky pro zvířátka, a také jsme ptáčkům přinesli něco dobrého do zobáčků. Žádné zvířátko jsme po cestě nepotkali, ale zaposlouchali jsme se do zpěvu ptáků, kteří si prozpěvovali.

Blížil se náš Vánoční den. Ustrojili jsme stromeček a ozdobili stolečky. Moc se nám to líbilo a dali jsme si záležet, aby vše bylo krásné, vánoční.

Konečně přišel náš očekávaný Vánoční den. Zpívali jsme, tancovali, rozkrojili jablíčko, povídali si o zvycích, které dodržovali naši předkové, zapálili prskavky, poslouchali koledy. Najednou zazvonil zvoneček a my natěšení a zvědaví čekali, co bude pod stromečkem. Byly tam dárečky-hračky pro nás do školky. Měli jsme obrovskou radost. V herně jsme si pak se všemi hračkami pohráli.


A protože se blíží Vánoce, přejeme všem rodičům:


Krásné a veselé Vánoce a šťastný NOVÝ ROK 2021leden 2021

A je tu opět leden. Do školky jsme se všichni těšili. Pomalinku jsme si zase zvykali na pravidla třídy.

Nejdříve jsme se pochlubili kamarádům vánočními dárečky. Pod stromečkem jsme jich měli hodně, protože jsme byli hodní! Některé jsme si přinesli i do školky, abychom je ukázali.

Tento měsíc jsme se zaměřili na zimní hrátky a sport. Zase jsme si hráli, učili se, povídali si o zimě, o zvířátkách v lese, stavěli jsme sněhuláka z kostek, malovali, vyráběli sovičky a jeleny.

Bohužel jsme nestihli vše, co si pro nás paní učitelky připravily. Na vině byl COVID 19, který se nevyhnul ani naší třídě a museli jsme všichni do karantény.

Když jsme se opět vrátili do naší školky, snažili jsme se vše dohnat, ale to už byl skoro konec měsíce. Ještě jsme stihli zajít na velkou zimní vycházku do Bělského lesa, kde jsme na sněhu běhali, koulovali jsme se a také kreslili obrázky k pohádce. Pohádku jsme pak všichni podle obrázků vyprávěli. Také jsme si povídali o počasí v zimě, kde bydlí v zimě zvířátka, ukazovali jsme si větvičky se sněhem a přemýšleli, kde se tady vzal sníh. Do školky jsme přišli na oběd a byli jsme příjemně unaveni.

Těšíme se, co nás čeká v únoru, co si pro nás paní učitelky připraví.Napsala: p.uč. Monika Junková (tř. Motýlek)ÚNOR 2021

V měsíci únor jsme si hráli na školu. Stali jsme se šikovnými školáky, kteří plnili poctivě své úkoly. Hráli jsme si s čísly, písmenkami, stavěli různé stavby, povídali si o zvířátkách, o knížkách a časopisech, o společenském chování, cvičili jsme a hráli různé hry.

V průběhu tohoto měsíce měli školáci jarní prázdniny a proto i my, někteří, zůstali s rodiči doma.

Ve školce jsme se zase sešli za týden po jarních prázdninách a začali jsme se všichni připravovat na Karneval. V této nelehké době covidové jsme si sice udělali karneval ve třídě, ale i tak to bylo moc prima. Soutěžili jsme, hráli různé pohybové hry, tancovali jsme, cvičili a zpívali. Moc se nám to líbilo. Všechny masky byly moc pěkné a všichni vyhrály 1.místo - byly tam princezny, bubák, piráti, ninja, policajt, hasiči. Každá maska se představila a řekla všem, proč přišla do naší třídy na karneval. Některým maskám to dalo trochu zabrat, ale s pomocí paní učitelky krátké představení zvládly všechny úžasné masky.

Také jsme chodili hodně na školní zahradu, kde jsme hráli pohybové hry, běhali, skákali a hráli si ve sněhu, který na zahradě ještě zbyl.

Těšíme se na příští měsíc – BŘEZEN, měsíc knihy. To si budeme hodně povídat o knihách, časopisech, encyklopediích, číst hodně pohádek.
Zapsala: Monika Junková, tř. Motýlek

BŘEZEN 2021

Měsíc březen byl pro všechny velice náročný. Distanční výuka pro děti byla nyní na Vás rodičích. I my ve školce vnímáme, že tato současná situace není lehká, musíme se vyrovnávat s řadou nových skutečností a distanční výuka je jednou z nich.

