Září 2023

Co vypráví starý dub

Představme si na jedné straně les a na druhé straně třídu dětí.

Na první pohled obě společenství vypadají jako velmi nesourodá a nezkrotná, ale při hlubším pohledu vidíme jejich harmonii. V lese vedle sebe rostou různé stromy, každý je jiný, jinak vysoký, jinak široký, rovný, křivý, nenápadný, přátelský a spolu tvoří celek.

Stejné je to i u dětí. Každé je jiné, ale společně mohou docílit souladu a harmonie. Les dokáže poskytnout netradiční inspiraci. Můžeme se v něm a o něm mnoho naučit a zároveň získat prostor pro fantazii, zamyšlení a svobodnou volbu. 

Proto s dětmi chodíme hodně do přírody. V lese pozorujeme, experimentujeme, poznáváme a učíme se chránit přírodu. Povídáme si zajímavosti o stromech, rostlinách, zvířatech, hrajeme si v lese, vytváříme netradiční přírodní stavby.

Netrávíme čas jen v lese, chodíme také na vycházky nebo si hrajeme na školní zahradě. 

Povídání o stromech nás zajímá i když jsme ve školce. Ukazujeme si obrázky, knížky, prezentace na interaktivní tabuli, ale taky vytváříme svůj svět stromů a prožíváme ho smysly. Ve školce i relaxujeme a snažíme se co nejvíce zklidnit svou mysl. K tomu jsou pro nás připravené relaxační nahrávky.

Snoezelen je místnost relaxační a zklidňující. Učíme se zde klidu, tichu a poslechu.

Na školní zahradě máme prolézačky, skluzavky, houpačky a pískoviště. Vzájemně se na pískovišti inspirujeme a mnohdy se nám podaří krásné stavby. Při práci si někdy i pomáháme.

V říjnu nás čeká další strom – Silák kaštan. Už začínáme sbírat kaštany a nosíme do školky, protože budeme z nich vyrábět zvířátka.


Napsala uč. Motýlků

Monika Junková

Říjen 2023

„Silák kaštan“ (Podzimní čarování)

Povídáme si o barvách podzimu, o přírodě živé i neživé, o počasí a o zdravém životním stylu člověka. Snažíme se být samostatní a porozumět věcem a jevům kolem sebe. Využíváme různé možnosti, které nám příroda nabízí. Jsme zvídaví a máme radost z poznávání, objevování a zkoumání.

Chodíme do tělocvičny na ZŠ, abychom se stále udržovali v pohybu. Sportovat se nám líbí a tak využíváme každého okamžiku, kdy můžeme běhat, skákat, lozit, kopat do míče a vykonávat různé další pohybové aktivity. Také si rádi zasoutěžíme v běhu venku na kopci. Někteří jsou rychlejší, jiní pomalejší, ale o to tolik nejde, hlavně, že si zaběháme a uděláme něco pro sebe.

Jelikož je podzim, tak venku sbíráme kaštany, které ve školce používáme k tvoření různých zvířátek, ale také k hraní, počítání a manipulaci.

Také zapojujeme naše rodiče do odpoledních aktivit. Tentokráte jsme vypichovali šablony podzimního ovoce. .

A blíží se Halloween. Proto jsme si vytvářeli ducha z kapesníků a z kaštanů pavouky, kterým jsme nakreslili pavoučí sítě.

V listopadu v naší třídě proběhne vyhodnocení společné aktivity „Putování s Podzimníčkem“. Děti si donesou zpracované úkoly z pracovního sešitu, který dostaly a za odměnu dostanou závěrečnou obrázkovou skládačku „Podzimníčka“. Prosíme rodiče o zaslání nahrávky svého dítěte na kontakt uvedený v pracovním sešitě.

Na konci listopadu chystáme odpolední prezentaci všech dětí.

V listopadu se můžeme také těšit na Dýňobraní, které pořádá Spolek rodičů DUHOVKA.Zapsala uč. Motýlků

Monika Junková

Listopad 2023

„Tajemství kouzelné lísky“ (Podzimní čarování)


S kouzelnou lískou jsme si povídali o barvách podzimu, o živé a neživé přírodě. O tom, jak samostatně řešit problémy. Rozpoznávat své silné a slabé stránky. O radosti z nového poznávání a učení. O tom, že příroda je důležitá, musíme ji chránit a víme proč. O tom, jak dokážeme sdělovat své prožitky, pocity a nálady různými prostředky. O tom, jak zachovat tajemství.

Měsíc listopad jsme přivítali Helloweenem. Ve třídě jsme si vytvořili strašidelnou atmosféru a oblékli jsme si převleky. Hrála strašidelná hudba a stavěli jsme starý strašidelný hrad z kostek i se strašidly. Líbilo se nám to, příští rok si to zase zopakujeme.

Do tělocvičny chodíme rádi. Je tam velký prostor a my se můžeme dosyta vyřádit a vybít svou energii. Je tam nářadí, které ve školce nemáme, např. kruhy, na kterých se dá nejen cvičit, ale i houpat. V tělocvičně jsme si zahráli i fotbal, zaběhali, zaházeli míči, váleli sudy. Velice rádi se tam vždy vracíme.

V rámci řízené činnosti se zaměřujeme také na dramatizaci. My, děti jsme si postavili domeček pro zvířátka a zahráli si vzájemně pohádku „Boudo, budko, kdo v tobě bydlí?“. Povedlo se nám to a byli jsme úplně jako herci v divadle. Příště nacvičíme zase jinou pohádku. A třeba se nebudeme stydět a zahrajeme ji i našim rodičům.

Blíží se zima a my bychom měli myslet na zvířátka, která zůstávají venku i za mrazivého počasí. Na zahradě jim dáváme do krmítka zrníčka, aby měli co do zobáčku. Ve třídě jsme si takové ptáčky vyrobili i s krmítkem a dali jsme na výstavku do galerie v naší mateřské školce. Nejen my, ale celá školka a naši rodiče budou mít radost, z krásné galerie, kterou chystají všechny třídy.

Venku nám napadal sníh a my si ho užívali. Nejen venku jsme stavěli sněhuláky, ale taky jsme procvičovali jemnou motoriku a sněhuláky jsme si vymodelovali. Povedli se nám a my měli radost, tak jsme si je vystavili, aby je viděli i rodiče. 

A ke každé zimě patří pohádka. V místnosti snoezelen jsme takovou „Zimní pohádku“ slyšeli, viděli, zahráli si a udělali velkou záři, která se rozprostřela nad zvířátkovým lese. Hráli jsme na bubny, dělali déšťs dešťovou holí, používali jsme senzomotorické pomůcky a byli jsme zapojeni do děje pohádky, relaxujeme. Bylo to fajn. Rádi tam chodíme.

Příští měsíc je už prosinec a přijede za námi Mikuláš. Blíží se Vánoce, tak se na ně budeme připravovat, strojit stromeček, zpívat koledy, vyrábět přáníčka. 

5.12.2023 zveme rodiče dětí z Motýlků na konzultační den, kde se mohou rodiče seznámit s portfoliem svého dítěte.Zapsala uč. Motýlků

Monika Junková