září 2021

Nový školní rok jsme úspěšně odstartovali a kromě dětí, které k nám do Pejska a kočičky chodili loňský školní rok, jsme přivítali také spoustu nových kamarádů a kamarádek a věříme, že z nás bude prima parta!

A o čem jsme se v září ve školce učili?

Seznamovali jsme se s naší třídou i s celou školkou, poznávali jsme kde co najdeme, kdo ve školce pracuje a spoustu jsme si toho mohli také vyzkoušet, třeba vařit oběd, nalévat čaj a polévku jako paní kuchařka, utírat stolečky, zametat, věšet prádlo nebo povlékat peřinky jako paní uklízečka a taky jsem si zkusili, jaké to je telefonovat, jako paní ředitelka.

Společně jsme také zjistili, jaké máme ve školce a v naší třídě pravidla, a že je třeba je dodržovat. Víme také, že ve třídě máme nějaké povinnosti, které musíme plnit - zahradník se nám musí starat o třídní květinu, šatnář kontroluje, jestli máme hezky uklizenou šatnu a prostírkář hlídá, aby byly vždy hezky poskládané prostírání.

Ale hlavně se z nás stali velcí kamarádi, kteří ví, že si vzájemně nesmí ubližovat, ví že se mají snažit vzájemně se domluvit a navzájem si pomáhat.

V září jsme také stihli sportovní den, který jsme si opravdu parádně užili a vyzkoušeli jsme si spoustu netradičních sportů, jako třeba lukostřelbu, chůzi po laně, lackros nebo třeba golf. A byli jsme také na výletě v Bělském lese, kde jsme společnými silami stavěli hnízda pro ptáčky, kteří na podzim neodletí do teplých krajin a zůstanou s námi.

A co nás čeká v říjnu?

 • budeme se učit o změnách , které s sebou přináší podzim (změny v barevnosti, v počasí apod.)

 • v pátek 8.10. nám přijdou před spaním číst děti ze ZŠ

 • 19.10. - Vánoční focení

 • 20.10. - návštěva tělocvičny ZŠ (s sebou do batohu pití + cvičební úbor a pevnou obuv se světlou podrážkou)

 • 27. + 29. 10. - Podzimní prázdniny ZŠ (pravděpodobně omezení provozu MŠ)


Pozorně prosím sledujte nástěnky v šatně dětí, kde vždy najdete důležité informace.


Zdravá Vás všechny děti a paní učitelky z Pejska a kočičky


Zapsala Mgr. Dominika Danišová

říjen 2021

Čas utíká jako voda a máme za sebou i říjen. Říjen byl pro naši třídu plný nemocí a moc často jsme se neviděli, ale tak jsme se toho stihli dost naučit.

Společně jsem poznávali, jaké změny nastávají v našem okolí na podzim, jak se mění příroda i počasí a jaké přírodniny můžeme na podzim najít. Zkoumali jame jaké sem mění na podzim barvy a jak se míchají, pečlivě jsme pozorovali jaké jsou podzimní jablíčka, které jsme zkoušeli i krájet a otiskovat. Společně jsme navštívili také naši kouzelnou místnost snoezelen, která se nám proměnila v pravou podzimní pohádku.

Hodně jsme si užívali taky poslední teplé a slunečné dny venku, než přijde ten pravý podzimní déšť a zima.

A co nás čeká v listopadu? - Hlavně spousta výletů! :)

5. 11. pojedeme na výlet do Jistebníku na výlov rybníku

9. 11. se pojedeme podívat do Světa techniky

10. 11. přijde paní logopedka z SPC

24. 11. pojedeme na výlet na ranč do Hlučína


Doufáme, že už se nám všechny bacily vyhnou obloukem a budeme si moct užít pořádnou zábavu! :)


Zapsala: D. Danišová

listopad 2021

Listopad nám utekl jako voda a pomalu ale jistě nás přivedl k jednomu z nejkrásnějších období v roce, kterým je advent. Než se ale plně oddáme předvánoční pohodě, zopakujeme si, co vše jsme prožili a stihli v listopadu.

Měsíc jsme dostartovali projektovým dnem "Od semínka k produktu - celoroční zahrádka", kdy nás navštívila velmi šikovná paní zahradnice, která nám toho řekla spoustu o pěstování nejrůznějších rostlin a také o zahradnickém náčiní a strojích. Společně s ní jsme si také osadili 3 truhlíky, o které se teď ve třídě staráme a také jsme si nasadili spoustu krásných rostlin do naší venkovní zahrádky.

