Září 2023

Čas utekl jako voda a první měsíc školního roku je za námi. S radostí jsme přivítali nové děti a snažili jsme se jim příchod do nového prostředí co nejvíce ulehčit. Celý zářijový měsíc probíhal v duchu seznamování se, budování vztahů ve třídě a vytváření příjemné atmosféry, kterou se budeme snažit udržovat po celý školní rok. 


Společně jsme se seznámili nejen s naší třídou, ale prozkoumali jsme i ostatní části školky. Podívali jsme se do kabinetů, které jsou přeplněné různými pomůckami a hračkami, navštívili jsme zvířátka, které v koridoru školky máme. Taky jsme se nemohli zapomenout podívat i na školní zahradu, kde na nás čekaly různé skluzavky a prolézačky, dopravní hřiště, pískoviště a náš školní záhon, ve kterém nám vyrostlo plno bylinek. 


Myslím, že společné seznamování bylo velmi úspěšné a v naší třídě se nám zrodily nové přátelství. V měsíci říjnu budeme pokračovat v budování a prohlubování vztahů, protože kvalitní vztahy a vzájemná důvěra je pro nás velmi důležitá. Každé dítě si ve třídě buduje své vlastní místo, ve kterém může cítit bezpečí a jistotu.


A co dalšího nás v říjnu čeká?


Zapsala: Gabriela Vitásková

Říjen 2023

„Kaštánku, kaštánku, počkej tu na mě,

zvednu Tě ze země, dám do své dlaně.

Lehce se zahřeješ, zaleskneš zakrátko,

ve školce si z Tebe udělám zvířátko.“


„Kuličky se roztrhaly, do všech koutů rozsypaly.

Kde je najdu, kde je mám? Všechny já je posbírám!“


Tato dvě říkadla nás provázela a motivovala celým měsícem říjnem. Povídali jsme si o krásách podzimu, jak se mění příroda. Všechny změny pozorujeme při procházkách a hrách venku. Venku jsme nasbírali kaštany, potom jsme z nich ve třídě vyráběli pomůcky: kaštanové počítání, kaštanové pexeso, obrázky z kaštánků. 

Velkou část aktivit zahrnují také pohybové aktivity ve školce: hry s míčem, hmatové chodníky, tancování, skupinové hry a taky návštěva tělocvičny ZŠ. Děti se seznámily s prostory ZŠ a vydováděly se v tělocvičně. Určitě jsme tam nebyli naposledy!

Rozvíjíme hrubou ale i jemnou motoriku. Navlékáme korálky, zatloukáme hřebíčky, připínáme kolíčky. Opakujeme pravidla chování a vedeme děti k samostatnosti.

Poslední říjnový den jsme si s dětmi užili. Nakreslili jsme si na obličej duchy, pavouky … bavili jsme se o strašidlech, vydávali hrůzostrašné zvuky, hopsali na trampolíně. Jakou jsme zažili príma zábavu, se můžete podívat v krátkém videu. ☺ https://drive.google.com/file/d/173y_DnlDWke2TPmsNh8HqntvhDpYEnJ2/view?usp=drive_link 

Děkujeme všem rodičům, kteří se zapojili do třídní akce Podzimohrátky a přišli si vyrobit s dětmi netradičního podzimního draka. Věřte, že děti mluvily o vaší návštěvě v MŠ dost dlouho! Pokud budete chtít, tady je odkaz na výrobu draka: https://pin.it/7djWl1d

Co nás čeká v listopadu?


Už se společně těšíme, co nám přinese nový měsíc.


Zapsala: Filgasová M.


Listopad 2023

Měsíc listopad uběhl jako voda. Počasí venku se den ze dne mění a my pozorujeme přírodu, jak hýří svými barvami, pociťujeme, jak se venku ochlazuje. Listopad listopad, lísteček už na zem spad. I my jsme se zapojili do podzimních prací venku. Učili jsme se zacházet s hráběmi, hrabat listí na hromadu. Jak se hrábě správně drží, jak se odkládají, to už hravě zvládneme!


Na podzim se některá zvířátka už pomaličku chystají k zimnímu spánku. Někteří ptáci odlétají do teplých krajin, jiní zůstávají. Pro ty, kteří zůstávají, jsme přichystali ptačí budku se zrníčky. Pozorně jsme prozkoumali, jaká ta zrníčka jsou, co je ukryto pod slupkou. Některá jsme dokonce ochutnávali.