Vy, milí rodiče a děti, jste obstáli na velikánskou jedničku. Vážíme si toho, že jste pro své děti vytvořili prostředí, kde mohly děti zpracovávat úkoly, vyrábět výrobky, byli jste dětem oporou a dali jste dětem možnost dozvědět se nové věci. Našli jste si čas poslat nám fotky Vašich dětí při distanční výuce. Jsme rádi, že jste také získali představu o tom, co všechno ve třídě probíráme, o čem se učíme, co si procvičujeme a že si celý den jen nehrajeme. Moc Vám za všechno děkujeme!

Také je na místě poděkování Vašim dětem, které tuto distanční výuku zvládly.

Doufáme, že až se vrátíme do školky, nebudou již muset Vaše děti pracovat takto na dálku. Osobní kontakt je mnohem užitečnější, a my učitelky to takto vnímáme.

V dalším měsíci bychom se měli už pomalu vracet zpátky do normálního života, takže se snad uvidíme ve školce. Máme pro děti připraveny zajímavé aktivity, ale nezapomeneme i na Vás, rodiče.

Bez Vaší ochoty, pozitivního přístupu a spolupráce, by se nám nedařilo připravit děti na vstup do ZŠ.

Zdraví paní učitelky Monika Junková, Alena Stanková a asistentka Martina Mikerásková.
Zapsaly uč.tř. Motýlci: Monika Junková

Alena Stanková

Duben 2021

Duben. Aprílový měsíc. Chvíli zima, padá sníh, pak zase teplo a svítí sluníčko.

Pro naše děti se konečně otevřela třída a máme tady opět náměty na tento měsíc, jak zabavit ručičky, procvičit hlavičky, rozhýbat tělíčko a dovědět se něco zajímavého o ročním období JARU.

V rámci projektu „Malí přírodovědci“ dostala každá třída za úkol zajít na vycházku do Bělského lesa a pořádně celý terén zmapovat. Zakreslovalo se do předem připravené mapy, kudy jsme procházeli a paní učitelka zapisovala, co jsme všechno po cestě viděli, slyšeli, ohmatali, očichali a také jedli. Procvičili jsme si všechny naše smysly, ale také poběhali a řádně se unavili.

Ve školce jsme také jarně experimentovali. Zasadili jsme si nejen bylinky, ale také fazole, které jsme nechali naklíčit a poté umístili na místo za oknem, před oknem zvenku, do skříně. Těch pokusů bude pět a ještě neznáme výsledek, ale některé zaléváme vodou, některé ne, jiné zaléváme vodou a olejem, něco je ve skříni v úplné tmě, některé rostlinky jsou na denním světle. Tak uvidíme, které rostlinky nám porostou, a které ne. Těšíme se na výsledek, který budeme potom zapisovat (paní učitelka) a kreslit (my děti).

Také si hrajeme na zahrádkáře a učíme se, co roste na zahrádkách, na ošetřovatele zvířátek a jaká jsou zvířata a jejich mláďata (domácí zvířata), prohlížíme si a hledáme v encyklopediích, hrajeme si na jaro.

Příští měsíc nás čeká další úkol z projektu „Malí přírodovědci“ – polytechnická gramotnost. Budeme stavět DŘEVĚNÉ MĚSTEČKO. Moc se na to těšíme!
Zapsala uč.tř. Motýlků: Monika Junková

Květen 2021

V měsíci květnu jsme se zaměřili na aktivity a činnosti, které nám pomohly získat základní poznatky a vědomosti z přírody a polytechniky.

Zaměřili jsme se hlavně na poznávání hmyzu, ptáků a rostlin. Zahráli jsme si na zahradníky. Sadili jsme rostlinky, o které se staráme – plejeme, zaléváme a chodíme kontrolovat a sledujeme, jestli se jim dobře daří a rostou. Dokonce jsme si kytičku namalovali prstovými barvami. Byla to legrace a výkresy se nám všem podařily.

Učili jsme se také programovat s naší malou včelkou Bee Bot .

V rámci grantu Malí přírodovědci jsme si zahráli na stavitele. Na pískovišti jsme postavili velký hrad, který jsme vyzdobili různými přírodninami, které jsme si nasbírali. Komise, která chodila a hodnotila výtvory na pískovištích všech tříd naší mateřské školky, se rozhodla, že naše třída má krásný hrad a my jsme dostali diplom za 2. místo v soutěži o nejlepší stavbu.

Velice jsme si stavění užili a diplom nás moc potěšil.

Příští měsíc začíná Dnem dětí. Těšíme se, co pro nás paní učitelky připraví. V červnu nás čeká projektový den s názvem „Kouzelný les“, který bude určitě moc zajímavý, protože půjdeme do Lesní školky v Bělském lese. Také se můžeme těšit na sportovní odpoledne ve třídě. Předškoláci pojedou na výlet do Arboreta Nový Dvůr a naše třída pojede na výlet na Hukvaldy.Napsala p.uč. třídy Motýlek:

Monika Junková