Užili jsme si také hned několik výletů. První výlet byl k jistebnickým rybníkům, kde jsme společně mohli pozorovat výlov kaprů a ti odvážní z nás si mohli kařpíka i pohladit. na druhý výlet jsme se vydali do Světa techniky na výstavu Večerníček, která se nám moc líbila. Mohli jsme se prohlédnout pohádkové kostýmy, i některé naše oblíbené hrdiny z večerníčků. A aby toho nebylo málo, tak na třetí výlet jsme vyrazili na Dětský ranč do Hlučín, kde se nám tak ohromně líbilo. Moc jsme si užili hlavně jízdu na konících a mohli jsme si také prohlédnout a dokonce i nakrmit spoustu zvířat, které tady chovají.

Zapojili jsme se také do projektu mezinárodní spolupráce s polskými mateřskými školkami, v rámci které jsme si hodně povídali o hruškách a jednu naši "Madam Hrušku" jsme si i společně vyrobili. Na konci měsíce jsme se se zapojenými českými i polskými dětmi sešli při společném online setkání, a musíme se pochlubit, že naše hruška se moc líbila dokonce i polským dětem a vyhrála v soutěží první místo :)) Měli jsme z toho ohromnou radost!

Celý měsíc jsme si povídali o tom, co na podzim dělají zvířatka v přírodě a jak se na pomalu se blížící zimu chystají.

Nezapomeňte si vždy přečíst všechny nástěnky v šatnách dětí, kde je spousta zajímavých a důležitých informací a dočtete se zde také to, co se aktuální týden zrovna učíme.

A co nás čeká v prosinci?

 • 1. 12. pojedem do Loutkového divadla

 • 7. 12. nás navštíví paní logopedka z SPC

 • 8. 12. půjdeme cvičit do tělocvičny ZŠ - s sebou batůžek s pitím a roušku

 • budeme si povídat o vánočních tradicích a zvycích, možná si i něco upečeme :)

 • a pomalu se budeme chystat na Vánoce a vyhlížet Ježíška :)


Zapsala: Mgr. Dominika Danišová

Prosinec 2021

A co nám přinesl měsíc prosinec? Plno zábavy, překvapení a hlavně příjemnou vánoční atmosféru. Abychom si vánoční čas pořádně užili, již ze začátku měsíce jsme si vyzdobili třídu vánočními dekoracemi a vyrobili jsme si adventní věnec, na kterém jsme si postupně zapalovali jednu, druhou, třetí a konečně i čtvrtou svíčku, která pro nás znamenala dlouho očekávané Vánoce!

Abychom si to čekání na poslední adventní svíčku zkrátili, vymysleli jsme si během celého měsíce plno zajímavých aktivit. Na začátku prosince jsme vyrazili do divadla na příběh Kocourka Modroočka, který nás zaujal táák moc, že jsme si potom ještě dlouhou dobu hráli na kočičky a kocourky.

Na začátku měsíce nás také navštívil Mikuláš. Zahlédli jsme ho z okna, a tak jsme ho chtěli jít pozdravit. Když jsme otevřeli dveře na terasu, zjistili jsme, že nám venku nechal nadílku plnou dobrotek. Měli jsme ohromnou radost! V dalších dnech jsme si poté hráli na Mikuláše, čerty a andílky.

Další týden jsme si vyzdobili vánoční stromeček a připravovali jsme se na příchod Ježíška. Ježíšek totiž psal naší paní ředitelce dopis a vzkazoval ji, že se za námi přijde podívat. A pokud prý budeme hodní, přinese nám nějaké dárečky. Tak jsme mu postavili Betlém z kostek, připravili kolébku s teplou přikrývkou, nechali mu na stole plno cukroví a doufali, že se u nás objeví. Byli jsme z toho čekání celí nervózní, tak jsme se šli podívat různě po školce, jestli náhodou někde nezabloudil… Když jsme se vraceli do třídy, najednou jsme uslyšeli zvuk zvonečku, tak jsme se s nadšením rozběhli do třídy a uviděli kupu dárečků pod stromečkem! S nadšením jsme je všechny rozbalili a teď si užíváme plno nových skvělých hraček, které nám Ježíšek donesl.