Skotačili a dováděli jsme nejen venku, ale i v tělocvičně základní školy. Zvládneme se sami převléknout, uložit si věci na své místo, zorientujeme se s pomocí v neznámém prostředí. Učíme se cvičit na žebřinách, žíněnkách, seznamujeme se v tělocvičně s kruhy, i s basketbalovým košem. Ve školce nás cvičením provází sokolík- naše třída je zapojena do celorepublikového sportovního projektu Se sokolem do života. Každý máme svůj sešit se cvičebními úkoly, které pravidelně plníme. 


Někteří kamarádi jeli do Divadla loutek na představení O vose Marcelce (jako náhradníci s jinou třídou). Nic se nebojte, i naše třída pojede na řádný výlet! :-)


V koridoru MŠ se už připravuje výzdoba se zimní tématikou. I my jsme přiložili ruku k dílu- stříhali jsme, lepili, tvořili. Výtvarné práce nás moc baví. Těšte se na zasněžené království!


A co nás čeká v měsíci prosinci?Zapsala: Filgasová Michaela

Prosinec 2023

Je za námi další krásný měsíc, plný radostných zážitků a nových zkušeností. Adventní čas je pro nás obdobím radosti a těšení se. Proto jsme si s dětmi na začátku měsíce vyrobili svůj třídní adventní kalendář, abysme se dokázali lépe orientovat v čase a měli přehled o tom, kdy nás ty očekávané vánoce čekají. V průběhu adventního putování nás každý den pod kalendářem čekal úkol s vánoční tématikou. Díky těmto úkolům jsme se seznámili s různými vánočními tradicemi, učili jsme se oceňovat druhé a prohlubovali jsme dobré vztahy mezi kamarády. 


Na začátku prosince nás také do školky přišel navštívit Mikuláš a nechal nám nějaké dobrůtky jako odměnu, že jsme se celý rok snažili na sobě pracovat a být hodní. To bylo radosti!


Další nová zkušenost pro nás byla pečení perníčků. S dětmi jsme vyráběli těsto, váleli, vykrajovali, potírali našlehaným vajíčkem, pekli,… Byla to veliká práce, ale moc nás to bavilo! Ještě lepší ale bylo to, že o pár dní později přišli do školky rodiče a společně jsme si s nimi ty perníčky nazdobili! A když už jsme u toho pečení a tvoření, s dětmi jsme si také vyrobili dětský domácí punč, který měl obrovský úspěch. Pokud byste si chtěli s dětmi punč doma také vyrobit, návod najdete níže pod textem nebo ve fotoalbu.


No a taky nesmíme zapomenout zmínit to, že za námi přišli na návštěvu děti ze základní školy zazpívat nám vánoční koledy. Krásně jim to šlo! O den později jsme měli ve školce vánoční den, kdy si děti rozbalily plno dárečků s novými hračkami, se kterými si děti poté mohly pořádně pohrát!


Co nás čeká v lednu?


Všem rodičům a dětem přejeme radostné prožití vánočních svátků a moc se na Vás po novém roce těšíme!


Zapsala: Gabriela Vitásková


Leden 2024

Vánoční svátky rychle uběhly a my jsme se všichni opět setkali v naší školce. Děti přišly plné radostných zážitků a dojmů. Proto se i celý měsíc leden nesl ve veselém duchu a ve třídě byla příjemná atmosféra.


Během ledna jsme v rámci projektu “Děti, které vědí” vzdělávání zaměřovali na téma bezpečného chování. Začátkem ledna se děti učily o petardách, prskavkách a jak se chovat bezpečně vzhledem ke svému zdraví. Také bylo potřeba se dotknout bezpečnosti v zimním počasí. Děti si prožitkovými aktivitami přišly na to, jak se opatrně chovat na náledí, při namrzlém sněhu, nebo třeba při bruslení na rybníce. 


V tomto měsíci za námi do školky přišla zubní preventistka, která nás učila o tom, jak se správně ke svým zoubkům chovat. Děti se naučily správnou techniku čištění, také zjistily, jaké potraviny našim zoubkům neprospívají, jak se nám kaz v zoubcích tvoří a jak se tomu bránit. Bylo to velmi poučné!


Předškolní děti měly také možnost jít na návštěvu do první třídy Základní školy F. Formana. V první třídě potkaly plno svých kamarádů, kteří loni do naší školky chodili. Prvňáčci jim ukázali, jak to v základní škole chodí a připravili je na to, co je příští rok také čeká. 


A co nás čeká v únoru?