A co nás čeká v lednu?

 • Budeme se učit o zimních sportech a vytvoříme si naši malou třídní zimní olympiádu.

 • 19. 1. nás navštíví paní logopedka z SPC

Do nového roku Vám přejeme hodně zdraví, spokojenosti a pohody!Zapsala: Gabriela Vitásková

leden 2022

Po vánočních prázdninách jsme se všichni v naší třídě opět sešli a s radostí si mezi sebou sdělovali své zážitky z Vánoc a oslav nového roku. Nový rok jsme započali seznámením se s legendou O třech králích, učili jsme se o jejich dlouhém putování, o tom kde a proč tak dlouho cestovali. Ke konci jsme se také stali malými poutníky a zjistili jsme, že takové dlouhé putování je opravdu náročné…


Jelikož v lednu napadlo mnoho sněhu, ze kterého jsme měli ohromnou radost, využili jsme příležitosti a vyzkoušeli si některé ze zimních sportů. Venku na zahradě jsme sjížděli kopec na lopatách, stavěli sněhuláka, hráli si na koulovanou a užívali si plno další zábavy se sněhem. Ve třídě jsme si potom vyzkoušeli lyžování, krasobruslení, hokej a seznámili jsme se i s curlingem. Moc nás to všechny bavilo! Zimní sportování jsme zakončili naší malou třídní olympiádou, při které jsme si užili spoustu zábavy!


Také jsme nemohli zapomenout na zvířátka, která v zimě potřebují naší pomoc. Byli jsme společně navštívit naše kamarády ze třídy č. 5, kteří nám dovolili využít jejich kuchyň. V kuchyni jsme uvařili “ptačí dortíky”, které jsme poté pověsili na stromech okolo naší školky. To proto, aby ptáčci měli co v zimě jíst. Když jsme šli za pár dní kolem, dortíky už byly úplně pryč! Měli jsme radost, že ptáčkům chutnalo.


A co nás čeká v měsíci únoru?

 • 7.2. - 11.2. - lyžařský výcvik pro přihlášené děti

 • 28.2. - 4.3. - jarní prázdniny (omezený provoz v MŠ)

 • Příprava galerie na téma “Řemesla” - naše třída bude připravovat cukrářství

 • Budeme se učit o našem těle, zdraví a o tom, jak o něj pečovat.

únor 2022

Čas utekl jako voda a další měsíc je za námi. V měsíci únoru jsme rozvíjeli naše znalosti o lidském těle a o zdraví. Poznali, co vše naše tělo dokáže - k čemu všemu používáme ručičky, nožičky, oči, pusu, nos a tak dále… Všechny tyto znalosti jsme prohlubovali hlavně prožitkovou formou - využili jsme masážního chodníčku, hráli jsme sluchové hry, poznávali jsme rozmanité vůně přírody a podobně. Všechno to byla ohromná zábava!


Ke konci února jsme navštívili Planetárium. V Planetáriu nás nás čekal výukový program, při kterém jsme měli možnost se podívat na hvězdnou oblohu se všemi planetami a souhvězdími. Poté jsme shlédli pohádkový příběh na téma “Se zvířátky o vesmíru”. Akce byla velmi podařená a my jsme si ji velmi užili.


Jako všechny třídy jsme se zapojili do výzdoby naší školní galerie “Už vím jak na to” o řemeslech. Společně jsme vytvořili cukrářku, se kterou jsme napekli plno dobrot.


A co nás čeká v měsíci březnu?

 • 14.3. - naši MŠ navštíví n. o. Veselá věda a připraví tématický blok “Voda a její vlastnosti” - prozkoumáme vlastnosti vody pomocí nejrůznějších pokusů

 • 18.1. - vzdělávací program “Nemocnice pro medvídky” - děti si z domu přinesou své plyšové medvídky

 • 22.3. - navštívíme tělocvičnu ZŠ a trochu si zacvičíme - sebou si vezměte batůžek s pitím