Zapsala: Gabriela Vitásková

Únor 2024

V měsíci únoru jsme se těšili na další sněhovou nadílku, která ne a ne přijít. I tak jsme si s kamarády v mateřské škole užívali prima zábavu.

Na jedno dopoledne nás byli navštívit děti ze základní školy. Společně si s námi zacvičili, zahráli sportovní hry, seznámili jsme je s našimi pomůckami, se kterými pracujeme a učíme se.

A o čem jsme se v únoru učili? O bezpečném chování doma, venku i na silnici. O bezpečnostních složkách. Co dělá pan doktor? Čemu se věnuje pan hasič? A kdy zavoláme policii?

Bezpečné přecházení přes přechod pro chodce jsme si zopakovali i při vycházce do Bělského lesa. Měli jste možnost s námi strávit příjemné dopoledne v přírodě – děkujeme maminkám, které se k nám přidaly ☺. Cílem naší výpravy bylo věšení krmení pro ptáčky. Ve školce jsme vyrobili z krmení a loje speciální semínkové muffiny. Využili jsme přitom dětskou kuchyň z třídy Montessori. V lese se nám moc líbilo, na jaře se tam vydáme zase. 

Své svaly jsme si změřili na letošním druhém kole Školka Cupu, kde pro nás byly připraveny sportovní stanoviště. Úspěšně jsme ukončili plavecký kurz. Děti byly odměněny „mokrým vysvědčením“ a můžeme říci, že byl plavecký výcvik velmi úspěšný. Vzhledem k opravdu jarním teplotám byl zrušen lyžařský kurz. Veškeré platby budou vráceny na váš účet.


A co nás čeká v následujícím měsíci březnu?


Zapsala: Michaela Filgasová

Březen 2024

V průběhu března se nám už venku začalo klubat teplejší počasí, tak jsme měli všichni radost a snažili jsme se toho co nejvíce využít při venkovních hrách. S příchodem jarních dnů začínají děti častěji trávit čas venku i mimo školní zahradu, proto jsme považovali za důležité naučit se něco o bezpečnosti na zahradě, s rodiči v parku a nebo při setkání s cizími lidmi. Děti si prožitkovou formou pomocí divadelních scének zkoušeli, jak se zachovat, když nás osloví neznámý člověk v parku, když najdeme nějaký nebezpečný předmět v parku a tak dále. V tomto měsíci také proběhla beseda “Bezpečně pro předškoláky” s policistkami, se kterými se děti o podobných tématech také bavili. S policistkami měli možnost si vyzkoušet, jak se bezpečně zachovat, když na nás zaútočí cizí pes, nebo například když se ztratí v hypermarketu.


S příchodem prvního jarního dne jsme si s dětmi udělali ve třídě jarní výzdobu, zaseli jsme semínka pažitky a řeřichy do truhlíku a pravidelně jsme je zalévali, aby nám neuschly. Po jarních prázdninách jsme se také pomalu začali připravovat na velikonoční svátky. Obdobím velikonočních příprav nás provázela slepička se svými kuřátky. Děti pomáhaly slepičce s kladením vajec, s líhnutím a následným opečováváním nově příchozích kuřátek na svět. Do celého procesu se děti s radostí zapojily a velmi si to užily.


A co nás čeká v měsíci dubnu?


Zapsala: Gabriela Vitásková

Duben 2024

Zdravíme všechny kamarády ze třídy Pejsek a kočička! Toto letí, další měsíc je za námi a už zbývají pouhé dva měsíce do konce školního roku.


O čem jsme si v dubnu povídali? Třeba o dopravní výchově. Učili jsme se pravidla bezpečného provozu, jak správně přecházet přechod pro chodce, jaké barvy jsou na semaforu, zda umíme poznávat základní dopravní značky. Svoje znalosti jsme si ověřili společně na Besedě s Městskou policií. S kamarády jsme se učili, jak si hrát s auty. Vozili jsme různý materiál ze skladu do skladu, popelářské auto vozilo popelnice, poštovní auta vozilo balíky. 


Pravidelně jsme chodili do “Kouzelné místnosti”, kde jsme rozvíjeli naše smysly. Máme tam různé netradiční hudební nástroje, světelné pomůcky, kamínky, hmatový chodník. Povídáme si tam, zkoumáme a objevujeme. 


Venku bylo krásně, běhali jsme, vařili v dětské kuchyni a začali jsme navštěvovat i naše pískoviště. Proto je fajn, když máme na převlečení oblečení, které si můžeme venku umazat. 