 • 29.3. - jarní focení

 • V měsíci březnu se vypravíme do světa pohádek a budeme rozvíjet znalosti o známých českých i zahraničních pohádkách.Zapsala: Gabriela Vitásková


březen 2022

Na začátku března jsme si užili jarní prázdniny. Když jsme se všichni po prázdninách vrátili do školky, byli jsme krásně odpočatí. Celý měsíc březen jsme se seznamovali se známými i méně známými pohádkami. Skrze pohádky jsme se naučili plno věcí, které se nám do života budou hodit. Od Červené karkulky a od Třech prasátek jsme se naučili, že si máme dávat pozor při kontaktu s cizími lidmi. Z pohádky O ošklivém káčátku jsme si vzali ponaučení, že se nevyplácí se ostatním posmívat nebo k nim být hrubí. Naučili jsme se tedy, že je správné být na ostatní milí a ohleduplní. Tyto pohádky a mnoho dalších jsme si poté ve třídě zdramatizovali. To proto, abychom si je lépe zapamatovali.


V polovině března nás navštívili odborníci, kteří nás v rámci projektu Veselá věda učili o vodě a jejich vlastnostech. Vyzkoušeli jsme si plno pokusů s vodou, které nás velmi zaujaly. Ke konci měsíce jsme navštívili tělocvičnu ZŠ. Vyzkoušeli jsme houpání na kruzích, lezení po žebřinách, štafetový běh, házení s míčem a mnoho dalších zábavných aktivit. Cvičení jsme si ohromně užili!


A co nás čeká v měsíci dubnu?

 • 7.4. nás opět navštíví n. o. Veselá věda a bude nás učit o vzduchu.

 • 19.4.-22.4. projektový týden na téma Ptáci

 • 28.4. Den otevřených dveří

 • Budeme se učit o jaru a Velikonocích, budeme pozorovat změny v přírodě a vnímat různorodost světa přírody.Zapsala: Gabriela Vitásková


DUBEN 2022

Měsíc duben nám přinesl plno zábavy. Pozorovali změny v přírodě a rozvíjeli znalosti o jaru prožitkovou formou - vyzkoušeli jsme si například dojení “kravičky”, což mezi námi sklidilo obrovský úspěch. I v tomto měsíci nás navštívila n.o. Veselá věda. Tentokrát se jednalo o objevy a pokusy na téma vzduch. Dále jsme se připravovali na Velikonoce. Poznávali jsme různé velikonoční tradice, malovali jsme vajíčka, šlehali se pomlázkou apod. V tomto měsíci jsme si vyzkoušeli také plno různých experimentů a pěkně jsme se při nich nasmáli!


Po Velikonocích jsme měli projektový týden na téma Ptáci. Z tohoto projektu jsme si odnesli plno zajímavých poznatků, například o evoluci ptáků, o jejich hnízdění, měli jsme možnost poslechnout si ptačí zvuky pomocí QR kódů, vyzkoušeli jsme si výtvarnou techniku frotáž - každý z nás si vyrobil jiný druh ptáčka. Také jsme měli možnost pomocí webkamery v ptačí budce sledovat sýkorku, která se zahnízdila na naší školní zahradě.


A co nás čeká v měsíci květnu?

 • 4.5. n. o. Veselá věda - pokusy a objevy s elektřinou

 • 10.5. návštěva knihovny v Ostravě-Hrabůvce

KVĚTEN 2022

V měsíci květnu jsme procestovali doslova celý svět! Naše cesta začala u nás doma. Povídali jsme si o naší rodině, jak se členové rodiny jmenují, jakou dělají práci, s čím doma pomáháme. Pro maminky jsme vyráběli krásné překvapení. Snad se líbilo? :-) Navštívili jsme Městskou knihovnu v Ostravě Hrabůvce. Knihy se nám moc líbily a rádi bychom někdy s rodiči do knihovny zase zašli. Potom jsme se vydali do Afriky, navlékali jsme speciální náhrdelníky a bubnovali na pravé africké bubny. Proletěli jsme se i do Indie, kde jsme si vyzkoušeli vytvořit nádherné mandaly, za poslechu relaxačních tónů. Na Arktidě jsme si vyzkoušeli řídit psí spřežení. Chodili jsme s tučňáky, poslouchali velryby a pozorovali polární zář. Na Hawai jsme si zatancovali tanec s domorodci, vyrobili jsme krásné květiny netradiční výtvarnou technikou. Cestování jsme zakončili školním výletem na zámku v Kuníně. Náš cestovatelský program byl velmi nabitý a moc jsme si to s kamarády užili.