Navštívili jsme naši oblíbenou tělocvičnu ZŠ. Hrajeme tam pohybové hry, využíváme žebřiny a kruhy, zkoušíme se trefit míčem do koše či do branky.


Pro maminky jsme vyrobili překvapení z keramické hlíny. Už se těšíme, jak se to povedlo!

S rodiči jsme měli možnost vyzkoušet nové pomůcky z projektu “Chytré hlavičky”. Všem rodičům, kteří se této akce zúčastnili děkujeme.


A co nás čeká v květnu?


Zapsala: Filgasová Michaela

Květen 2024

Je za námi další krásný měsíc. V květnu jsme měli opravdu pestrý program. Ke konci školního roku se s dětmi vždy těšíme na výlety, které nás čekají. Letos tomu bylo také tak. Jak se ale na takový výlet připravit? Co si sebou zabalit například do zoo nebo na vycházku do lesa? Jak můžeme myslet na naše zdraví a bezpečnost, chránit se před ostrým sluníčkem a tak podobně? Na všechny tyto různé situace jsme se v průběhu května postupně připravovali, aby nás nic nezaskočilo :)  A abychom spojili učení i s praxí, rozhodli jsme se s dětmi udělat si spontánní výlet do Bělského lesa, kde jsme měli možnost objevovat, poznávat a učit se. 

V tomto měsíci měli předškoláci možnost zapojit se do projektového dne Rozvoj logického myšlení (Malá technická univerzita), který proběhl v rámci celoškolního projektu Hledáme chytré hlavičky. Děti měly možnost vyzkoušet si logické hry, osovou souměrnost obrázků, a také se stát roboty a naučit se je programovat. Bylo to bezvadné!

Také nás navštívila organizace Centrum pro dětský sluch Tamtam, která si pro děti připravila interaktivní program “Svět neslyšících v pohádce”. Měli jsme možnost seznámit se s různými druhy sluchového postižení, vyzkoušet si kochleární implantát, naslouchadla, nebo třeba vibrační budík. Seznámili jsme se také se základy znakového jazyka a naučili se ve znakovém jazyce básničku o medvědovi. Bylo to velmi zajímavé a přínosné téma. 

Poslední den v měsíci jsme si udělali výlet do lesoparku v Klimkovicích. Po vystoupení z autobusu na nás čekali strážníci z městské policie, aby nás zkontrolovali, zda víme, jak se v lese správně chovat a zda jsme do lesa správně nachystaní. Naše děti už ale o bezpečnosti v lese přece dávno ví a byly správně vybavené, tak nás strážníci nechali s menší odměnou odejít. V lese jsme měli možnost vyzkoušet si herní prvky, prozkoumat informační tabule a poznávat různé zajímavosti. Počasí se nám naštěstí celé dopoledne vydařilo :)


A co nás čeká v měsíci červnu?


Zapsala: Gabriela Vitásková

Červen 2024

Milé děti, milí rodiče, je za námi poslední měsíc tohoto školního roku! Tento měsíc byl ve znamení pohybu, školních výletů a povídání o prázdninovém dobrodružství. 


Vyzkoušeli jsme si, jaké je to zúčastnit se letních olympijských her v základní škole.  Čekaly nás tyto disciplíny: slalom, běh, kop do míče, koulení overballem, překážková dráha a florbal. Za naše výkony jsme dostali perníkové medaile.


Dostatek pohybu jsme si užili hned na dvou výletech- na ranči v Hlučíně i na Mauglího stezce v Bohumíně. V Hlučíně jsme kromě pohybových dovedností rozvíjeli i znalosti o domácích zvířatech. Měli jsme skvělou možnost vidět i malé mládě klokana. V Bohumíně jsme vyzkoušeli překážkové lanové dráhy a ti nejstatečnější z nás zvládli i tu největší. Během výletů jsme si zodpovídali za své věci, hlídali jsme si své batohy i čepice, vzorně jsme se chovali i v autobuse.


Ve školce jsme si povídali o možných nástrahách, které nás můžou potkat v létě v lese či u vody. Víme, jak se chovat bezpečně a na co si dát pozor. Velice nás bavilo povídání o mořském světě, o pokladu a kreslení mořských zvířat.


Přejeme všem dětem i rodičům krásné slunečné prázdniny! A školákům, se kterými se neuvidíme v září držíme palečky. Ať je váš vstup do nové etapy života radostný! :-) Vaše paní učitelky Míša, Gábi a Sylva

Zapsala: Filgasová Michaela